Naga MarketsPortal Comparic.pl miał możliwość przeprowadzenia wywiadu z Omarem Arnaoutem, nowym Regionalnym Dyrektorem XTB na Polskę, Niemcy, Rumunię i Węgry. Przemysław Jarząbek pytał między innymi o najbliższe plany rozwoju oferty X-Trade Brokers w Europie Środkowo-Wschodniej, sytuację regulacyjną w Europie oraz wyniki podmiotu po debiucie na warszawskim parkiecie.


Kim jest Omar Arnaout – notka informacyjna

Omar Arnout, dyrektore regionalny XTB na Polskę, Niemcy, Węgry i Rumunię
Omar Arnaout, dyrektore regionalny XTB na Polskę, Niemcy, Węgry i Rumunię

Omar Arnaout uzyskał tytuł magistra w 2005 roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku bankowości i finansów. Swoją przygodę z XTB rozpoczął jeszcze w 2007 roku jako dealer rynków finansowych, w międzyczasie piastując stanowiska zastępcy dyrektora w oddziale rumuńskim oraz włoskim. Przez prawie dwa lata był również związany z Noble Securitiies, by we wrześniu 2014 roku powrócić do XTB jako głównodowodzący działu sprzedaży detalicznej w Londynie.

Po ponad dwóch latach spędzonych w europejskiej stolicy światowego tradingu powrócił do Warszawy, gdzie od grudnia 2016 roku objął stanowisko dyrektora regionalnego X-Trade Brokers na Polskę, Niemcy, Węgry oraz Rumunię.

Wywiad udzielony dla Comparic.pl

Czy z objęciem nowego stanowiska planuje Pan wraz z XTB wprowadzenie zmian (m.in. ofertowych), które bezpośrednio przełożą się na handel traderów detalicznych?

Pod koniec 2016 roku XTB wprowadziło wiele zmian, które już cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów. Do tych zmian należy między innymi wprowadzenie nowej oferty Standard, która nie tylko charakteryzuje się bardzo konkurencyjnymi spreadami, ale również dostępem do głębokości rynku, co było wcześniej dostępne tylko na rachunku Pro. Dodatkowo trzeba podkreślić, że wprowadziliśmy dla naszych aktywnych klientów możliwość negocjowania cashbacków, czyli zwrotu części spreadu, co również może się przełożyć na obniżenie kosztów transakcyjnych. To co jest również ważne, to fakt, że ta oferta nie jest promocją określoną zamkniętym terminem i klienci mogą na bieżąco otrzymywać cashbacki na swój rachunek, w zależności od wygenerowanego wolumenu.

W 2016 XTB wprowadziło także nową platformę xStation 5 w technologii HTML 5. Nowa platforma XTB to nie tylko zwiększona prędkość egzekucji, ale również wiele nowych funkcji które mogą pomóc naszym klientom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Reasumując, XTB to firma bardzo dynamiczna i pomimo, że jesteśmy zdecydowanym liderem rynku, to zawsze chcemy wprowadzać nowości do naszej oferty i usprawnienia dla naszych klientów.

Na przełomie listopada  i grudnia aż trzech europejskich regulatorów rynków finansowych (CySEC, FCA, BaFin) zapowiedziało lub zaproponowało chęć ograniczenia handlu na kontraktach różnic kursowych. Jak Pańskim zdaniem rzekome ograniczenie dźwigni finansowej i zakaz promowania najbardziej ryzykownych instrumentów przełoży się na branżę? Czy przeciętny trader zyska na tym, czy starci? Jak XTB odnosi się do tych najnowszych rewelacji?

Sytuacja trzech wspomnianych komisji i zaproponowane zmiany należy traktować jednak bardzo indywidualnie, ponieważ powody wprowadzenia zmian są specyficzne dla każdego z tych rynków. Pewne zmiany są na pewno potrzebne, ponieważ każdy z nas słyszał już wiele przykrych opowieści choćby z rynku cypryjskiego i każda komisja finansowa powinna mieć na celu ochronę interesu inwestorów w danym państwie. Jeżeli chodzi o przeciętnego inwestora, to również trudno o jednoznaczną odpowiedź ponieważ, jeżeli mowa o świadomym inwestorze, który wie jak ważne jest zarządzanie ryzykiem, to zmniejszenie dźwigni może doprowadzić do sytuacji, w której inwestor będzie potrzebował więcej środków,  aby móc zawrzeć taką samą transakcję.

