Naga MarketsDziś i jutro trwa posiedzenie FOMC w temacie dalszej polityki monetarnej. Jutro o godzinie 20:00 komitet opublikuje oświadczenie i odbędzie się konferencja prasowa, którą będziecie mogli Państw śledzić z nami na żywo.

Poniżej przedstawiamy tłumaczenie wypowiedzi członków głosujących FOMC oraz pozostałych prezesów Fed na kluczowe tematy dotyczące gospodarki US i polityki monetarnej wobec dolara.

(G) oznacza członka głosującego komitetu.

Program masowego skupu aktywów (QE):

Janet Yellen (przewodnicząca, G): “Oświadczenie FOMC nie podkreśla dostatecznie faktu, że tempo zwijania aktywów nie jest z góry ustalone – FOMC jest gotów dopasowywać tempo skupu do sytuacji wynikającej z prognoz.” (16 kwietnia)

Richard Fisher (Dallas Fed, G): “Nie widzę żadnego powodu by nie zmniejszyć QE do zera” (16 kwietnia)

Eric Rosengren (Boston Fed): “To stopniowe zmniejszanie zostanie prawdopodobnie kontynuowane tak długo, jak długo stopniowa poprawa gospodarcza będzie postępować.” (15 kwietnia)

Narayana Kocherlakota (Minneapolis Fed, G): “Decyzja o zwijaniu podjęta w tamtym czasie przez komitet mówiła o zmniejszaniu skupu o 10 mld USD na każdym spotkaniu bez względu na to czy wystąpią duże zmiany w prognozach. Nie jest moją intencją ponownie osądzać tamtą decyzję.” (8 kwietnia)

Charles Plosser (Philadelphia Fed, G): “Nie sądzę abyśmy byli blisko wycofania wsparcia przedwcześnie. Nawet jeśli zakończymy skupowanie aktywów, stopy procentowe pozostaną najniżej w historii.” (8 kwietnia)

Richard Fisher (Dallas Fed, G): ” Przy obecnym tempie redukcji, doświadczenie zwane QE3 zakończy się w październiku.” (4 kwietnia)

James Bullard (St. Louis Fed): “Jeśli inflacja zrobi kolejny krok w dół, wywrze duży nacisk na FOMC by podjąć kolejne działania, a jeśli będziemy chcieli podjąć kolejne działania, mamy dobrą kartę, którą możemy zagrać opóźniając zwijanie programu.” (2 kwietnia)

Dennis Lockhart (Atlanta Fed): “W tym tempie skup spadnie do zera w październiku lub grudniu. Wspieram stopniowe wychodzenie z programu skupu.” (2 kwietnia)

Janet Yellen (przewodnicząca, G): “Ostatnie kroki podjęte przez Fed by tempo skupu nowych aktywów nie są równoznaczne ze zmniejszaniem zaangażowania, a jedynie osądem, że ostatni postęp na rynku pracy oznacza, iż nasza pomoc w ożywieniu gospodarczym nie musi być już tak intensywna.” (31 marca)

Sandra Pianalto (Cleveland Fed, G): “Nawet pomimo zmniejszania naszych zakupów aktywów, wciąż kupujemy ich pokaźne ilości… Te aktywa powinny być nadal trzymane przez Fed by utrzymać stopy procentowe nisko.” (27 marca)

Stopy procentowe:

Janet Yellen: FOMC oczekuje, że warunki gospodarcze mogą przez jakiś czas wymagać utrzymywania krótkoterminowych stóp procentowych poniżej poziomu uważanego przez komitet za normalny w dłuższym okresie czasu.” (16 kwietnia)

Richard Fisher: “Minie trochę czasu zanim ruszymy podstawową stopę procentową” (16 kwietnia)

Kocherlakota: “Nie mogę zagwarantować ścieżki stóp procentowych. Co mogę powiedzieć to to, że jestem w pełni oddany sprawie i zrobię co tylko trzeba by utrzymać inflację blisko 2%” (15 kwietnia)

Rosengren: “Wierzę, że instrukcje wyprzedzające FOMC powinny być spójne z utrzymywaniem stóp procentowych na bardzo niskim poziomie dopóki nie osiągniemy pełnego zatrudnienia i 2% celu.” (15 kwietnia)

Charles Evans (Chicago Fed, bez prawa głosu): “Nie jestem pewien dlaczego mielibyśmy chcieć podnieść stopy procentowe przy inflacji 1%, bez względu na to, jaka będzie stopa bezrobocia. Najbardziej prawdopodobnym obecnie momentem jest koniec 2015 roku.” (2 kwietnia)

Esther George (New York, z prawem głosu): “Nie wiem, kiedy stopy procentowe zostaną podniesione, czy kiedy powinny zostać… Nie jest w porządku mówienie, że ma się określoną datę lub ścieżkę.” (28 marca)

William Dudley (New York Fed, z prawem głosu): “Rynki obecnie wydają się rozumieć, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wyjątkowo niskie przez dłuższy okres czasu nawet po zakończeniu zwijania.” (27 marca)

