Naga MarketsOgłoszony 3 października wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów frankowych budził duże poruszenie wśród polskich inwestorów oraz banków. Już zaczęły pojawiać się spekulacje jaki będzie miało to wpływ na gospodarkę, kondycję banków oraz portfele Polaków. Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że korzystna decyzja dla Frankowiczów będzie kotować banki nawet 20-30 mld zł.


Wyrok TSUE nie uderzy w sektor bankowy

Eugeniusz Gatnar napisał w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes, że wyrok TSUE nie będzie miał jakiegoś dużego, negatywnego wpływu na stabilność sektora bankowego w Polsce, ponieważ nie wprowadza on obligatoryjnego mechanizmu przewalutowania kredytów frankowych. W istocie proces zmian umów będzie dobrowolny, a część kredytobiorców o to nie wystąpi, ponieważ nadal ocenia kredyty w CHF jako korzystne. Po drugie, proces ten, ze względu na uwarunkowania pracy sądów w Polsce, będzie rozłożony w czasie i raczej długi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie chcieli zapłacić 6 mld zł, teraz mogą zapłacić nawet 30 mld zł

W dalszej części swojego komentarza zwrócił on także uwagę, że w roku 2015 banki nie zgodziły się, by zwrócić kredytobiorcom 6 mld zł w celu zmniejszenia “krzywdy”. W związku z tym, dziś zmuszone zostaną do poniesienia zdecydowanie większych kosztów:

– W roku 2015, kiedy byłem członkiem Zarządu NBP, proponowałem, by banki zwróciły kredytobiorcom spready, których wartość wyceniano w tamtym czasie na 6 mld złotych, ponieważ arbitralnie ustalane przez banki kursy kupna i sprzedaży CHF były najbardziej nieuczciwą częścią umów kredytowych. To mogło wtedy zmniejszyć poczucie krzywdy kredytobiorców. Banki się wtedy na to nie zdecydowały i teraz będą musiały ponieść koszty kilkukrotnie wyższe, wynoszące ok. 20-30 mld złotych – napisał Gatnar.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że w przypadku kredytów indeksowanych do walut klauzule abuzywne nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego.

Trybunał orzekł, że polskie banki nie miały prawa zmieniać zapisów umów kredytowych, ani nie mogły stosować klauzuli abuzywnych. Polski złoty zyskiwał w oczekiwaniu na publikację wyroku. Zaraz po ogłoszeniu decyzji polska waluta oddał część zysków, ale szybko powrócił do ruchu wzrostowego. Złoty zyskuje w stosunku do euro, dolara, funta i franka – wyjaśniają analitycy XTB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro do dolara EURUSD ponownie przetestuje 1,10 USD wg UOB
Następny artykułWysokie koszty regulacji przytłaczają polskie domy maklerskie. Zysk netto spadł o 25%
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here