Czyli z jednej strony jest to ochrona ludzi nieświadomych i z bardzo małą wiedzą, ale z drugiej strony może mieć zły wpływ na świadomych inwestorów. Należy podkreślić, że propozycja takich zmian również wywodzi się ze sposobu sprzedawania usług finansowych przez podmioty zagraniczne, w których broker oferuje bardzo wysokie bonusy, zachęcając tym samym wielu nieświadomych inwestorów do swojej oferty. Uważam, że pewne zmiany są potrzebne, ale są to zmiany, które powinny być przede wszystkim skierowane na ograniczanie nieuczciwych praktyk brokerów.

W Pańskiej ocenie istnieje możliwość, że podobne plany wkrótce zaprezentuje KNF?

omar-arnoutZmiany w ostatnich latach następują również na rynku polskim, więc nie byłbym zaskoczony gdyby to nie były ostatnie zmiany wprowadzone przez KNF. Mam jednak nadzieję, że zgodnie z tym o czym wspomniałem przy poprzednim pytaniu, zmiany będą przede wszystkim skupione na tym, aby ograniczyć nieetyczne i nieuczciwe działania brokerów i firm marketingowych, które działają w imieniu brokerów zagranicznych. Taką mam nadzieję, ponieważ jeżeli KNF zdecyduje się na wprowadzenie ograniczeń wpływających na polskich brokerów, to może to spowodować odpływ polskich klientów do zagranicznych brokerów, co nie przełoży się na ochronę interesu polskiego inwestora.

Jak doskonale wiemy X-Trade Brokers w pierwszej połowie tego roku debiutowało na warszawskim parkiecie, co było największym IPO wśród brokerów detalicznych od dłuższego czasu. Raportowane jednak po debiucie giełdowym wyniki finansowe okazały się zdecydowanie gorsze od tych prezentowanych w prospekcie emisyjnym. Czy może się Pan do tego odnieść?

Rzeczywiście wyniki XTB okazały się gorsze od oczekiwań. Wynika to bezpośrednio z tego, że trzeci kwartał 2016 roku, analogicznie jak kwartał drugi, był okresem wolnym od nieoczekiwanych i nadzwyczajnych wydarzeń rynkowych czy silnych długoterminowych trendów. Obserwowana w okresie dziewięciu miesięcy 2016 roku wyraźnie niższa zmienność na rynkach, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, stworzyła mniej możliwości inwestycyjnych klientom XTB. W konsekwencji, podobnie jak u konkurencji o podobnym modelu biznesowym, nastąpił spadek obrotu klientów instrumentami finansowymi, a co za tym idzie także przychodów Grupy.

Najnowsze wyliczenia brytyjskiego FCA sugerują, że 82% traderów CFD w UK traci. Jak te statystyki prezentują się w przypadku klientów XTB? Raport KNF za Q3 2016 sugeruje bowiem, że są zdecydowanie lepsze.

Statystyki w trzecim kwartale 2016 w XTB były zdecydowanie lepsze od wyliczeń FCA, ale należy podkreślić, że statystyki były lepsze również od danych publikowanych przez KNF w 2014 roku. W trzecim kwartale 45,46% klientów XTB zanotowało zysk, a w przypadku transakcji zawieranych na CFD na obligacje i stopy procentowe, to ponad 60% naszych klientów zanotowało zysk.

XTB wśród polskich brokerów jest jednym z najsilniej angażujących się w kampanie marketingowe przy wykorzystaniu wizerunków znanych postaci (Mads Mikkelsen, Grzegorz Krychowiak). Czy akcje reklamowe tego typu realnie przekładają się na zwiększenie świadomości marki i jednocześnie większą ilość otwartych kont?

