Naga MarketsJak informuje agencja prasowa AP, grecki sąd pozwolił na ekstradycję 38-letniego Rosjanina, Alexandra Vinnika, oskarżonego o zdefraudowanie ponad $4 miliardów w kryptowalutach. Mężczyzna został aresztowany w zeszłym roku, a jego odnalezienie umożliwiła współpracy służb lokalnych oraz amerykańskiego wywiadu. Ekspert komputerowy wróci do swojego rodzinnego kraju, wnioski o ekstradycję składały jednak również Francja i USA.


Wyprał 4 miliardy USD od 2011 roku

38-letni Rosjanin podejrzany jest o pranie brudnych pieniędzy za pomocą transakcji wykonywanych Bitcoinami. Jak podaje AP miałby on wyprać aż 4 mld USD. W jego pokoju hotelowym policja zabezpieczył sprzęt, który miał posłużyć do tego procederu. Były to m.in. telefony komórkowe, dwa laptopy oraz pięć tabletów.

Człowiek ten został oskarżony o pranie około 4 miliardów dolarów od 2011 roku, używając do tego celu najpopularniejszej kryptowaluty – Bitcoina. Grecka policja donosi, że kierował on organizacją przestępczą prowadzącą i zarządzającą jedną z największych stron cyberprzestępczości internetowej na świecie.

Jeden z funkcjonariuszy greckiej policji powiedział, że władze Stanów Zjednoczonych oraz Francji oskarżają mężczyznę oraz jego (do tej pory) anonimowych wspólników o prowadzenie witryny, która przeprowadzała wymianę bitcoina na środki pochodzące m.in. z okupu, hazardu, kradzieży tożsamości oraz naruszeń przepisów podatkowych. W ten sposób miały również zostać rzekomo wyprane pieniądze pochodzące z włamania się do MtGox.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Nawet 12 mln USD kary i 55 lat więzienia

Za świadomie łamanie amerykańskich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML) firma FinCEN oceniła kary pieniężne na nawet 12 milionów dolarów grzywny oraz 55 lat więzienia.

“Dzisiejsze działanie powinno stanowić silny środek odstraszający dla każdego, kto uważa, że ​​waluty cyfrowe mogą ułatwić ransomware, sprzedaż narkotyków lub prowadzić inne nielegalne działania” – powiedział dyrektor FinCEN, Jamal El-Hindi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here