Naga MarketsszwajcarSzwajcar (P.F) – znany nie tylko z naszego forum, gracz stosujący od ponad 7 lat autorską metodę piramidowania blokowego. Podkreślający na każdym kroku, czym różni się ona od tzw. gridu lub martyngału. Wróg dokładania do tracących pozycji.

Zobacz pierwszą część wywiadu.

Na jakich interwałach wszystko się odbywa, ustalanie trendu i składanie zleceń ?

Patrzę głównie na interwały, na których widać ruchy ponad 100 pipsów, czyli H1 i H4.

Jaka była rekordowa piramida którą udało się postawić pod względem ilości pozycji, czasu trwania, zebranych pipsów ?

Rekordowe piramidy były w 2008 roku. Największa piramida była składała się z 30 pozycji w jednym ciągu na EUR/JPY. Ruch trendowy na ponad 1100 pipsów. W sumie ponad 15000 pipsów a zwrot to 12 razy konto. Trend trwał nieprzerwanie przez 4 dni. A pierwsza piramida, która postawiła mnie na nogi finansowo była na Ropie Crude spadek od 110$ do okolic 50$. Ostatnio piramiduję jednak przeważnie AUD/USD.

Obliczanie 3 ostatnich korekt stosujesz z TF: H4 czy patrzysz szerzej na trend D1 i stąd bierzesz te 3 korekty ?

Trzy ostatnie korekty głównie mierzę z H1 i H4. Tu TF nie jest ważny, ale właśnie te korekty.

Jak mają się wielkości 3 poprzednich korekt w trendzie do odległości pomiędzy zleceniami – skąd takie coś wymyśliłeś i dlaczego to ma mieć jakiś uzasadniony sens ?

Korekty liczy się dlatego, żeby dobrać krok dokładania. Ma to zapobiec zbyt szybkiemu zawalaniu się piramidy, kiedy wchodzą kolejne zlecenia. Cofnięcie kursu jest przeważnie w granicach ostatnich zasięgów korekt. Taka jest specyfika rynku.

Zobacz także: Poradnik piramidowania blokowego “krok po kroku”

Jak jest średnia skuteczność ilościowa tzn. ile na 10 piramid kończy się BE, ile SL, a ile daje jakiś zysk ?

Wszystko zależy od rynku. W trendach jest dużo piramid a w konsolidacji dużo nieudanych. Rynek jest cykliczny i poziom niedanych/udanych piramid zmienia się.

Co która piramida przynosi zysk znaczący, który mocno wpływa na depozyt, jak długo trzeba czekać na takie ekstra piramidy ?

Każda udana piramida na ponad 5 pozycji przynosi znaczący zysk. Piramid jest tyle ile dłuższych ruchów na rynku, jeśli piramidy ustawiamy cały czas.

Dlaczego głównie piramidujesz na AUD/USD – czym ta para się różni od innych, czy ma jakieś atuty ?

Największa dzienna zmienność jest na AUD/USD w porównaniu do innych par.

Czy do wyznaczania trendu wykorzystujesz jakieś narzędzie np. średnie ?

Wykorzystuję tylko najprostsze elementy analizy technicznej np. linia trendu, świece, S/R. Natomiast przebicie trendu to też sygnał do piramidy.

Czy jest możliwość, że grasz piramidą na odwrócenie trendu np. przy ważnych poziomach SR – czy jednak piramida zawsze jest w stronę trendu widocznego na D1 ?

Piramida jest w stronę ruchu, który przewiduję, że nastąpi. Może być na kontynuację, może być na odwrócenie.

Jaka jest na przełomie ostatnich lat średnia strata z nieudanej piramidy, a jaki średni zysk?

Straty z piramidy nie ma, bo zamykana jest najczęściej na BE dla wszystkich pozycji. Średni zysk to około 250-300 pipsów licząc wszystkie pipsy na otwartych pozycjach.

Czy uważasz, że system jest genialny ? Czy jednak ma jakieś słabe strony, czy istnieje jakaś luka w systemie – jeżeli tak, to co jest piętą achillesową piramidowania blokowego ?

Metoda piramidowania działa w trendach, w konsolidacji nie zarabia i kręci się wokół braku zysku jak i strat.

Zobacz wywiady z innymi, ciekawymi osobami ze świata spekulacji.

