Naga Marketspolska flagaPolski złoty (PLN) korzystał ostatnimi tygodniami zarówno na znoszeniu obostrzeń w regionie, jak i na budowaniu oczekiwań na temat zaostrzenia polityki pieniężnej NBP. Ostatnie dane powinny skłonić Narodowy Bank Polski do zrewidowania w górę projekcji inflacji w aktualizacji lipcowej i listopadowej, uważają eksperci z ING. To, w połączeniu z silnym ożywieniem gospodarczym, może przynieść podwyżkę stóp jeszcze w 2021 r. Tymczasem analitycy z MUFG Banku prognozują spadek kuru dolara do poziomu 3,56 zł na koniec bieżącego roku.

Polska: CPI przyspiesza, sygnalizując możliwą podwyżkę stóp jeszcze w 2021 r. – ING

Według wstępnych szacunków GUS główny wskaźnik CPI wzrósł w maju do 4,8% r/r z 4,3% w kwietniu, zgodnie z konsensusem. Tak jak oczekiwano, przyspieszenie to wynika z rosnących cen paliw, gdzie baza z ubiegłego roku była jeszcze niższa niż w kwietniu 2021 r. Przyspieszył również wzrost cen żywności, z 1,2% do 1,7% r/r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szacujemy, że bazowy CPI w maju wyniósł około 4% r/r, pozostając powyżej górnej granicy odchyleń dozwolonych przez NBP (3,5%). Największy udział w głównym wzroście CPI ma stopa bazowa (2,2 pkt. proc.), a następnie paliwo (1,7 pkt. proc.) oraz żywność i energia (po 0,45 pkt. proc.) – napisano w raporcie ING.

Presja inflacyjna w Polsce pozostaje wysoka. Do tej pory było to napędzane podażą, a ceny towarów i zakłócenia w łańcuchach dostaw podsycały presję. Nie wszystkie wyższe ceny surowców przełożyły się jeszcze na CPI. Wkrótce dołączy również presja popytowa – napędzana przez dotychczas stłumiony popyt, a także Fundusz Naprawczy UE. Ministerstwo Finansów rozpoczęło już prace nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Szacujemy, że inflacja CPI w Polsce wyniesie średnio 4,0-4,5% r/r w tym roku i 3,6% w 2022 roku. Część członków RPP już dostrzegła ryzyko wyższej inflacji, sygnalizując potrzebę podwyżki stóp w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. W Radzie stopniowo rośnie większość opowiadająca się za normalizacją polityki pieniężnej w tym roku. Widać to w ostatnich wypowiedziach Grażyny Ancyparowicz i Rafała Sury (do tej pory przebywali w gołębim obozie) – dodano.

Kurs złotego (PLN) zyskał w maju względem dolara, euro, funta i franka – MUFG

W maju złoty umocnił się wobec euro z 4,5573 do 4,4804. Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał stopę referencyjną na poziomie 0,10% i utrzymał gotowość do korzystania z skupu obligacji i interwencji walutowych.

Złoty nadal umacniał się w II kwartale po tym, jak EUR/PLN osiągnął szczyt 4,6800 na koniec I kwartału. Kurs EUR/PLN powraca teraz w okolice minimów z końca zeszłego roku między 4,4200, a 4,4500, co wcześniej skłoniło NBP do interwencji mającej na celu osłabienie siły złotego. Złoty gwałtownie się umacnia wraz z innymi walutami regionalnymi, takimi jak korona czeska i forint węgierski, ponieważ waluty te korzystają na globalnym ożywieniu i apetycie na ryzyko.

EUR/PLN nadal pozostaje jednak wyraźnie wyższy od poziomów sprzed pandemii z początku zeszłego roku między 4,2000 a 4,3000. Złoty korzystał ostatnimi tygodniami zarówno na znoszeniu obostrzeń w regionie, jak i na budowaniu spekulacji na temat zaostrzenia polityki pieniężnej NBP.

invest

Niemniej jednak gubernator Glapiński nadal powtarza, że ​​stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną bez zmian do połowy przyszłego roku. Wyższa inflacja może sprawić, że NBP będzie bardziej tolerancyjny wobec mocniejszego złotego. W dalszym ciągu oczekujemy dalszego umiarkowanego umocnienia złotego w nadchodzącym roku – podsumowano.

Źródło: MUFG Bank

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here