Naga MarketsWysoka inflacja będzie nam ciążyć przez cały 2020 r., twierdzi Kruszyński z Assay InvestmentGłówny Urząd Statystyczny (GUS) potwierdził w połowie miesiąca, że grudniowy wskaźnik inflacji plasował się na poziomie 3,4% w ujęciu rocznym, najwyższym od 2012 roku. Wyraźny skok, który okazał się negatywną niespodzianką dla analityków nie jest jednorazowym wybrykiem, a może okazać się schematem, który będzie ciążył gospodarce oraz oszczędzającym przez cały 2020, twierdzi Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment.


Inflacja najwyższa od 8 lat, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nadal pozostaje bierna

Dynamika wzrostu cen polskiego koszyka dóbr mierzonego w ramach wskaźnika inflacji rosła w grudniu o 3,4%, czyli najsilniej od ośmiu lat. Pomimo tego, że inflacja znajduje się zaledwie o 0,1 p.p. od górnej granicy wyznaczonej przez Narodowy Bank Polski (NBP), ramię wykonawcze polityki monetarnej instytucji, RPP, nadal nie decyduje się na podwyżki stóp procentowych, utrzymując je na rekordowo niskich poziomach.

Zdaniem analityków RPP wpadła we własne sidła, w efekcie czego w 2020 roku będziemy świadkami utrzymywania się wysokich poziomów inflacji lub wręcz dalszego umacniania się jej dynamiki, na co wpływ obok silnych transferów socjalnych i polityki gospodarczej państwa będzie miała również podwyżka najniższego krajowego świadczenia za pracę.

Inflacja w Polsce nie była tak wysoka od niemal 8 lat. Źródło: Trading Economics
Inflacja w Polsce nie była tak wysoka od niemal 8 lat. Źródło: Trading Economics

Z prognozami zgadza się Paweł Kruszyński reprezentujący Assay Investment, będący gościem Adama Raka na wizji Comparic24.tv. Jego zdaniem obecna sytuacja pozwala wierzyć, że przez cały 2020 roku wysoka dynamika wzrostu cen będzie ciążyć gospodarce, konsumentom oraz oszczędzającym. W momencie gdy przy niskich stopach procentowych zysk z oprocentowania lokat jest bardziej niż skromny, obecny poziom inflacji w całości go „zjada”.

– Wszyscy wiedzieliśmy, że inflacja się pojawi, nie wiedzieliśmy jednak kiedy. Stopy procentowe nadal stoją w miejscu, zobaczymy co planuje zrobić RPP, nie zakładałbym bowiem, że Rada przy tak wysokiej inflacji nadal będzie utrzymywała główną stopę na poziomie 1,5% – komentuje Kruszyński.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoznaj pomysły inwestycyjne ekspertów na 2020 rok – zapraszają Siudek, Kwiecień i Białek
Następny artykułDonald Trump wychwala w Davos swoje osiągnięcia gospodarcze
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here