Naga Markets


Mówi się, że Chiny są największym producentem na świecie, Stany Zjednoczone największym konsumentem, a Australia jest największą kopalnią. Gospodarka tego kraju z Antypodów jest faktycznie oparta na kopalinach i ich eksporcie.

Źródło: atlas.media.mit.edu

W 2016 roku 20 proc. łącznego eksportu Australii stanowiła ruda żelaza, gdzie Australia jest również największym eksporterem tej kopaliny na świecie. Łącznie wartość rudy żelaza, która opuściła Australię wyniosła w 2016 roku ponad 38 mld USD.

Głównym importerem rudy są Chiny, do których płynie 82 proc. surowca o wartości ponad 30 mld dolarów.

Źródło: atlas.media.mit.edu

W obecnej rzeczywistości wszelkie próby ratowania chińskiego PKB przed gwałtowniejszym spadkiem – a kolejne informacje o zwiększeniu możliwości akcji kredytowej w Chinach przyszły w weekend – powodują wzrost optymizmu w stosunku do australijskiej gospodarki. Brak istotnego spadku popytu przy rosnącej cenie surowca, to dobra informacja.

Spoglądając na notowania kontraktów terminowych na rudę żelaza oraz na kurs AUDUSD możemy dostrzec zdecydowaną rozbieżność, co już miało miejsce w przeszłości.

Źródło: opracowanie własne

Mowa o początkach 2017 roku, gdzie kontrakt terminowy rozpoczął gwałtowny wzrost, po którym dopiero w dalszej przyszłości nastąpiła zwyżka AUDUSD w okolice 0,8. Aktualnie sytuacja wygląda bardzo podobnie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here