Współpraca ze znanymi postaciami w roli ambasadorów ma przede wszystkim na celu zwiększenie świadomości marki. XTB jest polskim domem maklerskim, ale jest również globalnym domem maklerskim działającym w ponad 10 krajach. Naszym celem jest nie tylko bycie liderem na rynku polskim, ale również konkurować z największymi globalnymi domami maklerskimi i tego rodzaju kampanie mają nam pomóc w osiągnięciu tego celu.

Czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się podobnej kampanii promocyjnej z udziałem innego znanego nazwiska? 

Na chwilę obecną nie chciałbym zdradzać naszych planów na 2017 rok.

W ostatnim czasie na polskim rynku słyszeliśmy kilkukrotnie o rezygnacji rodzimych podmiotów ze świadczenia usług FX/CFD ze względu na coraz bardziej niekorzystne warunki handlowe. Czy Pana zdaniem polski rynek rzeczywiście stał się ciężki dla firm brokerskich? 

Polski rynek, podobnie do wielu innych światowych rynków przechodzi przez okres konsolidacji, po którym prawdopodobnie zostaną tylko największe i najbardziej stabilne instytucje finansowe. Taka sytuacja musiała nastąpić, ponieważ w ostatnich latach pojawiła się znaczna liczba nowych instytucji oferujących możliwość inwestowania w instrumenty pochodne i jak widać na polskim rynku nie ma miejsca na tak dużą liczbę tego typu firm.

Niedawno XTB zorganizowało konkurs live tradingowy – czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się podobnego przedsięwzięcia?

XTB Live Trading był dla nas pewnego rodzaju próbą nie tylko z punktu widzenia samego zainteresowania naszych klientów, ale również z punktu widzenia technicznego. Podczas trwania konkursu każdy, kto się interesuje inwestowaniem w Polsce mógł obserwować poczynania uczestników, otrzymując dostęp do otwartych i zamkniętych transakcji uczestników konkursu, jak również do statystyk efektywności. Reasumując, kiedy uczestnik konkursu otwierał transakcję, to każdy mógł to zobaczyć na żywo, co odróżniało nasz konkurs od innych. Zarówno sam przebieg konkursu, jak i jego finał, który odbył się podczas konferencji XTB Trading Masterclass był dla nas sukcesem, więc jest dość prawdopodobne, że będziemy chcieli to powtórzyć w 2017.

XTB Trading Masterclass – czy możemy się spodziewać kontynuacji cyklu szkoleń w najbliższej przyszłości?

W ostatnim kwartale 2016 roku XTB zorganizowało spotkania Masterclass w czterech miastach – Gdańsk, Kraków, Warszawa i Poznań. To co różniło te szkolenia od poprzednich to fakt, że na każdą z tych konferencji zaprosiliśmy ekspertów zewnętrznych, którzy podzielili się z uczestnikami nie tylko swoimi spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji rynkowej, ale również swoim podejściem do inwestowania. Dla XTB edukacja klientów zawsze była ważna i naszym celem jest zapewnienie najwyższej jakości edukacji, czego owocem było powstanie cyklu XTB Trading Masterclass. Dlatego też planujemy w 2017 kontynuację konferencji edukacyjnych nie tylko w obecnej formie, ale przygotowujemy dla naszych klientów wiele nowości.

Na sam koniec, czy mógłby Pan zdradzić, które instrumenty w ofercie XTB cieszą się największą popularnością wśród inwestorów? Jednocześnie, które należą do Pana ulubionych?

EURUSD i DE30 to jedne z najbardziej popularnych instrumentów w ofercie XTB, co prawdopodobnie nie jest niespodzianką. Moim osobistym faworytem jest EURUSD, choć wydaję mi się w dużej mierze, że jest to kwestia przyzwyczajenia ponieważ jest to rynek, który analizuję od 2005 roku i czuje do niego pewien sentyment. Po prawie dwóch latach w oddziale brytyjskim XTB, również staram się być na bieżąco z rynkiem GBPPLN.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów na nowym stanowisku dyrektorskim.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here