Naga Markets

ligaTraderowJuż 25 września rozpoczyna się X edycja Ligi Traderów. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Aby dołączyć do gry wystarczy zostawić w komentarzu swój nick z naszego forum. (na samy dole strony jest możliwość dodania komentarza bez konta na Facebooku).

WEŹ UDZIAŁ W NAJNOWSZEJ ODSŁONIE LIGI TRADERÓW

Poniżej wywiad z Ireneuszem Stańkiem – zwycięzcą V edycji Ligi Traderów z 2016 roku.


Co na co dzień robi zwycięzca VII edycji Ligi Traderów?

Jestem od 2 miesięcy na emeryturze i oprócz tego prowadzę małą firmę konsultingową.

Skąd w ogóle zainteresowanie rynkami? Jak to się u Ciebie zaczęło? Długo trwa już Twoja przygoda z rynkami?

To był przypadek. Gdzieś tak 12 lat temu. Interesuję się rynkami bez specjalnego zaangażowania.

Co skłoniło Ciebie do wzięcia udziału w Lidze Traderów?

Bossa

Brałem już udział w kilku konkursach. Kiedyś w xtb, TMS Brokers – ten był najciekawszy, gdyż trzeba było mieć najwyższą stopę zwrotu w 3 osobnych, dowolnych dniach na GPW. Chodziło o opcje, zająłem 2 miejsce, chociaż nie miałem o opcjach wielkiego pojęcia, co obrazuje rolę przypadku w grze na tych instrumentach. Konkurs to jest gra na luzie bez zaangażowania emocji.

Był to już kolejny Twój występ, ja dotąd nie wchodziłeś do fazy pucharowej. Teraz wszedłeś i od razu wygrałeś. Zmieniłeś swoje podejście względem wcześniejszych występów w konkursie?

Według mnie jasna była sytuacja na GBP/USD przy niepewnym brexicie i słabych rokowaniach w tym zakresie. Postawiłem tylko na jedną parę w związku z tą sytuacją.

Co Ci się najbardziej podobało i czy ewentualnie coś byś zmienił w kolejnej edycji Ligi Traderów?

Wiem, że konkurs ma swoją specyfikę i niech tak pozostanie. Jest inny niż konkursy, w których chodzi o najwyższą stopę zwrotu.

Czy w meczach ligowych korzystałeś z jakiejś strategii? Zauważyłem, że chyba nawet od samego początku typowałaś zawsze GBP/USD sell?

Założyłem określoną taktykę i tego się trzymałem. Założyłem, że kabel będzie cały czas spadał. To trochę przez analogię, jak było gdzieś pół roku przed głosowaniem o brexicie. Tam jednak przewidywania optymistyczne przed brexitem wzięły górę i po perturbacjach zimowych kabel zaczął rosnąć. Zawsze najtrudniejsze jest przewidzenie punktów zwrotnych, pivot points.

Jakie błędy Twoim zdaniem popełnia wielu zawodników, którzy nie odnoszą sukcesów w Lidze?

Nie koncentrują się na jednej walucie, jednej strategii. Zmieniają obstawiane pary, a tym samym potęgują swoje trudności.

Jakich rad udzieliłbyś nowym zawodnikom, którzy może szukają jakiegoś sposobu na sukces w Lidze?

Nie ma recepty na sukces. Ogólnie trzeba grać z trendem.

Czy uważasz, że udział w Lidze może uczyć czegoś początkujących graczy?

Każda gra czegoś uczy. A najbardziej ta na prawdziwe pieniądze.

Co jest najważniejsze w tradingu Twoim zdaniem, masz jakieś swoje zasady w prywatnym tradingu?

Najważniejsze jest złapanie trendu. Najlepiej jak jest to trend co najmniej średnioterminowy. Druga sprawa, co ważne przy lewarowanych pozycjach, trzeba grać odpowiednio małą pozycją.

Czy osoby żądne rewanżu będą miały okazje zmierzyć się z Tobą w kolejnej edycji konkursu? Dodam, że jeszcze nikomu nie udało się obronić mistrzowskiego tytułu.

Tak oczywiście. Czekam z utęsknieniem na następną edycję. Wiem, że forex jest w pewnym zakresie przewidywalny i ważne, żeby się z rynkiem zgodzić i nie grać przeciwko rynkowi.

Dziękujemy za wywiad, jeszcze raz gratulujemy sukcesu w tegorocznej edycji Ligi Traderów oraz życzymy udanej walki o obronę tytuły w kolejnej edycji.


Już niebawem startuje X edycja Ligi Traderów. To okazja do zmierzenia się w bezpośrednich pojedynkach z najlepszymi zawodnikami poprzednich edycji. Dołącz do konkursu zostawiając swój nick z forum w komentarzu (na podany e-mail będą wysyłane przypomnienia o rywalizacji w konkursie).

Aktualna lista zapisanych zawodnikówŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTrigon DM pozytywnie o wynikach Wieltonu. To najwyższe, jednostkowe wyniki w historii
Następny artykułBitcoin zapowiada spadki na rynku akcji? Wywiad z Albertem „Longterm” Rokickim
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here