Bullard: “Szacunki Yellen nie były bardzo różne od tego, co słyszeliśmy z rynków. Zatem uważam, że ona po prostu powtarza to, gdzie obecnie się znajdujemy.” (21 marca)

Zatrudnienie:

Yellen (G): “Jest to oznaką tego, jak daleko zaszła gospodarka skoro powrót do pełnego zatrudnienia znalazł się już w średnioterminowych prognozach, pierwszy raz od czasu kryzysu. Jest to przypomnienie faktu, jak daleko jeszcze musimy dojść –  długo oczekiwany rezultat jest prognozowany za więcej niż 2 lata” (16 kwietnia)

Fisher (G): “Marcowy raport o zatrudnieniu potwierdza, że słabe grudniowe i styczniowe wyniki były anomaliami.” (16 kwietnia)

Kocherlakota (G): “Patrząc na różne wskaźniki, zatrudnienie pozostaje niskie i prawdopodobnie pozostanie takie przez wiele lat. Te wyniki nie są tak dobre jak powinny być – nie trafiamy w inflację i niedomagamy w zatrudnieniu.” (15 kwietnia)

Rosengren: “Szeroko raportowana stopa bezrobocia niedoszacowuje powagi problemu. pozostałe wskaźniki oddają to, co wielu amerykanów dostrzega wokół siebie – że znaczące problemy rynku pracy utrzymują się nawet na tym poziomie ożywienia gospodarczego.” (15 kwietnia)

Evans: “Ogólnie, dowody wskazują na utrzymującą się słabośc rynku pracy. Wciąż mamy możliwości osiągnięcia części mandatu dotyczącej zatrudnienia.” (9 kwietnia)

Lockhart: “Pomimo, że moje projekcje pokazują oznaki poprawy, postęp w kierunku pełnego zatrudnienia był bardzo stopniowy i nierówny kiedy patrzeć z szerszej perspektywy.” (2 kwietnia)

Pianalto (G): “Przy stopie bezrobocia 6.7% poziom bezrobocia jest podniesiony.” (27 marca)

Inflacja:

Yellen (G): “Niska stopa inflacji wydaje się być spowodowana czynnikami raczej tymczasowymi, włączając w to spadek tempa cen energii dla konsumentów oraz spadek cen dóbr importowanych w ostatnich kwartałach. Spodziewamy się, że inflacja stopniowo wróci w kierunku 2%.” (16 kwietnia)

Lockhart (G): “Mój ogólny pogląd na inflację jest taki, że tempo inflacji nie spada, jednak wciąż nie widać poprawy.” (16 kwietnia)

Fisher (G): “Znajdujemy się w przedziale 1%-2%, nie czuję się niekomfortowo z tym… Nie będę tolerował, ani nie będę głosował za polityką, która wypchnie tę wartość powyżej 2% w długim terminie, co niemal każdy bank centralny na świecie robi.”

Jeremy Stein (członek rady nadzorczej Fed, G): “Ilość rezerw nie jest zmartwieniem sama w sobie… Możemy mieć problem z inflacją jeśli nie podniesiemy stóp procentowych we właściwym czasie.” (16 kwietnia)

Rosengren: “Niewiele widzę dowodów na to, abyśmy zmierzali do osiągnięcia założonych 2% inflacji” (15 kwietnia)

Evans: “Utrzymująca się poniżej celu inflacja jest bardzo kosztowna, szczególnie kiedy towarzyszy jej nadmierny dług i słaby wzrost gospodarczy” (9 kwietnia)

Daniel Tarullo (członek rady Fed, G): “Wygląda na mało prawdopodobne, że w najbliższych kilku latach doświadczymy tak szybkiego wzrostu gospodarczego, że presja płacowa zagrozi oczekiwaniom inflacyjnym” (9 kwietnia)

Kocherlakota (G): “Dobrą wiadmością jest, że FOMC oczekuje powrotu inflacji do poziomu 2%. Jakkolwiek spodziewam się, że porwót do 2% zajmie dużo czasu 0 prawdopodobnie 4 lata” (18 kwietnia.

Bullard (St. Louis):  “Jedynym co mogę powiedzieć, to to, że kiedy inflacja spadła utworzyła coś w stylu dołka w ostatnich 9 miesiącach” (7 kwietnia)

Evans (Chicago): “Ryzyko wysokiej inflacji wydaje się bardzo niskie. W rzeczywistości obawiam się, że inflacja nie wzrośnie wystarczająco szybko” (27 marca)

Pianalto (Cleveland, G):  “Niska inflacja może brzmieć jak dobre wieści, jednak dziś jest to także oznaka gospodarki, która jedzie tylko na części cylindrów.” (27 marca)

Plosser (Philadelphia*): “Chciałbym zobaczyć inflację, która rośnie nieco. Myślę, że jest to ważne, abyśmy bronili tego celu, póki jesteśmy nieco za nisko. Jednak spodziewam się stopniowego dotarcia do naszego celu.” (25 marca)

Za eFXnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here