Naga MarketsligaTraderow350pxJuż 29 września rozpoczyna się VII edycja Ligi Traderów. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Aby dołączyć do gry wystarczy zostawić w komentarzu swój nick z naszego forum. Zapisy trwają do piątku 28 września do godziny 18:00.

WEŹ UDZIAŁ W NAJNOWSZEJ ODSŁONIE LIGI TRADERÓW

Poniżej wywiad z “Komornikiem” półfinalistą pierwszej edycji Ligi Traderów z 2014 roku.


Kilka słów o sobie tzn. co robiłeś przed tradingiem, czym się teraz zajmujesz?
Przed tradingiem na FX, z rynkami finansowymi miałem do czynienia na rynku akcji na polskiej GPW, jednak z powodu braku wyników przestałem się tym interesować. To było jakieś 10 lat wstecz. Około 3 lata temu zapoznałem się z reklamą polskiego brokera FX i jego platformą i po okresie 1 roku, działalności na demo otworzyłem konto rzeczywiste. Jednak po tym czasie uważam, że nie byłem wtedy przygotowany do działania na koncie rzeczywistym. Na co dzień pracuję w polskiej firmie handlu detalicznego.

Co skłoniło Ciebie do wzięcia udziału w Lidze Traderów?
Liga Traderów to dla mnie dobre przedsięwzięcie pod kątem dodatkowej motywacji do pracy przy wykresach, a także możliwość skonfrontowania aktualnego stanu wiedzy o rynkach z innymi uczestnikami konkursu.

Co Ci się najbardziej podobało, a co byś zmienił w kolejnej edycji Ligii Traderów?
To co mi się podobało w tym konkursie, to jego formuła i proste zasady.
Proponowane ewentualne zmiany to:
– wprowadzenie większej ilości par walutowych do obstawiania
– powinno się położyć większy nacisk na premiowanie dobrych wyników (stopy zwrotu) za daną rozgrywkę
– może wprowadzić na którymś etapie konkursu, rozgrywkę, która trwałaby np. cały tydzień
– rundy wstępne – bez grup – np. 2-3 rundy, po których, zawodnicy z najlepszą stopą zwrotu zostaliby później rozstawieni w grupach, a te osoby, które pomimo zapisania się do konkursu, nie podawałyby swoich typów, nie zakwalifikowały by się do głównej rozgrywki. Pozwoliłoby to znacznie ograniczyć ilość meczy w których uczestnicy w głównej rozgrywce nie podają swoich typów.

Skąd pomysł na forex i spekulacje?
Na początku  – spekulacja na tych rynkach miała być źródłem dodatkowych pieniędzy (łatwych) – co zostało brutalnie zweryfikowane przez rynek i własną niewiedzę. A teraz głównie zajmuję się tym, żeby wszystko co dotyczy spekulacji na rynkach poukładać w odpowiadające mi zasady i się skupiać na ich codziennym stosowaniu w praktyce.

Na czym polega Twoja strategia?
W takim dużym skrócie mogę powiedzieć, że moja strategia opiera się na tym co proponuje Nial Fuller (o tej strategii dużo jest napisane tu na comparic.pl) z własnymi odpowiadającymi mi modyfikacjami.

Jak radzisz sobie ze stresem?
Staram się wszystko co dotyczy rynków robić w sposób, który sobie założyłem wcześniej w planie dla handlu. Takie podejście dla mnie znacznie ogranicza stres towarzyszący otwieraniu transakcji. Staram się także możliwie jak najmniej czasu poświęcać na pracę przy wykresach, wtedy także lepiej znoszę obciążenia związane z podejmowaniem decyzji na FX.

Jakie były Twoje początki na rynku?
Nie było łatwo. Prawdopodobnie popełniałem na początku wszelkie możliwe błędy jakie są wyliczane w poradach czego nie robić na rynkach. Testowałem wszelkie możliwe systemy, z upodobaniem tych najbardziej kolorowych (im więcej wskaźników tym miało być lepiej), a że są strony gdzie są przedstawione setki strategii rynkowych, to trwało to dłuższy czas. W praktyce wyglądało to tak, że po 2-3 nieudanych transakcja na niskich przedziałach czasowych testy zostawały porzucone, i przychodził czas na kolejną strategię. Co po pewnym czasie okazało się wyczerpujące, nie polecam.

