Naga MarketsJerome Powell, przewodniczący FED
Prezes FED, Jerome Powell

Indeks S&P 500 znów gwałtownie rośnie (+17% od grudniowych dołków), ponieważ inwestorzy są przekonani, że zobaczyli koniec podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej (FED) w przeciągu najbliższych miesięcy. Jak twierdzi jednak Randy Brown, dyrektor Sun Life Financial zarządzającego ponad 100 miliardami dolarów, Wall Street może się mylić.


Kiedy szef FED, Jerome Powell, zabierał głos po styczniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) podkreślał, że instytucja zachowa cierpliwość w zakresie dalszych podwyżek, co było nagłym zwrotem sytuacji w stosunku do retoryki przedstawianej jeszcze w grudniu. Inwestorzy doszli do wniosku, że FED sygnalizuje faktyczne zaprzestanie normalizacji polityki pieniężnej, a rynek akcji odnotował wyraźne odbicie. Z pewnością Powell nie podpowiedział, kiedy FED planuje zmianę obecnie obranego kursu, ale dla Wall Street wykluczenie podwyżek w 2019 roku wydaje się być heroicznym skokiem. Zdaniem Browna istnieje jednak co najmniej kilka powodów sugerujących, że pauza nie potrwa tak długo i Rezerwa Federalna wróci do podwyżek już w czerwcu.

Czy Powell mógł być „zastraszony” przez rynki?

Powell nie byłby pierwszym bankierem centralnym, który poczułby się zastraszony przez rynki. W 2013 roku, ataki zmienności giełdowej i walutowej przekonały Bena Bernanke do odroczenia wysiłków na rzecz ograniczenia skupu aktywów, ponieważ zareagował na dopasowanie rynku, które zostało kolorowo nazwane “histerią zwijania” (z ang. the taper tantrum). W 2016 r. Janet Yellen ograniczyła swoje ambicje dotyczące czterech podwyżek stóp procentowych do jednej, ponieważ rynki odbijając od słabych cen ropy straciły odpowiednie paliwo do wzrostów.

Ostatnie wystąpienie Powella na temat potrzeby “cierpliwości” podąża w tym samym kierunku. Jego empatyczny, gołębi ton, zapewnienia, że stopy procentowe pukają do drzwi neutralnej polityki, a jego zamiar utrzymania mocnego bilansu FED był prezentem dla rynków.

W tym momencie, kontrakt terminowy na stopę funduszy federalnych, który ujawnia poglądy rynku na trajektorie kształtowania się stóp pokazuje, że FED obniży stopy w ciągu roku.  Perspektywa ta jest zgodna z krótkookresowymi obawami dotyczącymi recesji, a przynajmniej drakońskim spadkiem prognoz wzrostu gospodarczego USA:

Kontrakty terminowe fed funds

Amerykańska gospodarka nadal stoi na silnych filarach. Nie widać widma kryzysu?

Jednak filary amerykańskiego wzrostu gospodarczego nadal wyglądają solidnie, bezrobocie pozostaje na rekordowo niskim poziomie, a zaufanie konsumentów jest ciągle solidne. Wzrost płac zwiększa wydatki. Produkcja przemysłowa rośnie, a oczekiwania inflacyjne pozostają dobrze zakotwiczone. Podczas gdy budownictwo mieszkaniowe borykało się z problemami przez większą część ubiegłego roku, zaczyna poprawiać koniunkturę, a liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła ostatnio do poziomu sprzed wielu lat.

