Naga MarketsRynki z zadowoleniem przyjęły piątkowe wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powella w Jackson Hole, uznając je za poruszającą obronę niezależności banku centralnego w obliczu krytyki Białego Domu. Zagwarantowało ono zielone światło dla byków, które wywindowały amerykańskie indeksy do nowych rekordów.


Być może taki był ukryty cel przewodniczącego FED, ale przynajmniej na pierwszy rzut oka jego przemówienie – nad którym pracował od tygodni –  było po prostu powtórzeniem tego, co Powell powtarzał od miesięcy. Gospodarka znajduje się na ścieżce silnego wzrostu, nie ma oznak nadmiernej inflacji, a Fed będzie nadal będzie zmierzał do stopniowych podwyżek stóp, unikając podwójnego ryzyka, jakim jest wspomaganie inflacji przy pomocy łatwo dostępnego pieniądza i ograniczanie wzrostu poprzez przedwczesne zaostrzenie polityki monetarnej.

Niemniej jednak w jego uwagach pojawił się podtekst, który został zignorowany przez rynki – przynajmniej na pierwszy rzut oka. W połączeniu z protokołem sierpniowego spotkania opublikowanego w minionym tygodniu pokazuje on, że przewodniczący Fed pozostawia otwarte drzwi do odpuszczenia podwyżki stóp procentowych w grudniu, bynajmniej ze względu na krytykę ze strony Donalda Trumpa.

Narzędzie Fed Rate Monitor Investing.com, oparte na wycenie kontraktów futures Fed, odzwierciedla rosnący konsensus dotyczący braku czwartej podwyżki amerykańskich stóp procentowych w tym roku. W zeszłym tygodniu mieliśmy około 70 procent szansy na ćwierć punktu podwyżki w grudniu. W miniony piątek scenariusz ten wyceniano na 67%. Od tego czasu wartość wskaźnika spada dalej i wynosi obecnie 62%.

Powell na wstępie swojego wystąpienie przyznał, że ograniczy się do wyjaśnienia, dlaczego Federalny Komitet Otwartego Rynku jest na właściwej drodze w procesie normalizacji. “Jak zawsze – dodał – istnieją  zarówno zagraniczne jak i krajowe czynniki ryzyka, które z czasem mogą wymagać innej reakcji, ale dzisiaj nie poruszę tego tematu.”

Może się wydawać, że jest to standardowe zastrzeżenie bankiera centralnego, jednak w świetle środowych minutek FOMC z lipcowego posiedzenia i ciągłych obaw dotyczących wpływu wojny handlowej na gospodarkę Stanów, może to oznaczać, że Powell po prostu chciał uniknąć w tym momencie tego delikatnego tematu. Krótko mówiąc, piątkowe wystąpienie prezesa Fed zostawiło wiele furtek. To właśnie ten podtekst, który został przeoczony przez rynek może okazać się kluczowy w grudniu.

Powell nie tylko stwierdził, że niskie bezrobocie nie musi prowadzić do inflacji, ale także, że inflacja nie jest już najlepszym wskaźnikiem silnego rynku pracy. Ujmuje to w kategoriach “gwiazdek” – u* dla naturalnej stopy bezrobocia i r* dla neutralnej stopy procentowej, która ani nie rozwija, ani nie hamuje gospodarki.

“Wiemy teraz, że poziom stopy bezrobocia w stosunku do naszych szacunków u* w ujęciu realnym będzie czasami mylącym wskaźnikiem stanu gospodarki lub przyszłej inflacji” – przyznał Powell. Po drugie, wydaje się również, że inflacja nie może już być pierwszym lub najlepszym wskaźnikiem napiętego rynku pracy i rosnącej presji na wykorzystanie zasobów.”

Wraz ze spłaszczeniem krzywej Phillipsa, “destabilizujący nadmiar” w ciągu ostatnich dwóch recesji pojawił się najpierw na rynkach finansowych, a nie w poziomie inflacji – przypomniał prezes Fed. Innymi słowy, Rezerwa może kontynuować zacieśnianie polityki, mimo że inflacja nie wykazuje oznak wyjścia z zakresu docelowego, podczas gdy w innych miejscach szuka się znaków ostrzegawczych.

Wojna handlowa, która negatywnie wpływa na gospodarkę jest zupełnie inną kwestią i to jest ryzyko, które Powell celowo wykluczył z analizy. Protokół FOMC potwierdził jednak, że tego rodzaju zakłócenia mogą doprowadzić Fed do zmiany polityki:

“Niektórzy uczestnicy posiedzenia sugerowali, że w przypadku poważnej eskalacji sporów handlowych, złożony charakter problemów handlowych, w tym cały zakres ich wpływu na produkcję i inflację, stanowił wyzwanie dla określenia właściwej reakcji polityki pieniężnej.”

Na panelu pojawia się niewielki, ale głośny zespół, który kwestionuje ciągłe podwyżki stóp w sytuacji braku wyraźnego ryzyka inflacji. Na przykład szef St. Louis Fed, James Bullard, rozmawiał z dziennikarzami w kuluarach Jackson Hole i powtórzył swoje wieloletnie przekonanie, że Fed powinien wstrzymać się z dalszymi podwyżkami stóp już w tym momencie.

Powell zauważył tę różnorodność opinii jako “jedną z wielkich zalet naszego systemu”. Ani Bullard, ani równie gołębii Neel Kashkari, szef Fed w Minneapolis, nie mają prawa głosu w tym roku dzięki rotacji szefów regionalnych banków w FOMC, ale biorą udział w debatach i wypełniają uważnie obserwowany przez wszystkich dot plot.

Opis Powella dotyczący rozprzężenia w poziomie bezrobocia i inflacji zawiera cięcia w obie strony. Kiedy zakończył on swoją wypowiedź w Jackson Hole słowami “nie widzieliśmy wyraźnego sygnału przyspieszenia powyżej 2 procent”, nasuwa się pytanie, dlaczego przystępować do kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu, zwłaszcza jeśli kwestie handlowe wywołują różnego rodzaju niepewności.

Przewodniczący FED przyznał, że określenie naturalnej stopy bezrobocia i neutralnej stopy procentowej – stopy, która ani nie napędza, ani nie spowalnia wzrostu gospodarczego – jest nauką niedokładną, ponieważ zmieniają się struktury gospodarcze. Podobnie trudno jest przewidzieć decyzję FOMC w grudniu.

Autorem artykułu jest Darrell Delamaide. Przeczytaj najnowsze teksty Darrella lub sprawdź analizy innych autorów na Investing.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCommerzbank: możliwe wzrosty na GBP/USD
Następny artykułNajciekawsze setupy dnia – 27.08.2018
Investing.com to globalny portal finansowy, przeznaczony dla indywidualnych inwestorów i traderów, założony w 2007 roku i ukazujący się w 30 krajach. Stanowi kompleksowe źródło informacji i narzędzi związanych z rynkami finansowymi. Znajdziesz tu darmowy dostęp do notowań w czasie rzeczywistym, wykresów przesyłanych strumieniowo, aktualnych informacji finansowych, analiz technicznych, katalogów i list brokerów. Investing.com znany jest przede wszystkim ze swojego kalendarza ekonomicznego oraz narzędzi i kalkulatorów. Odwiedź Investing.com, dołącz do globalnej społeczności traderów oraz inwestorów i śledź, wraz z nami, zmiany na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here