Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) presją Brexitu. Rośnie nacisk na ujemne stopy BoEAnalitycy z MUFG Banku oczekują bardziej niestabilnego funta szterlinga w nadchodzącym tygodniu. Zdaniem analityków, poza szerszymi zmianami nastrojów na ryzyko, wyniki ostatnich rozmów na temat Brexitu i spotkania w sprawie polityki pieniężnej Banku Anglii mogą być ważne dla kursu funta. Para GBP/USD („kabel”) zakończyła tydzień nieco powyżej poziomu 1,25.

  • „Kabel” naruszył w minionym tygodniu MA200
  • Aprecjacja funta pozostaje ograniczona przez szereg ryzyk
  • Johnson będzie rozmawiał w poniedziałek z przedstawicielami UE

Komunikat BoE i rozmowy dot. Brexitu kluczowe dla dalszego kursu funta

Szeroka słabość dolara pomogła „kablowi” naruszyć 200-dniową średnią kroczącą (na poziomie 1,2690) z najniższego poziomu 1,2076 z 18 maja. Oznacza to dobry czas dla funta po rozczarowujących wynikach z zeszłego miesiąca, kiedy to był zdecydowanie najgorszą walutą G10, pomimo poprawy nastrojów globalnego ryzyka wśród inwestorów – napisano w raporcie.

Jednak eksperci podkreślają, iż umocnienie GBP pozostaje obciążone dwoma czynnikami:

  • Decyzja BoE o przeglądzie opcji monetarnych, w tym wprowadzenie stóp ujemnych;
  • Braku postępów w rozmowach handlowych dotyczących Brexitu.

Te dwa czynniki powstrzymały GBP przed większą aprecjacją. W tym świetle nadchodzący tydzień może okazać się ważny dla akcji cenowej funta. Istnieje wysoki poziom ryzyka, co sprzyja niestabilności notowań brytyjskiej waluty – dodano.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma wziąć udział w wideokonferencji w poniedziałek z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli.

Abyśmy mogli zobaczyć większe odreagowanie na funcie, konieczny będzie kompromis w celu nadania świeżego dynamizmu rozmowom handlowym – zauważono.

Wielka Brytania rezygnuje z przedłużenia okresu przejściowego

Tymczasem Wielka Brytania oficjalnie poinformowała Unię Europejską (UE) o swojej niechęci do przedłużenia okresu przejściowego Brexitu, powiedział dziś minister Michael Gove. Okres przejściowy kończy się 31 grudnia br. i po tym terminie Zjednoczone Królestwo nie będzie już korzystać z dostępu do jednolitego rynku. UK nie będzie także musiała przestrzegać unijnego prawa.

Przed najbliższym spotkaniem (BoE) potwierdzono, że brytyjska gospodarka załamała się w rekordowym tempie -20,4% w kwietniu. Wzmocni to oczekiwania, że ​​Bank Anglii ogłosi dalsze złagodzenie polityki już w przyszłym tygodniu.

Na tym etapie oczekujemy, że BoE będzie sprzyjać dalszej ekspansji zakupów aktywów, a obecny plan zakupu na kwotę 200 miliardów GBP ma się skończyć. Reakcja funta najprawdopodobniej będzie zależeć od aktualizacji najnowszego sposobu myślenia BoE na temat stóp ujemnych. GBP może zorganizować rajd ulgi, jeśli komunikat banku centralnego nie wzmocni spekulacji na temat ujemnych stóp procentowych i odwrotnie – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview 

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here