Produkt krajowy brutto (PKB) w 2018 r. osiągnął cyklicznie wysoki poziom 2,9%, co było spowodowane początkowym wzrostem ulg podatkowych. Oczekuje się, że rok 2019 przyniesie 2,5% dynamiki PKB, a w kolejnych latach utrzyma się tendencja 1,9%. Warunki finansowe, które w dniu 24 grudnia osiągnęły najniższy poziom, podobnie jak rynek akcji, zaczynają się poprawiać i powinny zwiększyć zaufanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Indeks kondycji finansowej Bloomberga

Głównym ryzykiem jest nadal napięcie w handlu z Chinami. Jednak negocjacje trwają, a ich ton staje się pozytywny. Porozumienia w sprawie zmniejszenia deficytu handlowego poprzez zakup większej ilości amerykańskich produktów rolnych i energetycznych powinny zostać zawarte przed upływem terminu wyznaczonego na 1 marca. W tym samym czasie bardziej skomplikowane kwestie strukturalne, takie jak dostęp do rynku, nadużycia własności intelektualnej i nieuczciwe subsydia lokalnych firm nie zostaną szybko naprawione – prawdopodobnie konieczne będzie przedłużenie umowy. Niemniej jednak każdy postęp podniesie nastroje.

Zobacz również: Powell na dywaniku u Trumpa. Omawiali prognozy gospodarcze USA

Globalna gospodarka potrzebuje chińskiej pomocy

Podczas gdy Stany Zjednoczone są gospodarką dość zamkniętą, a eksport stanowi zaledwie 12% PKB, nie są one odporne na wstrząsy w innych dużych ekonomiach. Obecnie Chiny stwarzają zagrożenie dla globalnego wzrostu, ponieważ ich gospodarka spowalnia, a sprzedaż detaliczna spada do 15-letniego minimum, podczas gdy kontrakty produkcyjne do wieloletniego minimum. Zwolnienia pojawiają się również w sektorach związanych z eksportem.

Kraj Środka szuka jednak sposobów na rozwiązanie tego problemu. Obniżki podatków konsumenckich, zakwaterowanie i wydatki publiczne stanowią część pakietu nowych reform. Oczekuje się, że bodziec ten ustabilizuje perspektywy na drugą połowę roku. Postępy w handlu są kluczowym filarem przywracania zaufania odnośnie kondycji światowej gospodarki.

Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że nie są w stanie przyśpieszyć wzrostu gospodarczego Chin i oczekują, że nie będą miały żadnych szkód ubocznych na swoim terytorium. Jednocześnie obaj liderzy są zmotywowani, aby wygrać: Prezydent Trump przygotowując się do reelekcji, oraz prezydent Chin, Xi Jinping, jako gospodarz obchodów 100. rocznicy powstania partii komunistycznej w 2021 r. Nie będzie też chciał załamania gospodarki na karcie sprawozdawczej.

Zobacz również: Brak podwyżek osłabia dolara i umacnia giełdę. S&P500 na nowych maksimach

Jaki krok wykona Powell?

Pauza FED pomoże rynkom skonsolidować cztery podwyżki stóp z ubiegłego roku. Podczas gdy gospodarka amerykańska utrzymuje relatywnie zdrowe tempo pojawiają się pewne „pęknięcia” sugerujące, że recesja może czekać tuż za rokiem. Jednakże, jak podkreślił Powell w swojej styczniowej przemowie, na całym świecie wieje wiele wiatrów, które mają wpływ na wzrost gospodarczy. Dlatego też gołębie stanowisko banku centralnego jest dobrą wiadomością, ponieważ inne banki centralne mogą powstrzymać się od zaciskania pasa i pomóc zrównoważyć część stresu, czego już byliśmy świadkami – bardziej gołębie oświadczenia dostarczyły również BoE i RBA.

Druga połowa roku powinna zapewnić lepsze tło, wraz ze spadkiem ryzyka. Chińskie bodźce będą miały czas, aby zacząć działać, spory handlowe powinny być bliżej rozwiązania, ryzyko Brexitu powinno ustąpić, a wzrost gospodarczy w Europie poprawić się w miarę stabilizacji popytu.

FED z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a rynki będą musiały ostatecznie przyjąć scenariusz kolejnych podwyżek w tym roku. Czy nastąpi to już w czerwcu? Gdyby taki scenariusz został zrealizowany przed dolarem sporo wzrostów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here