Naga MarketsA.Haraburda zaprasza na “Rozmowy Traderów”

Już 11 lutego o 19:00 odbędzie się siódme spotkanie w ramach nowej serii „Rozmowy Traderów” – wspieranej przez partnera Purple Trading. Kolejnym gościem będzie Andrzej Haraburda, były zawodowy trader, specjalista analizy Ichimoku, obecnie Art Advisor.


Cześć Andrzej, minęło klika lat od zakończenia Twojej (przynajmniej publicznej) przygody z tradingiem. Nie czujesz, że Ci tego brakuje?

Oczywiście nie skończyłem z inwestowaniem, tylko ze szkoleniami. Zauważyłem, że jest tylu nowych, młodych szkoleniowców, że czas już usunąć się z tego pola działalności. Inwestowanie jest narkotyk, nie wierzę, że kiedyś z tym skończę, po prostu to uwielbiam.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Swoją uwagę skupiłeś na zupełnie innej formie inwestowania – sztuce. Powiedziałeś kiedyś, że „analiza jest sztuką” – czy widzisz w tych dwóch odległych dziedzinach jakiekolwiek podobieństwa?

Analiza, a właściwie to analiza fundamentalna ma dużo punktów wspólnych z przygotowaniem dobrego opracowania na temat jakiegoś artysty. Jeżeli mamy powiedzmy spółkę giełdową; to ważne w którym etapie rozwoju firma się znajduje, jej obrót, zyski, postrzeganie firmy przez konkurentów i klientów. To samo robimy jak wybieramy artystę, w którego prace chcemy zainwestować, czyli możemy powiedzieć, kupić jego akcje. Sprawdzamy jego życiorys, ile miał wystaw, czy znajduje się w kolekcji jakieś znaczącej instytucji, ile obrazów sprzedał i za ile. Z tego możemy wyciągnąć wnioski, czy i za ile kupujemy jego prace oraz jaką spodziewamy się stopę zwrotu z inwestycji. Różni się tylko produkt, ale metodologia jest taka sama.

Spełniłeś marzenie wielu polskich traderów – byłeś zawodowym traderem w USA. Możesz w kilku słowach zdradzić jak Ci udało zdobyć takie stanowisko?

Był to zwykły zbieg okoliczności oraz determinacja. Akurat był w tym czasie konkurs z analizy technicznej w City, którego zostałem laureatem. Tak się spodobałem właścicielom jednej z firm inwestujących, że postanowili mnie zatrudnić. A potem to już była tylko determinacja, aby przełamać wszystkie przeszkody prawne, które udało się pokonać. Teraz, patrząc z perspektywy czasu, było to istne szaleństwo, ale lata pracy na rynkach finansowych nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko bardzo chcieć, a wszystko się spełni. To jest głównie rada dla młodych adeptów rynków finansowych: wyznaczyć sobie cel i konsekwentnie do niego dążyć, a na koniec czeka nas nagroda. Nie zniechęcajcie się  przeciwnościami losu, jest to zwykła droga do sukcesu, która zawsze ma wyboje i zakręty.

Jakie są Twoim zdaniem największe różnice pomiędzy handlem na własny rachunek, a „zawodowym tradingiem”?

Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest psychologia inwestowania.  Inwestując na swój rachunek kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów przechodzimy na miliony. Nawet małe obsunięcie kapitału to jest często tyle pieniędzy, których wcześniej nie mieliśmy. Tutaj z pomocą przychodzi psychologia, ponieważ często nie dalibyśmy radę zasnąć mając otwartych kilka dużych pozycji.

Szerokiej grupie polskich inwestorów jesteś znany głównie z propagowania analizy Ichimoku. Dlaczego wybrałeś właśnie tę metodę?

Ponieważ jest to system inwestycyjny, który sprawdza się w każdym interwale czasowym. Na pierwszy rzut oka wiemy jaki jest trend na danym walorze, potencjalne zasięgi, i mało tego, czas kiedy te zasięgi powinniśmy osiągnąć. W krótkim czasie pozwala to zrobić analizę bardzo dużej ilości instrumentów finansowych.

Ciąg dalszy rozmowy z Andrzejem Haraburda odbędzie się w trakcie webinaru już we wtorek, 11 lutego o 19:00. Zapisz się już teraz, klikając w baner poniżej:

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

Swoje propozycje pytań do naszego gościa możecie przesyłać między innymi w komentarzach na grupie Edukacja Inwestowania na Facebook’u, a także w poniżej w komentarzach do wpisu. Gorąco zachęcamy!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here