Dokończ zdanie: Jedynymi sposobami aby zepsuć system/metodę ze strony gracza jest/są:

….jest nie trzymanie się zasad i nadużywanie ryzyka.

Czy spotkałeś się z utrudnieniami ze strony brokerów (zawieszanie platformy itp), sam korzystasz z brokera typu MM czy innego ?

Tak spotkałem się ze stwierdzeniami, że nie akceptują mnie i zostałem zbanowany przez 4 brokerów w różny sposób np. ban na polskich klientów. Byli to najczęściej mali brokerzy Market Maker.

Z usług jakiego brokera obecnie korzystasz i czy nie robi on żadnych problemów?

Korzystam aktywnie z IronFx, XM.COM, ArmadaMarkets, AdmiralMarkets, Exness, LMAX, Mayzus. Z polskich ECN/STP z BZWBK, BossaFx, TMS STP i Go4x.

Po co masz aż tyle kont tradingowych, czy grasz na nich na zmianę, żeby broker nie zablokował Ci konta ?

Mam konta u wszystkich znanych brokerów z platformą Mt4, czyli około 60. A aktywnych kont mam po kilka u 5 brokerów. Handluję na kilku kontach, żeby właśnie nie było problemów. Przykład to Admiral Markets, kiedy robił mi problemy założyłem 15 kont, na każde wpłaciłem depozyt i handlowałem różnymi kontami (problemy były z egzekucją (czasem jej trwania) a że Admiral miał stały spread 1 pips to kiedyś był najtańszym transakcyjnie brokerem.

Czy jest na polskim rynku jakiś broker, który nie robi absolutnie żadnych problemów graczowi wygrywającemu ?

Armada Markets nie robi problemów, najtańsza transakcyjnie, ale nie ma nadzoru. Także trzeba uważać. W zeszłym roku miałem kilka kont w Brokers Star. Nagle zwinęli się z rynku. Trzeba dywersyfikować inwestycje i nie wpłacać do jednego brokera wszystkiego. Ja jestem zdania, że powinno się inwestować tylko 10-20% środków, reszta zainwestowana w rzeczy materialne utrzymujące wartość.

Za piramidę uznajesz przynajmniej 3 zlecenia. Gdybyś jednak wziął pod uwagę zarówno piramidy jak i wszystkie próby zbudowania piramid (tylko 2 zlecenia), to ile procent stanowią zyskowne zagrania ?

Te 2 pozycje zawsze mogą tworzyć piramidę. Poziom udanych piramid, biorąc pod uwagę też próby ich zbudowania jest od 10-30%.

Jak radziłeś sobie z presją otoczenia, rodziny na początku kariery ?

Zainteresowanie i komentarze ze strony rodziny były do momentu, kiedy pokazałem pierwsze większe zyski z tradingu. Rady żadnej nie mam na brak wyników, bo je trzeba mieć. Inaczej to strata czasu i sądzę tak jak wszyscy, że coś jest nie tak jeśli ktoś ciągle wpłaca i traci.

Kiedyś pisałeś, że kierunek nie ma znaczenia – lecz można zauważyć, że jednak ustawiasz piramidy w określonych miejscach np. końce korekt w trendzie, tak aby dać sobie większą szansę na szybkie wybicie ceny. Czyli jednak kierunek i miejsce ustawienie piramidy mają jakieś znaczenie ?

Raczej to wynika z tego, że ustawiam na tej parze, gdzie coś się dzieje. Jak jest większa zmienność to chcę z tego skorzystać. To jest główny powód.

Selekcja par pod względem trendu – czy masz jakiś sposób na szybką selekcję rynków, czy robisz to po prostu na oko ?

Rynków jest tak mało, że można wszystko przeanalizować w 15 minut. To nie jest giełda akcji, gdzie są tysiące walorów. Mamy 6 majorów i kilka wartych uwagi crossów. Tym, gdzie jest zmienność warto zainteresować się.

Czy na forum przekazałeś 100% wiedzy o piramidowaniu blokowym, czy jednak zostawiłeś dla siebie jakieś tajemnice, których nigdy nie ujawnisz ?

O piramidowaniu blokowym napisałem większość. Wszystko to co trzeba, żeby je stosować.

Co jest dla Ciebie świętym Grallem forexu ?

