Naga Marketsdaniel-kostecki-strona-autor-zdjecie

Daniel Kostecki – absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Na rynku forex od 2007 roku. W swoich inwestycjach łączy Teorię Fal Elliotta z technikami wolumenowi VSA oraz autorskim podejściem do stref popytu i podaży. Swoimi analizami nieustannie od 2009 roku dzieli się na blogu pod adresem www.danielkostecki.pl.

Te artykuły również Cię zainteresują
Założyciel portalu www.teoriafalelliotta.pl skupiającego ludzi, którzy praktykują falowe podejście do rynku. Współtwórca projektu www.elliottfund.pl, w ramach którego prezentowane są wyniki z inwestycji przy ścisłej kontroli ryzyka.

Pytania w II części wywiadu dotyczą szczegółów wykorzystywanej strategi inwestycyjnej w codziennym tradingu.

CZ I -> link

Czy stosujesz MM? Jakie?

Główne założenia mojego MM to jak najmniej tracić, gdyż jest tylko jedna łatwiejsza rzecz od zarabiania pieniędzy – ich tracenie. Gdy przestanie się tracić, to zacznie się zarabiać. Zatem jest to przestawianie, gdy to tylko możliwe, zlecenia obronnego w rejon wejścia w pozycję i prowadzenie stop lossa w zysku. Jeśli jest okazja, to jest to również dokładanie do zyskownej pozycji, co też jest istotne, ponieważ gdy “mamy rację”, to trzeba to maksymalnie wykorzystać.

Czy stosujesz SL, TP? Jakie?

Głównie stosuję SL, które wynika z układu fal i rynku, nie jest to stała ilość pipsów. Natomiast TP relatywnie rzadko, ponieważ nie ma potrzeby ograniczenia zysków. Mam tylko jeden system, który zakłada ścisłe miejsce postawienia zlecenia TP.

Jaki system stosujesz?

Podstawą do podejmowania decyzji jest analiza rynku pod kątem Teorii Fal Elliotta. Wspieram się również technikami wolumenowymi (VSA), które potwierdzają (lub nie) układy fal. Ciężko to nazwać systemem. Jest to raczej subiektywna ocena sytuacji wsparta wieloletnim doświadczeniem i obserwacją zachowań rynku.

Short na USDCAD

Longi na USDJPY

Jak zarządzasz otwartą pozycją?

Na podstawie tworzącego się z czasem wykresu przestawiam zlecenie stop loss najpierw na miejsce wejścia, a następnie prowadzę stop loss pod wsparciami / oporami. Jeśli jest możliwość, to szukam miejsc do dołożenia pozycji do już istniejącej transakcji.

Co robisz jak pozycja przynosi stratę?

Czekam na rozwój sytuacji. Zazwyczaj mam wyznaczone kluczowe obszary, których przekroczenie dopiero spowodowałoby zmianę decyzji.

Co robisz jak pozycja przynosi zyski?

Przeważnie czekam na rozwój sytuacji. Czasami zamykam część pozycji, a resztę trzymam dalej, a czasami przesuwam stop lossa w zysk. Ogólnie czekam i obserwuję.

Jak sobie radzisz z pozycjami stratnymi?

Pozycje stratne są częścią tego biznesu, a więc trzeba ja akceptować i wyciągać wnioski. Każda strata czegoś uczy i jest to bardzo cenna wiedza, bo z pozycji zyskownych raczej wniosków się nie wyciąga. Człowiek całe życie uczy się na błędach.

Czy stawiasz przed sobą cele tygodniowe, miesięczne?

Nie, nie ma to sensu. Należy się skupić na każdym pojedynczym zagraniu, a nie ograniczać się przez cele. Jak jest okazja, to trzeba ją wykorzystać. Stawianie określonej stopy zwrotu, pipsów itp. np. do końca miesiąca powoduje również nierozważne decyzje. Jeśli jest już np. ostatni dzień tradingowy, a cel nie jest zrealizowany, to za wszelką cenę podejmuje się decyzje, które mogą nie być rozsądne. Moim celem jest jak najlepsze wykonanie pojedynczej transakcji.

Czy prowadzisz dziennik zagrań? Jak tak, to jak on wygląda?

Prowadzę Bloga, on mi zastępuje dziennik, ale nie zagrań, tylko analiz. Nie mam aż takiej cierpliwości do skrupulatnego zapisywania każdej transakcji i opisywania “co wtedy czułem” itp. ;).

Największa pozycja stratna?

Prawdopodobnie na samym początku – kilkaset pipsów w czasie kryzysu finansowego w USA na parze GBPUSD, która spadała jak kamień. Niestety zrzutu ekranu z tej pozycji nie mam, gdyż było to już wiele lat temu i to konto zostało dawno temu zamknięte.

Największy pozycja zyskowna?

Czerwiec 2013 roku. Wzrost na EURUSD, gdzie pojedyncza transakcja przyniosła ponad 400 pipsów zysku, a sumarycznie (ponieważ dobierałem zlecenia) wyszło ponad 1000 pipsów.

Zagłosuj na blog Daniela Kosteckiego w plebiscycie FxCuffs.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

  1. Pan Daniel chciał ukryć wielkość pozycji ale biedak nie wie, jak to wszystko działa a chce innych uczyć o rynkach. To może wytłumaczę: znając zysk, miejsce otwarcia i aktualną cenę można obliczyć wielkość pozycji, także te czarne prostokąty zakrywające pozycje tak jak i wielkość pozycji są groteskowe.

    Zmieniając temat: kiedy ktoś z naszych lokalnych gwiazdeczek, promowanych na tym całym FxCuffs pokaże coś konkretnego? Jakiś wynik, statement, może prognozę na przyszłość a nie analizowanie tego, co już było? Dla takich mistrzów, powszechnie szanowanych i nagradzanych z pewnością to nie stanowi żadnego problemu.

  2. Odpowiedz DK: “Zagrania pochodzą z projektu ElliottFund, w którym momenty do inwestycji są szukane również na innych parach niż EURUSD, ale koncepcja zagrań i schematy są moje :)”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here