Naga MarketsEksperci z dużych banków inwestycyjnych tj. Deutsche Banku, Westpac i UBS komentują bieżącą sytuację w strefie euro oraz wyznaczają możliwy kurs dla pary walutowej EUR/USD na najbliższy rok. W ich ocenie pomimo słabszych danych w I kw. 2019 r. strefa euro ma szanse rozwiązać aktualne problemy, co sprawi, iż kurs euro wzrośnie w stosunku do dolara amerykańskiego.


Zobacz również: Koniec wojny handlowej, silny dolar, problemy w Europie i dalszy kurs EUR/USD – komentują duże banki

Deutsche Bank: UE stoi przed wewnętrznymi i zewnętrznymi wyzwaniami

Siedziba Deutsche BankAnalitycy Deutsche Bank sugerują, że Unia Europejska stoi przed wewnętrznymi i zewnętrznymi wyzwaniami, a jej przywódcy są coraz bardziej podzieleni. Dodatkowo uczciwość i wiarygodność przedstawicieli UE są kwestionowane przez eurosceptyczne i antyeuropejskie grupy na całym kontynencie, podczas gdy zbliżają się europejskie wybory parlamentarne w dniach 23-26 maja.

Eksperci z DB uważają, że rozszerzenie art. 50 może przyspieszyć datę oficjalnej wersji Brexitu, który będzie miał miejsce w okolicach europejskich wyborów. Zgodnie z traktatami UE, jeśli Wielka Brytania nie określi się do czasu wyborów, wówczas byłaby zobowiązana do udziału w głosowaniu.

Strefa euro: Wyraźne osłabienie danych w I kw. 2019 r.- Westpac

Według Tima Riddella, stratega ds. rynku w Westpac, w strefie euro wyraźne osłabienie danych było widoczne w pierwszym kwartale 2019 r. i uwypukla problemy, z którymi obecnie boryka się EBC po tym, jak wstrzymano program luzowania monetarnego pod koniec 2018 roku.

Analityk wskazuje, że rynki dyskutują rosnące prawdopodobieństwo odnowienia programu TLRO/LTRO przez EBC na posiedzeniu Rady Prezesów w dniu 7 marca, kiedy otrzymają uaktualnione prognozy.

Spadki na parze EUR/USD z 1.15 do lokalnych dołków odzwierciedlają słabe dane w regionie. To spowodowało, że kurs znalazł się w dolnym zakresie konsolidacji. W tym samym czasie, nasz wskaźniki dla strefy euro zaczęły wskazywać możliwość odbicia – napisano w raporcie.

Riddel zauważa jednak, że strefę euro czekają dalsze problemy w pierwszej połowie 2019 roku związane z rosnącymi napięciami politycznymi – wybory w Hiszpanii, Brexit, francuskie niepokoje społeczne oraz włoska populistyczna polityka.

Po niedawnym spadku wartości euro wszelkie pozytywne dane mogą doprowadzić do euforycznych impulsów wzrostowych wynikających z negatywnych oczekiwań, choć uważamy, że będą one krótkotrwałe – napisał Tim Riddel.

Kurs Euro wzrośnie do 1.20 w ciągu 12 miesięcy – UBS

Logo banku UBS na budynkuAnalitycy z UBS Flury i Trum oczekują, że euro wzrośnie w stosunku do dolara amerykańskiego w najbliższym roku. Podtrzymują swoje prognozy dla EUR/USD na trzy, sześć i 12 miesięcy, odpowiednio na poziomach: 1.15, 1.15 i 1.20.

Rynki będą uważnie obserwować europejską gospodarkę i polityczne ryzyka związane z Włochami i Brexitem, które prawdopodobnie zaszkodzą euro w krótkim okresie. Widzimy jednak dużą szansę na aprecjację euro – wskazali analitycy Flury i Trum.

Zobacz również: Niedźwiedzi sentyment na EUR/USD oraz możliwe scenariusze – Scotia i Commerzbank

Wyzwania strefy euro w obliczu słabych danych, kurs EUR/USD ma szanse na wzrosty?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here