Metoda na ograniczanie całościowego ryzyka w czasie. Nie chodzi o jednostkowe ryzyko na transakcje, ale o całościowe ryzyko w procesie handlu. Właściwy Money Management.

Jakie masz zasady co do wyboru momentu zagrania, podobno najbardziej lubisz czekać na wygasanie ruchów czyli w zasadzie na konsolidacje i ustawić piramidę pod wybicie z trendem ?

Duża zmienność i trendowe ruchy to najważniejsze zasady.

Czy korzystasz ze stref SD przy określaniu potencjalnego miejsca zapoczątkowania większego ruchu?

Strefy Supply/Demand wykorzystuję często z powodu specyfiki rynku, ponieważ często działają.

Skąd się biorą bardzo duże obsunięcia kapitału wśród niektórych osób wypowiadających się w Twoim dzienniku ?

Draw Down zależy od pozycji na kilku rynkach. Jeśli mamy poustawiane piramidy na nieskorelowanych ze sobą rynkach to DD nie przekracza 15%, natomiast przy rynkach skorelowanych DD może dochodzić do 30%. W konsolidacji DD jest naturalny 15%, bo często kurs zawraca i piramidy nie udają się. Wynika to też z tego, że piramidy buduje się w tym samym momencie na kilku parach. Kiedy nie idzie po naszej myśli to redukujemy pozycje, czyli sami dostosowujemy ekspozycję do ryzyka. Kiedy zaczynamy ryzyko lepiej trzymać bardzo nisko, jeśli już mamy jakiś zysk to możemy część z niego zaryzykować otwierając większe pozycje przy kolejnym planowaniu piramid. Podane wartości DD odnoszą się do 1500-2000 pipsów jako 100% depozytu.

Czy określasz przed sobą cele tygodniowe, miesięczne?

Nie określam nic. To co daje rynek mi wystarcza. Nie mam żadnych planów co do zysku. Ważne jest trzymanie zasad niskiego Drawdown a zyski same przyjdą. Wg mnie rynek jest cykliczny i nie ma co z tym walczyć, trzeba dostosować się. Są takie mądre słowa:
“Nie słuchaj tego co ktoś mówi o rynku, słuchaj tego co rynek mówi o kimś.”
Innymi słowy każdy, kto chce coś powiedzieć na temat FX powinien pokazać swoje wyniki. Głównie tyczy się to szkolących i wszelkich filozofów od GRIDu i Martyngału.

Wspomniałeś: “Ważne jest trzymanie zasad niskiego DrawDown” – jakie to zasady ?

1. Brak SL dla pierwszych dwóch pozycji, chroni przed serią strat z powodu zaliczania stale SL w konsolidacji. Strata na pierwszych dwóch pozycjach jest stratą dopuszczalną z powodu małej wielkości tych pozycji w stosunku do depozytu.
2. Ograniczona maksymalna wielkość pierwszej pozycji do około 1500-2000 pips to 100% konta. Wg mnie jest to optymalna wartość, która pozwala na dość szybkie mnożenie konta co 2 miesiące i stały DD w granicach 15% do 30% maksymalnego DD.
3. Kontrola pozycji w piramidzie. Kiedy zaczynają przynosić sumarycznie stratę nie powinno już ich być.
4. Klasyczna zasada. Kiedy mamy zyski to je reinwestujemy, a kiedy straty to je redukujemy. Stratne dwie pozycje powoli redukujemy, kiedy przez dłuższy czas przynoszą ujemny wynik.
5. W sytuacji wielu trzymanych pozycji nie tworzymy nowych piramid a pozycje otwarte na chwilowej stracie nie pozwalają otwierać nowych, czyli zapobiegamy overtradingowi i myleniu się kilka razy pod rząd. Pomyliliśmy się i mamy czas na przeanalizowanie co było źle z analizą a także pozycje mają w każdym czasie szansę, aby wyszły na plus i utworzyły piramidę.

Czy prowadzisz dziennik zagrań? Jeśli tak, to jak on wygląda?

Mam dziennik na portalu Comparic.pl (Piramidowanie blokowe). Od lutego udostępniam konto Live do wglądu dla każdego chętnego na haśle inwestora. [Dziennik na prośbę autora został zamknięty].

Sposoby radzenia sobie ze stresem?