Jakich rad udzieliłbyś dla początkujących ?
→ Odrzucić wszelkie wyobrażenia o szybkich i łatwych pieniądzach już na samym początku.
→ Nie radzę zaczynać od niskich przedziałów czasowych.
→ Po otwarciu rachunku rzeczywistego – nie lewarować bez umiaru pozycji na rachunku, początkowy okres na rynku to ma być nauka i zbieranie doświadczeń a nie wyścig w czyszczeniu konta.

Co jest najważniejsze w tradingu, złota zasada ?
Najważniejsza jest konsekwencja w trzymaniu się zasad planu dla handlu na FX. Ważne jest dla mnie to, żeby nadmiernie nie komplikować handlu, najprostsze metody są najlepsze.

Twój najtrudniejszy moment w karierze, pierwsze bankructwo itp?
Jak dotąd nie wyczyściłem jedynego rachunku rzeczywistego, który otworzyłem, ale strata na nim przekracza już ponad 50% stanu początkowego. Najtrudniejszymi momentami były i są serie strat, także serie lepszych wyników nie są wbrew pozorom czymś łatwym dla psychiki. Takie serie (czy to w przypadku strat czy zysków) mogą spowodować, że można wtedy stracić w takich sytuacjach kontrolę nad tym co się robi na rynku.

Moment przełomowy, od którego inaczej zacząłeś patrzeć na trading?
Od samego początku poczynań na FX utrudniałem sobie funkcjonowanie na rynku poprzez ciągłe komplikowanie i modyfikowanie najprostszych jak się wydawało strategii. To co dużo pomogło mi w funkcjonowaniu na FX (nie nazwał bym tego momentem przełomowym), to dobrze opisane tematy o PA w artykułach o strategii Niala Fullera na comparic.pl  -> link. Materiały te bardzo pomogły mi w ułożeniu planu dla FX, który staram się stosować na co dzień.

Czy miałeś jakiegoś mentora, na kimś się wzorowałeś na początku swojej kariery ?
Jakiejś konkretnej jednej osoby na początku na której bym się wzorował nie było. Teraz na co dzień staram się śledzić wypowiedzi osób, które postrzegają rynek w podobny sposób w jaki ja to teraz robię, są to osoby, które piszą o bieżącej sytuacji na rynku, w swoich dziennikach inwestycyjnych, autorzy artykułów np. tu na comparic.pl , autorzy blogów o FX. To co mają do powiedzenia wspomniane i doświadczone osoby na temat rynku jest inspirujące i motywuje do dalszego rozwoju i pracy pracy przy wykresach.

Czym interesujesz się po za tradingiem, jakaś odskocznia, hobby ?
Nic specjalnego ani nadzwyczajnego nie robię, żeby oderwać się od rynku. Staram się w taki sposób pracować nad tradingiem, żeby było to porównywalne do dobrej i satysfakcjonującej pracy, od której nie potrzebuję w jakiś wyszukany sposób się odrywać.

Jak ewoluował Twój system zanim przybrał taki kształt jak ma teraz?
Wcześniej to były systemy opierające się na różnego rodzaju wskaźnikach, zbyt wielu. Także dużo czasu poświęciłem strategii Ichimoku, strategię tę jeszcze stosowałem na początku prowadzenia dziennika na forum. Od kilku m-cy jest to już tylko system oparty na PA – na podstawie opisywanej na comparic.pl strategii Niala Fullera.

Czy stosujesz MM? Jakie?
Staram się w bardzo niewielkim stopniu korzystać z lewara dostępnego na rachunku, nie otwieram naraz wielu pozycji, staram się tak otwierać pozycje, żeby większa ilość stratnych pod  rząd transakcji nie uczyniła zbyt wielkich spustoszeń na rachunku.

Czy stosujesz SL, TP? Jakie?
Tak stosuję SL, nie jest to z góry ustalona wartość punktowa, ustawiam SL pod /nad świecą lub formacją świecową, która jest sygnałem do zajęcia pozycji, także ustawiam SL pod/nad poprzednim szczytem/dołkiem jeśli wartość SL w takim przypadku jest dla mnie akceptowalna.
TP – staram się zamknąć część otwartej pozycji przed pierwszym logicznym wsparciem/oporze na którym spodziewam się reakcji przeciwko zajętej pozycji, część pozycji pozostawiam bez TP i staram się wtedy prowadzić poprzez przestawianie SL w kierunku zysków z otwartej pozycji (kilka takich przypadków można podejrzeć w moim dzienniku).

