Naga MarketsKurs ropy w długim horyzoncie sięgnie 50 USD, twierdzi ekonomista PKN OrlenSytuacja na rynku ropy jest bezprecedensowa, z takimi zawirowaniami, świat jeszcze się nie zetknął.  Dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen w rozmowie z Business Insider, wyraża swoje opinie na temat rozwoju cen na rynkach ropy naftowej, stwierdzając, że w najbliższych kwartałach duże wzrosty cen surowca, jak i cen paliw nam nie grożą.

  • Obecnie, na rynku ropy popyt przewyższa podaż, w związku czym ceny są niezwykle niskie.
  • Główny ekonomista PKN Orlen, przewiduje, że w najbliższych kwartałach cena ropy wzrośnie do 40 dol. za baryłkę.
  • Ocenia także, że w długim terminie ceny nie powinny przekroczyć 50 dol. za baryłkę.

Wysokie ceny ropy nam nie grożą

W obecnej sytuacji zamrożenia światowej gospodarki, nastąpił niespotykany wcześniej spadek popytu na ropę. W ujęciu rocznym, całkowite zużycie ropy spadło w 2020 r. o ponad 20 proc. Głównym powodem spadku popytu na ropę są ograniczenia w transporcie i przemieszczaniu się.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak wraz ze spadkiem popytu nie spadła podaż ropy. W rezultacie, zapasy ropy wzrosły w olbrzymim stopniu. Mimo olbrzymich cięć: zmniejszeniu wydobycia o około 9,7 mld baryłek, nadwyżka ropy była nadal ogromna w rezultacie powodując ceny baryłki poniżej kosztów wydobycia wynoszącej około 20 dol. za baryłkę.

Zdaniem Adama Czyżewskiego, głównego ekonomisty PKN Orlen, ceny ropy poniżej 20 dol. są nie do utrzymania.

– Moim zdaniem w ciągu 4-6 kwartałów cena może podskoczyć do 40 dolarów za baryłkę, bo wyższa nie jest moim zdaniem prawdopodobna. – stwierdził Adam Czyżewski w rozmowie z Business Insider. – Przy cenie na poziomie około 40 dolarów amerykańskie wydobycie znów zacznie rosnąć, co poskutkuje tym, że ropy ponownie będzie za dużo. Do sytuacji, gdy wydobycie i zapasy odpowiednio się zrównoważą szybko nie dojdziemy, co w krótkim horyzoncie oznacza, że w najbliższym roku, dwóch wysokie ceny nam nie grożą.

Zobacz również: Rekordowy spadek inwestycji na rynku ropy naftowej

Kurs ropy w długim horyzoncie wyniesie 50 dolarów?

Zdaniem Czyżewskiego, ceny w długim terminie także nie wzrosną.

Już dziś cena ropy w długim horyzoncie jest o 10 dolarów niższa niż prognozowana w grudniu. Stanie się tak za sprawą zmiany samego rynku – będzie na nim miejsce jedynie dla kilku graczy, którzy wyspecjalizują się w wydobyciu ze złóż o niskich kosztach. Kurczący popyt na ropę zaspokojony zostanie tanią ropą. W efekcie cena w długim horyzoncie wynosi już nie 90, a 50 dolarów za baryłkę. – dodał Adam Czyżewski.

Wysokie ceny ropy nam nie grożą, zdaniem głównego ekonomisty PKN Orlen.
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Ekspert nie widzi także powodów, by ceny paliw na stacjach rosły. Owszem, zwraca uwagę na kurs dolara, który jest mniej korzystny niż przed rokiem, jednak średnia cena ropy jest niższa o 40 proc. względem 2019 r.

Główny ekonomista PKN Orlen wieści także tendencję schyłkową branż związanych z ropą.

– Na rynku jest coraz mniej pieniędzy. Długoterminowych, nie spekulacyjnych, pieniędzy, które mają być lokowane w wydobycie ropy, bo wszyscy patrzą w przyszłość i widzą, że ten popyt będzie się kurczył. W efekcie sektor paliwowy nie jest pożądanym aktywem. Nie gwarantuje osiągania takich zysków, jak w przeszłości. Zwłaszcza działalności wydobywcza nie jest atrakcyjna. – stwierdził.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here