Dla pozbycia się stresu stosuję metody scenariuszowe. Najpierw trzeba przemyśleć każdy możliwy wariant jaki może wystąpić, potem sposób reakcji na to zdarzenie. Przetestować to wiele razy w użyciu i mam sposób na brak stresu. Ryzyko także należy trzymać na akceptowalnym poziomie. Dla mnie handel na FX wcale nie jest nudny, bo cały czas rynek zmienia się i trzeba dostosować się do tych zmian. Raz są szerokie konsole przez pół roku, później szybkie impulsy, a jeszcze w innym okresie długie trendy. Brak dostosowania się prowadzi do strat lub braku zysków.

Jakieś rady dla osób początkujących ?

Mam kilka rad, oprócz tego co napisałem już to polecam przetestować samemu każdy sposób jaki jest opisany w internecie i dostosować ten sposób pod siebie, żeby nie męczyć się z nim. Mi nie wychodziło nigdy skalpowanie i nie kryje się z tym, ale inni mogą na nim dobrze zarabiać. Jako zły sposób wskazuję GRID i Martyngał, radzę tego unikać. Nigdy nie dokładać więcej pozycji jak mamy stratę na poprzedniej. O wiele lepiej grać za zyski z już zarabiających pozycji.

Co jest najważniejsze w tradingu, złota zasada ?

Dokładanie kolejnych pozycji tylko jeśli poprzednie mają zyski.

Co po za tradingiem, jakaś odskocznia, hobby ?

W moim życiu trading jest ważny, bo przynosi największe dochody. Moje hobby to podróże do ciepłych krajów zimą, motoryzacja – szczególnie szybkie i luksusowe samochody typu BMW M6. Staram się poza tym rozwijać biznesy nie związane z tradingiem w 3 różnych branżach. Napiszę tylko, że w porównaniu trading a realny biznes to trading wygrywa znacząco pod każdym względem.

Trading i pilnowanie piramid a życie prywatne – w sensie jak to łączyć? – bo chyba ustawiając zlecenia musisz być przy wykresie, żeby w razie czego zredukować pozycję, jeżeli grasz na wyższych interwałach, a piramida trwa nawet kilka dni – musisz być praktycznie cały dzień i obserwować ?

Ustawienie zleceń oczywiście, że wymaga obecności przy komputerze przed wykresami, bo najłatwiej odmierzyć i ustawić zlecenia. Potem kontrola na smartphonie w ciągu dnia, a jeśli się coś dzieje to obserwacja wykresu. Na co dzień patrzę co godzinę na kursy, mam zawsze blisko przy sobie laptop z internetem mobilnym. W nocy budzę się co 2-3 godziny jeśli piramida jest “w trakcie”. Na ważne dane dla AUD zawsze wstaję przed 1:30. W ciągu dnia nie patrzę na kursy non stop a tylko kontrola co jakiś czas.

Wiele osób skarżyło się, że był czas, kiedy nie byłeś chętny do pomagania. Skąd się wzięła zmiana zdania co do wypowiadania się na forum i pomagania innym ?

Na forum ludzie zaczęli grać powszechnymi systemami GRIDującymi, które przez większość czasu dają zyski a w końcu wszystko tracą w szybkim czasie. To pierwszy powód. Drugim powodem jest to, że większość ludzi myli GRID i Martyngał (przeważnie dokładanie do strat z jeszcze większymi pozycjami) z Piramidowaniem, czyli dokładaniem do zysku. Dlatego też postanowiłem, aby Piramidowanie było opisane dokładnie czym jest i jak ta metoda wygląda. Na forum navigator wykasowano mój wątek z 2009 roku w 2010/2011 roku, dlatego dziennik założyłem na forum Comparic.pl.

Czy ta przerwa w udzielaniu się spowodowana była niewdzięcznością ludzi ?

Przestałem pisać po wykasowaniu mojego dziennika i z powodu ciągłych wiadomości z pytaniami. Dostawałem po 15 wiadomości dziennie, zawaliło mi skrzynkę i dałem sobie spokój z tym. Na forum wykasują posty a PW trzeba ciągle pisać nowe – nie miałem na to czasu. Dodatkowo piramidowanie jest nie przychylne brokerom Market Maker i innym. Jednym z powodu zysków a drugim z powodu małej ilości zawieranych transakcji licząc wolumenem.