Jaką strategię stosujesz?
Jak już pisałem wcześniej, mój system opiera się na interpretacji PA zaproponowanej przez Niala Fullera wraz z odpowiadającymi mi modyfikacjami. Po przykłady takich zagrań odsyłam do dziennika (począwszy od 08/05/2014 pozycje są otwierane w jeden i ten sam sposób – i to jest to co teraz stosuję).

Poniższe screeny przedstawiając cały proces decyzyjny od momentu otwarcia shorta na USDCAD do całkowitego zamknięcia tej pozycji.

Wejście:

Pierwszy TP i przestawienie SL

Przestawienia SL na 45 pipsów zysku

Przestawienie SL na 243 pipsy zysku

Całkowite wyjście z pozycji

Jak zarządzasz otwartą pozycją?
Staram się robić to co mam założone w swoim planie. Po otwarciu pozycji, po pojawieniu się pierwszej większej świecy w kierunku zysków, przestawiam SL na BE. A następnie już prawie nic nie robię. Tzn. jak w odpowiedzi na pytanie odnośnie ustawiania TP  – czekam na realizację pierwszego TP na najbliższym ważniejszym S/R , pozostała część pozycji jest prowadzona w opisany w poprzedniej odpowiedzi sposób. Jeśli powyższy scenariusz nie sprawdza się, jest wtedy najczęściej realizowane zlecenie SL.

Co robisz jak pozycja przynosi stratę?
Jeśli pozycja przynosi stratę to kończy się to najczęściej zaliczeniem zlecenia SL i wtedy szukam kolejnych potencjalnych wejść jeśli spełnione zostają odpowiednie warunki.

Co robisz jak pozycja przynosi zyski?
Jeśli pozycja przynosi zysk, to najczęściej jej część jest zamykana na TP1, na określonym poziomie cenowym wnikającym z poprzedzającej analizy. Następnie jeśli rozwój sytuacji jest pomyślny dalej, to staram się znajdować miejsca odpowiednie do otwarcia kolejnych pozycji.

Jak sobie radzisz z pozycjami stratnymi?
Stratne pozycje są zamykane dość szybko na poziomie SL (można to zobaczyć w dzienniku – wynika to ze sposobu otwierania pozycji). Stratne pozycje analizuję i staram się z nich wyciągać wnioski.

Czy stawiasz przed sobą cele tygodniowe, miesięczne?
W obecnym podejściu do rynku nie stawiam przed sobą celów – szczególnie takich jak, np. określone wartości punktowe; pieniężne czy procentowe. Na FX dla mnie, celem nadrzędnym jest: wypracowanie jasnych, prostych zasad i stabilizacja w ich stosowaniu – to jest dla mnie największym wyzwaniem na najbliższy czas.

Czy prowadzisz dziennik zagrań? Jak tak, to jak on wygląda?
Prowadzę dziennik na forum comparic.pl. Dodatkowo codziennie uzupełniam własnej produkcji tabelkę w której opisuję sytuację w jakiej znajduje się dana para walutowa na której można otwierać pozycje według określonego wcześniej planu.

Twoja największa pozycja stratna?/Twoja największy pozycja zyskowna?
Nie jestem w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie – ponieważ nie prowadzę takich statystyk, dlatego, że nie jest to dla mnie najważniejsza kwestia w funkcjonowaniu na rynku.

Dziękuję za rozmowę.

Zwycięzca Ligi Traderów otrzymuje tradycyjną szklaną statuetkę. Na zdjęciu Ireneusz Staniek “Kerix” (po lewej) triumfator V edycji turnieju. Czy po zakończeniu VII edycji na statuetce znajdzie się Twoje imię i nazwisko?

Już 29 września startuje VII edycja Ligi Traderów. To okazja do zmierzenia się w bezpośrednich pojedynkach z najlepszymi zawodnikami poprzednich edycji. Dołącz do konkursu zostawiając swój nick z forum w komentarzu (na podany e-mail będą wysyłane przypomnienia o rywalizacji w konkursie).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. Wystarczyłyby ze 2 kolejki, bez meczy “ktoś z kimś” – tylko podanie 2 typów – 2 walkowery oznaczają eliminację, a reszta jest jakoś rozstawiana w koszyki + oczywiście najlepsi z poprzedniej edycji też będą rozstawieni.

    Dobry pomysł pozwalający uniknąć wielu walkowerów w fazie grupowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here