Naga Markets

W zeszłym roku byliśmy świadkami domina upadków podmiotów z rynku kryptowalut. Poza ekosystemem Terra oraz giełdą FTX o swoim bankructwie poinformowała rzesza firm zajmujących się pożyczkami w tego typu aktywach. