Naga Markets

ligaTraderowJak co roku, w ostatnią sobotę września, na portalu Comparic.pl starują rozgrywki jednego z najdłużej rozgrywanych konkursów traderskich w Polsce. 24 września wystartuje już XI edycja turnieju. W tym roku pojawi się kilka drobnych zmian w regulaminie oraz znacznie więcej nagród.

  • Już 24 września rozpoczynają się rozgrywki XI edycji Ligi Traderów
  • Udział w turnieju jest całkowicie darmowy, jedynym wymogiem jest konto na naszym forum
  • Z okazji 10-lecia portalu Comparic, rozdamy dziesiątki dodatkowych nagród
  • Zapisy trwają do 23 września do godziny 18:00 

AKTUALNA LISTA ZAPISANYCH ZAWODNIKÓWPoniżej wywiad ze zwycięzcą X edycji Ligi Traderów Adamem Fuchsem, który będzie bronił tytułu w rozpoczynającej się w sobotę 24 września kolejnej edycji turnieju.

Co na co dzień robi zwycięzca X edycji Ligi Traderów?

Jestem dealerem walutowym w Currency One SA, która jest właścicielem serwisów InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

Skąd w ogóle zainteresowanie rynkami? Jak to się u Ciebie zaczęło? Długo trwa już Twoja przygoda z rynkami?

Zainteresowanie rynkami towarzyszyło mi już od pewnego czasu, ale zaczęło się na poważnie, gdy dołączyłem do swojej obecnej firmy. Dlatego określiłbym, że realnie moja przygoda z rynkami zaczęła się 3 lata temu.

Co skłoniło Ciebie do wzięcia udziału w Lidze Traderów?

XTB

Namówili mnie koledzy z pracy, którzy biorą udział w Lidze już od kilku lat, a jeden z nich, Krzysztof Pawlak, został zwycięzcą ubiegłorocznej edycji. Dlatego trochę żartobliwie można powiedzieć, że wygrana w tym turnieju staje się małą tradycją dealerów Currency One SA.

Był to już kolejny Twój występ i zajmowałeś coraz wyższe lokaty. Zmieniłeś swoje podejście względem wcześniejszych występów w konkursie?

Ponieważ był to dopiero mój drugi występ, to awans w rankingu jest znaczący, gdyż w poprzedniej edycji nie zakwalifikowałem się nawet do 3 fazy grupowej. Właśnie awans do tej fazy był moim planem w tym roku, bo to byłaby już poprawa poprzedniego wyniku. Szczerze, nie przypuszczałem, że wygram cały turniej, ale przyznam też, że apetyt rósł w miarę jedzenia. Była jednak jedna osoba, która od pierwszej kolejki wierzyła w mój ostateczny sukces, a była nią moja żona 🙂 Poświęciłem pewnie więcej czasu niż w poprzedniej edycji na analizę wykresów i danych, ale rynki były w ostatnim czasie na tyle niestabilne, że potrzeba było też pewnej dozy szczęścia. Jeden trafny lub błędny typ mógł czasem wywrócić rywalizację do góry nogami.

Korzystasz z jakiejś strategii na konkurs, że Twoje wyniki w lidze trzymają wysoki poziom od kilku edycji? Czy sądzisz, że można opracować jakiś zestaw reguł, których warto się trzymać aby przynajmniej zwiększać swoje szanse na sukces w takim konkursie?

Myślę, że pierwszą i najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju i opanowania. Nie można załamywać się po jakimś gorszym meczu, ani zbytnio ekscytować znaczącą wygraną. Warto poświęcić czas na analizę wykresów, ale czasem sama technika nawet w połączeniu z fundamentami to może być za mało. Zdarza się, że w życiu warto zaryzykować i zdać się w pewnym stopniu na intuicję. Oczywiście łatwiej to mówić w kontekście konkursu, gdzie jednak nie ryzykujemy swoimi środkami.

Co Ci się najbardziej podobało w obecnej i czy ewentualnie coś byś zmienił w kolejnej edycji Ligi Traderów? Jak oceniasz zmiany w punktacji i dodanie nowych instrumentów?

Uważam, że system gry (3 fazy grupowe i puchary) jest całkiem zgrabnie pomyślany i pozwala (oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej formy) na cieszenie się tą grą dłuższy czas. Czasem kłopotliwe jest oddawanie głosów drogą mailową przez przeciwnika, ponieważ nie możemy odnieść się do jego typu, nawet jeśli został czasowo oddany szybciej. Moim zdaniem powinna to być opcja dostępna tylko w awaryjnych okolicznościach. Instrumentów do wyboru jest już całkiem sporo, ja pewnie z chęcią zobaczyłbym inne indeksy giełdowe (oprócz DAXa), może PLN w wyborze walut? Chociaż nie jest to rynek pozostający w głównej orbicie moich zainteresowań, to domyślam się, że część graczy ucieszyłaby się z możliwości gry na kryptowalutach.

Zobacz także: PAP – Adam Fuchs wygrywa X Ligę Traderów

Jakie błędy Twoim zdaniem popełnia wielu zawodników, którzy nie odnoszą sukcesów w Lidze?

Możliwe, że zawodnicy za bardzo rozmyślają o porażkach, zamiast skupić się na kolejnym meczu. Oczywiście trzeba analizować swoje błędy i ich przyczyny, ale moim zdaniem nie powinny one zostawiać zbyt głęboko w nas, bo mogą rzutować na wiarę w siebie i podejmowanie kolejnych decyzji. Dodatkowo pewnie nie warto w tej grze skupiać się na jednym rynku, a spróbować gry na różnych aktywach.

Jakich rad udzieliłbyś nowym zawodnikom, którzy może szukają jakiegoś sposobu na sukces w Lidze?

Warto wierzyć w siebie i swoje traderskie umiejętności, nawet jeśli nie zapewniają nam one ciągłego pasma sukcesów (co widać chociażby po mojej skuteczności przez cały turniej). Czasem niezbędne jest postawienie na taktykę dostosowaną do typowania przeciwnika, a niekoniecznie do najbliższego nam osobiście aktywa. Są momenty, kiedy warto podjąć ryzyko, a czasem lepiej zagrać bezpiecznie, wiele zależy od fazy konkursu.

Czy uważasz, że udział w Lidze może uczyć czegoś początkujących graczy?

Często wracam do aspektów psychologicznych, ale moim zdaniem są one jednym z kluczowych elementów tradingu. Nie jest możliwym skuteczne działanie na rynku, jeśli przegramy rywalizację we własnej głowie. Trzeba być gotowym na porażkę, na stratę i zyskać umiejętność odpowiedniego zarządzania ryzykiem. Uważam, że udział w konkursie może być pewnym przetarciem przed wejściem do poważniejszej gry na realnych pieniądzach.

Co jest najważniejsze w tradingu Twoim zdaniem, masz jakieś swoje zasady w prywatnym tradingu? Co jest najważniejsze w tradingu Twoim zdaniem, złota zasada?

Jasne określenie poziomu straty, na jaką jesteśmy gotowi. Inwestowanie tylko i wyłącznie środków, które mamy przewidziane jako inwestycyjne..

Czy osoby żądne rewanżu będą miały okazje zmierzyć się z Tobą w kolejnej edycji konkursu?

Oczywiście, podobno utrzymanie się na szczycie jest trudniejsze od wejścia na tenże, ale na pewno podejmę tę próbę 🙂

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w obronie tytułu 🙂

Zapisy tylko do 23 września do godziny 18. XI edycja konkursu rozpoczyna się w sobotę 24 września 2022 roku.

Zapraszamy do wzięcia udziału w XI edycji Ligi Traderów. Wystarczy podać w komentarzu swój nick z forum (na samym dole strony można zostawić komentarz bezpośrednio, bez konta na Facebooku). Na adres e-mail podany podczas wpisywania komentarza będą przychodziły powiadomienia np. o możliwości oddaniu typu w każdej kolejce.

AKTUALNA LISTA ZAPISANYCH ZAWODNIKÓWŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here