Co jest powodem, że prowadzisz dziennik na Comparic.pl i dlaczego dzielisz się swoją wiedzą?

Przedstawiam metodę piramidowania z prostego powodu. Kiedy szukałem wcześniej w polskim i zagranicznym internecie wiadomości o moim sposobie handlu znalazłem bardzo mało. GRID niepoprawnie był nazywany Piramidowaniem, w kilku dziennikach na Forex Factory spotkałem się z tym, a jako, że piramida może być budowana tylko z pozycji już zyskujących to postanowiłem opisać dokładnie metodę i wszystkie zasady jakie trzeba stosować, żeby było to zyskowne. Typową piramidę buduje się na stabilnym dużym fundamencie a potem dostawia się nowe poziomy o mniejszych rozmiarach-takie piramidy stożkowe występują powszechnie na świecie jako relikt dawnych czasów. Wniosek jest taki, że stawia się coś na czymś a nie coś pod spodem. Zawsze buduje się piramidę od dołu do góry a nie od góry do dołu (chodzi o zasadę a nie trend rosnący/spadkowy), czyli na zyskującej pozycji stawiamy nową, która również ma powiększać konto. Natomiast na stratnych pozycjach nie można zbudować kolejnej pozycji, bo z samej zasady już pierwsza pozycja zawaliła się i dokładamy do gruzu kolejny gruz.

Czy powrót na Comparic jest w celu uzyskania jakiejś sławy czy raczej uważasz, że Tobie w początkowych etapach kariery także w jakiś sposób inni ludzie za darmo pomogli i teraz chcesz się światu odwdzięczyć ?

Ja jestem samoukiem, na swoich błędach po pierwszym handlu GRIDem zmieniłem podejście i piramiduję zyski od tego czasu. O powodach już pisałem wcześniej. Chcę wyjaśnić dogłębnie metodę piramidowania zysków, bo to żadna tajemnica nie jest. Dodatkowo dużo osób myli piramidowanie z innymi systemami GRIDującymi wrzucając wszystko do jednego worka co jest błędem. Jeszcze jednym powodem jest przełamanie monopolu szkolących na “tajemną wiedzę”, która jest mało warta a nawet nic nie warta a chcą, żeby im za to płacić, do tego jeszcze nie pokazują wyników. Chcę zepsuć rynek tym szkolącym bez statystyk i podglądu do konta. Przedstawić metodę piramidowania szerzej razem z aktywnym piramidowaniem z podglądem do konta. Każdy teoretyk kwestionujący piramidowanie powinien pokazać najpierw co prezentuje w zamian-jaką metodę, wtedy można z nim dyskutować. Ja jestem na rynku FX nieprzerwanie od 2008 roku i głównie tym się zajmuje.

Czy są ludzie, którzy nauczyli się od Ciebie piramidowania czy wszyscy bez wyjątku nie dali sobie rady gdy przestałeś im pomagać ?

Nie mam bliższego kontaktu z nikim komu pomagałem w inwestowaniu, dodatkowo to było 5 lat temu. Znajomi nie interesowali się FX, ale chcieli się dowiedzieć jak można sporo zarobić. Na co dzień pracowali w zupełnie innych dziedzinach niż trading np. piłkarz, sprzedawca, księgowy. Kiedy byli zainteresowani na tyle, że założyli rachunek i nauczyli się platformy to przez pewien czas przesyłałem im sygnały w stylu, który ruch spiramidować i opisałem pokrótce system piramidowania, o wiele mniej niż teraz to opisuję na forum. Także nie były to żadne szkolenia a tylko pomoc przy handlowaniu. Zresztą nie miałem czasu i sam zaniechałem pomocy, mimo nalegania, a robiłem to tylko, bo byli znajomymi jeszcze z czasów studiów. Sami nie chcieli handlować, bo bali się, że stracą. Tylko piłkarz próbował sam i nawet mu to wychodziło, reszta nie wykonała żadnej transakcji nie poleconej przeze mnie.

Dziękuję za wywiad.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł„Szukamy, analizujemy, gramy” – GBP/JPY, AUD/JPY, EUR/CAD, EUR/NZD, EUR/AUD
Następny artykułAUD/USD – w ruchu korekcyjnym
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here