Naga MarketsO poruszanej ostatnio szeroko kwestii opodatkowania zysków z kryptowalut, jakie rozwiązania w tym zakresie stosują inne kraje, definicji kryptowalut w prawie polskim, tzw. piaskownicy regulacyjnej oraz o tym, co polskie władze mogłyby uczynić, by Polska stała się światowym „tygrysem” blockchainowym, rozmawialiśmy z Marceliną Szwed – Ziemichód: adwokatem w MSZtax, doradcą podatkowym, entuzjastką kryptowalut i blockchaina, pomagającą także podmiotom z tej branży poruszać się w świecie przepisów podatkowych.


Kwestia PIT oraz CIT

Pomysł kompleksowego uregulowania zysków od kryptowalut jest odpowiedzią na „burzę” wywołaną przez opublikowane 4 kwietnia przez Ministerstwo Finansów na jego stronie internetowej wytyczne. Jako odzew na kontrowersje z tym związane pojawił się projekt zmian w ustawach podatkowych, m.in. ustawie o PIT i CIT, w tym zasad opodatkowania kryptowalut. Nasza rozmówczyni, w ramach prowadzonych obecnie przez Ministerstwo Finansów konsultacji społecznych, zgłosiła swoje propozycje. Więcej o nich w wywiadzie – a także o specyfice opodatkowania zysków kapitałowych podmiotów prawnych. Nowe przepisy mają zostać uchwalone do końca listopada tego roku, natomiast kontrowersje wzbudza propozycja, by obowiązywały one z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 – co byłoby sprzeczne z ogólną konstrukcją przepisów prawa podatkowego.

Zobacz również:Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce zmian w opodatkowaniu kryptowalut

Na których krajach się wzorować?

Jak podkreśla nasza ekspertka, kryptowaluty w skali światowej są czymś bardzo innowacyjnym i prawo nie nadąża za innowacyjnymi rozwiązaniami. Istotna jest kwestia określenia czym są kryptowaluty (w wywiadzie jest mowa o ich definicji w ramach polskiego prawodawstwa) zanim zacznie się stosować zasady opodatkowania. Generalnie można wyodrębnić dwa podejścia: wprowadzenie specyficznych regulacji lub korzystanie z obowiązujących już przepisów prawa. W Polsce, dopóki nie będziemy mieli nowych regulacji, stosowane będą dotychczasowe rozwiązania.

Zobacz również: Niemcy zieloną przystanią dla kryptowalutowych holderów

Z wywiadu dowiemy się jakie rozwiązania przyjęły do tej pory Niemcy (hodlerzy trzymający swoje krypto przez co najmniej rok nie zapłacą tam podatku dochodowego), Dania oraz Estonia. Ten ostatni kraj, jak wskazuje mec. Szwed-Ziemichód, nie jest bynajmniej podatkowym rajem dla miłośników kryptowalut – osoby fizyczne zapłacą tam 20% podatku dochodowego. W dyskusjach o przyjaznych dla branży blockchainowej rozwiązaniach pojawia się Malta, która chce przyciągnąć do siebie Europejczyków o zasobnych portfelach – jeśli zdecydują się zmienić rezydencję podatkową na maltańską. Wówczas zyski z kryptowalut nie zostaną objęte podatkiem dochodowym – o ile nie będą wpływać na rachunek bankowy prowadzony w tym kraju.

Piaskownica regulacyjna i exit tax

W wywiadzie poruszony został także temat zapowiedzianego przez KNF przyśpieszenia działań związanych z uruchomieniem w Polsce tzw. piaskownicy regulacyjnej (regulatory sandbox) w odniesieniu do startupów fintechowych.  Nasza rozmówczyni wyjaśniła co kryje się pod tym pojęciem – jest to możliwość przetestowania usług (produktów) oferowanych przez dany startup pod czujnym okiem KNF-u, bez konieczności posiadania licencji, dzięki czemu ograniczone zostaje także ryzyko w stosunku do konsumentów.

W wywiadzie Marcelina Szwed-Ziemichód odniosła się do dwóch ciekawych rozwiązań dostępnych dla polskich startupów już teraz. Pierwszym z nich jest możliwość skonsultowania się z KNF-em, poprzez program Innovation Hub, dzięki czemu mają możliwość otrzymania informacji zwrotnej np. czy potrzebna jest licencja oraz nad czym należy jeszcze ewentualnie popracować. Druga opcja to wystąpienie do KNFu z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji. Wówczas we wniosku podmiot opisuje swój projekt oraz przedstawia swoje zapytanie np. czy do prowadzenia działalności potrzebuje licencji. W odpowiedzi KNF potwierdza jak rozumie dany projekt, przez co kierujące zapytanie startupy mają dużo większą pewność, że postępują zgodnie z prawem. Posiadanie takiej interpretacji jest także dużym atutem przy ubieganiu się o finansowanie od funduszy typu capital venture.

Zobacz również: Brytyjski KNF tworzy sieć innowacji dla wsparcia kryptowalut

W wywiadzie poruszony został temat exit tax, który jest także ujęty we wspomnianym wcześniej projekcie ustawy. W przypadku zmiany rezydentury podatkowej, jeśli posiadamy aktywa o wartości przekraczającej 2 mln zł, trzeba będzie zapłacić podatek od niezrealizowanych zysków (jest to różnica pomiędzy wartością aktywów w momencie wyprowadzki, a ceną przy ich zakupie). Kluczowym pytaniem dla posiadaczy kryptowalut jest to, czy zostaną one objęte tym podatkiem.

ICO w Polsce oraz co władze mogą zrobić, by nasz kraj stał się blockchainowym “tygrysem”

Jak dowiadujemy się od naszej rozmówczyni, w Polsce przeprowadzane są ICO, przy czym nie istnieją odrębne przepisy prawne w tym zakresie. Przez to do tego rodzaju projektów stosuje się istniejące już prawo, zaś wątpliwości konsultowane są z KNF-em. Kluczowe są natomiast dwa aspekty – regulacyjny oraz podatkowy, w tym VAT.  Warto też pamiętać o tym, że z większymi lub mniejszymi dylematami w zakresie ICO zmagają się ustawodawcy w większości krajów.

Aby Polska mogła przodować w zakresie technologii blockchain, zdaniem Marceliny Szwed-Ziemichód potrzebne są rozwiązania promujące innowacyjność. W tej dziedzinie działaniami w dobrym kierunku są wprowadzone przez rząd dla startupów ulgi na działalność badawczo-rozwojową i preferencje podatkowe dla centów badawczo-rozwojowych. Druga istotna kwestia to stosowanie regulacji, ze szczególnym uwzględnieniem ich interpretacji. To właśnie niepewność regulacyjną polskie startupy wskazują jako główną przeszkodę w rozwoju.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here