Naga MarketsKlienci w Polsce chętnie sięgają po wyższą dźwignię

Zmiany regulacyjne w ostatnich latach były dla polskich brokerów wyzwaniem, ale po półtora roku widać, że tendencja uzyskiwania statusu klienta doświadczonego rośnie. To powoduje, że dzisiejszy inwestor rynku OTC/CFD jest bardziej świadomy i lepiej przygotowany, by mierzyć się z rynkiem.


Na początku sierpnia 2018 roku ESMA, czyli Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, wprowadził w życie szereg interwencji produktowych na rynku OTC. Miały na celu ochronę konsumentów i ich kapitału, ale należy pamiętać, że przyczyniły się do zamieszania na rynku. ESMA ścięła (ograniczoną wcześniej przez KNF dźwignię finansową do poziomu 1 do 100) do poziomu 1 do 30 na głównych parach walutowych. Efekt?

Te artykuły również Cię zainteresują
Klienci zaczęli szukać wyższego lewara poza jurysdykcją UE, a rodzimi brokerzy byli narażeni na odpływ klientów. Zabrakło soli rynku, więc polski regulator zastosował unikatowe na skalę światową rozwiązanie – dał regulowanym domom maklerskim możliwość wsparcia swoich klientów w drodze do uzyskania statusu doświadczonego, uprawniającego do korzystania z wyższego lewara.

– Status klienta doświadczonego daje prawo do korzystania z wyższej dźwigni, ale z drugiej strony – pozwala zachować przywileje, takie jak np. ochrona przed powstaniem salda ujemnego na rachunku  najbardziej doświadczonym klientom na rynku, którzy zdali test – tłumaczy Dyrektor Departamentu Obsługi Klienta TMS Brokers Adam Korecki.

Zadowoleni inwestorzy

– Inwestorzy detaliczni pozytywnie oceniają wpływ krajowej interwencji produktowej na rynek CFD w Polsce. W związku z wprowadzonym statusem klienta doświadczonego ok. 95% klientów nie planuje obecnie zmiany brokera i przeniesienia rachunku do podmiotu zarejestrowanego poza UE, podczas gdy wcześniej takie plany deklarowało ponad 2/3 ankietowanych inwestorów – podaje Marek Wołos, ekspert Izby Domów Maklerskich ds. rynków OTC.

O tym zadowoleniu świadczą liczby. W badaniu wpływu interwencji produktowej KNF na inwestorów, przeprowadzonego w listopadzie 2019 przez Izbę Domów Maklerskich aż 96% ankietowanych inwestorów potwierdza, że status klienta doświadczonego i wyższa dźwignia nie pogorszyła wyników z inwestycji. 54% respondentów stwierdziło, że wyniki nie pogorszyły się, a 42% oznajmiło, że odnotowali poprawę wyników z inwestycji.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie statusu z wyższą dźwignią dotyczy tylko par walutowych z USD, EUR, JPY, GBP, CHF, indeksów giełdowych i złota. Wprowadzenie statusu doświadczonego klienta detalicznego miało pozwolić klientom na lepsze wykorzystanie okazji inwestycyjnych, co – zdaniem Adama Koreckiego z TMS Brokers – sprawdza się.

– Od końca ubiegłego roku większość domów maklerskich, w porozumieniu z Izbą Domów Maklerskich, wypracowało jednolity standard testów sprawdzających wiedzę osób wnioskujących o zmianę statusu. Od tamtej pory widzimy niesłabnące zainteresowanie, zwłaszcza że klienci doceniają nas jako stabilny podmiot na polskim rynku, który aktywnie wspiera inwestorów w handlu od ponad 20 lat  – przyznaje Korecki.

invest

KNF dała możliwości

Status klienta doświadczonego – co on daje i jak można go uzyskać? Jednym z warunków jest zdobycie odpowiedniej wiedzy i uzyskanie pozytywnego wyniku testu. Inwestor weryfikuje ją poprzez zaliczenie testu, po czym otrzymuje możliwość korzystania z wyższej dźwigni 1 do 100 (więcej o tym jakie warunki  trzeba spełnić – można przeczytać tutaj).

By zdobyć wiedzę potrzebną do zdania testu wystarczy wejść na stronę np. tms.pl/klient-doswiadczony. Bowiem tylko w TMS zainteresowani znajdą ponad 50 godzin materiałów wideo, zawierających pigułkę wiedzy o rynku CFD oraz forex. Filmy edukacyjne obejmują tematykę z obszarów: analizy technicznej, analizy fundamentalnej, reguł działania rynków finansowych oraz obsługi konta maklerskiego, a także technik inwestycyjnych i zarządzania ryzykiem. Poruszają również kwestie prawne.

Proces jest więc ułatwiony. Wystarczy po zalogowaniu się np. do strefy klienta TMS, w zakładce „klient doświadczony”, odszukać materiały i je przerobić. Potem klient otrzyma dostęp do testu sprawdzającego. Jeżeli nie uda się zdać testu za pierwszym razem, możliwe jest ponowne przystąpienie niego po upływie wyznaczonego czasu.

Prosty proces

– Proces jest bardzo prosty. Wnioski przyjmowane są w formie elektronicznej. Inwestor, który ubiega się o zmianę statusu poprzez TMS Brokers, przez cały czas wspierany jest przez swojego doradcę, który informuje go na bieżąco o statusie wniosku. Gdy klient spełnia wymagane warunki, procedowanie trwa około 1-2 dni – tłumaczy Korecki, dyrektor Departamentu Obsługi Klienta TMS Brokers.

– Warto zaznaczyć, że jeżeli chodzi o kwestię odpowiednio długiego okresu aktywności na rynku i obrotu/ilości transakcji, klient nie musi posiadać konta u brokera, do którego aplikuje. Staż inwestorski można udokumentować wyciągami z konta u każdego innego brokera polskiego lub zagranicznego, umożliwiającego obrót instrumentami OTC – tłumaczy Korecki.

Pozytywny odbiór i zainteresowanie statusem klienta doświadczonego przyczynia się więc do poprawy sytuacji zarówno klientów, którzy zyskują lepszą ochronę, jak i branży ze względu na zmniejszenie się zjawiska arbitrażu regulacyjnego. Innymi słowy: zmiany na rynku chronią inwestorów detalicznych, zatrzymując jednocześnie w kraju doświadczonych graczy. Graczy, którzy spełniają nie tylko kryterium obrotowe, ale i są dobrze przygotowani merytorycznie do inwestowania. Jest to ewenement na rynku, ponieważ – jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów z 2019 roku – co 10-ty badany deklaruje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych i, co ciekawe, ten odsetek niewiele się zmniejsza w grupie osób dysponujących kapitałem powyżej 500 tysięcy złotych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here