Naga MarketsNadmierna ilość zmian prawnych dotyczących sektora finansowego i bezpośrednio domów maklerskich przytłacza polskie instytucje i rynek kapitałowy, zwiększając wyraźnie ich koszty legislacyjne oraz regulacyjne, stwierdza w rozmowie z Comparic24.tv, Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich (IDM). Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z 2019 roku, zysk netto rodzimych domów maklerskich spadł o 25% rdr (160,04 mln zł) w 2018.


Domy maklerskie cierpią przez czynniki obiektywne oraz czynniki regulacyjne

KNF w kwietniu 2019 roku raportował, że zysk netto polskich domów maklerskich spadł o kilkadziesiąt procent w porównaniu do 2017 roku z poziomu 220,47 mln zł do 165,04 mln zł. W tym samym czasie przychody z działalności podstawowej wyniosły 640,27 mln zł spadając o 17,4% w skali roku. Same przychody z działalności maklerskiej kruczyły się natomiast o 21,3% rdr do 570,45 mln zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomimo, iż w 2018 r. domy maklerskie zanotowały łącznie stratę na działalności podstawowej w wysokości 215 639 tys. zł zyski osiągane w innych obszarach działalności, w szczególności zyski z operacji instrumentami finansowymi przeznaczonymi do obrotu, pozwoliły na wygenerowanie zysku netto sektora domów maklerskich w kwocie 165 042 tys. zł”komentował KNF w raporcie. Spadek wyników finansowych prezentuje również poniższy wykres.

Źródło: Raport KNF

Jak twierdzi Markiewicz z IDM, powody pogarszającej się kondycji polskich domów maklerskich są dwa: „Pierwsza grupa to czynniki obiektywne. Spadają przychody na rynku wtórnym, a domy maklerskie żyją głównie z prowizji na rynku wtórnym oraz z doradztwa i pozyskiwania kapitału dla spółek, gdzie również widać gwałtowny spadek wyników finansowych”. Drugą grupę stanowią natomiast czynniki subiektywne lub czynniki, na które rynek może mieć wpływ, to bardzo wysokie koszty regulacji:

„Realizujemy i wdrażamy dyrektywy obowiązujące w Unii Europejskiej, tylko że skala przeciętnego polskiego domu maklerskiego jest nawet kilkudziesięciokrotnie mniejsza niż domów zachodnich, w związku z czym ciężar i udział tych kosztów regulacyjnych jest zdecydowanie większy niż na Zachodzie” – wyjaśnia Markiewicz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here