Naga MarketsCena srebra przewyższy rosnący kurs złota. Żółty kruszec przebije 1750 USDGeorgette Boele, starszy specjalista ds. walut i strategii metali szlachetnych w ABN Amro, spodziewa się niższej ceny srebra w najbliższej perspektywie ze względu na ryzykowne otoczenie geopolityczne i mniejszych oczekiwań na popyt na srebro. Jednak w dłuższej perspektywie, kiedy światowa gospodarka ponownie się odrodzi, prawdopodobne jest, że ceny srebra znów przewyższą wzrostami ceny złota. Z kolei eksperci z TD Securities oczekują dalszego wzrostu cen żółtego kruszcu.

  • Złoto kończy tydzień na poziomie 1744 USD za uncję
  • Za uncję srebra trzeba zapłacić około 17,60 USD
  • Długoterminowa średnia proporcja złota do srebra wynosi około 60 (obecnie to aż 99)
  • Cena złota podąża w kierunku nowego, tegorocznego szczytu

Wzrost cen srebra przewyższy cenę złota w długim okresie – ABN Amro

Georgette Boele wskazuje, że istnieją dwie sytuacje, w których bardziej atrakcyjne jest inwestowanie w srebro niż w złoto:

Po pierwsze, gdy rośnie popyt przemysłowy, co jest korzystniejsze dla srebra niż złota. Jeśli globalny wzrost ożyje, popyt na srebro będzie większy, co silnie zwiększy cenę srebra. Według eksperta w takim środowisku ceny srebra prawdopodobnie przewyższy ceny złota.

Obecnie inwestorzy oczekują, że gospodarka znacznie poprawi się po złagodzeniu środków blokujących, dlatego też w ostatnim czasie ceny srebra przewyższały ceny złota – wskazał.

Po drugie w sytuacji, gdy ceny XAG/USD są na stosunkowo atrakcyjnym poziomie w porównaniu do cen XAU/USD. W marcu złoto było 127 razy droższe niż srebro. Na początku czerwca żółty kruszec był 95 razy droższy niż srebro. Długoterminowa średnia proporcja złota do srebra wynosi około 60.

Tak więc jest dużo miejsca, aby ceny srebra przewyższyły ceny złota, ale zajmie to trochę czasu – dodał.

Jednak w krótkim okresie czasu istnieje kilka czynników, które mogłyby potencjalnie zahamować wzrost cen srebra:

Inwestorzy nie wyceniają skali spadków zysków przedsiębiorstw i słabości makroekonomicznych oraz prawdopodobieństwa powolnego ożywienia gospodarczego w kształcie litery V. Korekta w dół oczekiwań popytu na srebro wpłynie negatywnie na jego cenę – zauważył.

Co więcej, ekspert oczekuje kolejnej fali awersji do ryzyka od teraz do trzech miesięcy, co spowoduje, że inwestorzy prawdopodobnie zamkną część swoich pozycji. Kolejnym czynnikiem, który może zmniejszyć popyt na srebro, są napięcia między USA i Chinami.

Stosunek ceny złota do srebra, tradingview
Stosunek ceny złota do srebra, tradingview

Złoto przygotowuje się do przebicia oporu 1750 USD – TDS

Żółty metal nie był w stanie w minionym tygodniu przekroczyć poziomu 1750 USD, a obecnie handluje na poziomie 1744 USD. Stratedzy z TD Securities oczekują, że ceny złota wzrosną po ostatnim okresie stabilizacji przebijając opór 1750 USD za uncję.

Złoto po raz kolejny nie przebiło oporu na poziomie 1750 USD za uncję, ale ceny pozostają w granicach wąskiego przedziału w pobliżu wieloletnich szczytów. Uważamy, że rynek konsoliduje przed wybuchem w kierunku wyższych cen – historyczny wzór, który obserwowaliśmy kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat – napisano w raporcie.

Ostatecznie kluczowym pytaniem dla dalszego kursu złota jest to, czy jesteśmy u progu ogromnych zmian inflacyjnych? Ponieważ połączenie ogromnych bodźców fiskalnych i bankowych w erze wojny handlowej wraz ze zmianą szablonu banku centralnego (symetryczny cel inflacyjny) i postępująca globalizacja może doprowadzić do powstania świata, w którym inflacja po raz kolejny będzie bardzo istotna. W tym kontekście powinniśmy zobaczyć kontynuację wzrostu cen złota, ponieważ odwrócenie przepływów w bezpiecznej przystani powinno zostać zrekompensowane popytem inwestycyjnym, przy znacznym ograniczeniu realnych stóp procentowych – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora o złocie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here