Naga MarketsWysoka inflacja CPI w strefie euro przekroczyła prognozy. Kurs EUR/USD w góręKurs euro do dolara (EUR/USD) w ograniczony sposób reaguje na dane dotyczące inflacji w strefie euro. Szacunkowy odczyt CPI zaprezentowany w piątek okazał się wyższy od oczekiwań, głównie przez bardzo wysoki wzrost cen energii.

CPI dla strefy euro (szacowane) przebiło prognozy

Zannualizowana inflacja (Consumer Price Indexi) w strefie euro wyniosła według wstępnych danych 3,4% we wrześniu, czyli więcej niż zakładały uśrednione prognozy analityków spodziewających się 3,3%. To także znacznie wyższy odczyt od sierpniowego na poziomie 3,0%.W przypadku szacunkowego wskaźnika inflacji bazowej (core inflation), wyniósł on we wrześniu 1,9% w ujęciu rocznym. Jest to wskazanie zgodne z oczekiwaniami na poziomie 1,9%, a także 1,6% przed miesiącem.

Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co składa się na uzyskany finalny wynik. Z perspektywy konsumenta, najgorzej prezentuje się część odpowiedzialne za obliczanie wzrostu poziom cen energii. W tym przypadku, w ujęciu rocznym wzrósł on aż o 17,4% we wrześniu wobec 15,4% w sierpniu.

Właśnie ten czynnik w znacznej mierze napędził aż tak wysoki odczyt inflacji CPI w strefie euro, co zresztą widać w różnicy między CPI a inflacją bazową.

Dobra przemysłowe niezwiązane z energią podrożały o 2,1% rdr w porównaniu z 2,6% w poprzednim odczycie za sierpień.

Plus500

Żywność, alkohol oraz tytoń okazały się kosztować więcej o 2,1% wobec 2% w sierpniu.

O dziwo, spory wzrost poziomu cen nastąpił także w przypadku usług, który w ujęciu rocznym wyniósł 1,7% i był zauważalnie wyższy niż w sierpniu (1,1%).

invest

Reakcja kursu euro do dolara na dane o inflacji w strefie euro jest dość ograniczona. EUR/USD wzrasta w piątek o 0,05% do 1,1580 dol. przerywając serię pięciu poprzednich spadkowych sesji.

TradingView Chart
Łącznie we wrześniu kurs EUR/USD opadł o 2%, a w całym III kw. 2021 r. o 2,37%. Natomiast względem ceny zamknięcia 2020 r. euro wobec dolara na ten moment potaniało o 5,22%.

TradingView Chart
Kurs EUR/USD na przestrzeni ostatnich kilku lat. Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złoty polski kurs | biomed lublin kurs akcji | blik co to | mbank kurs | dolar australijski kurs | kurs euro notowania | 11bit notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here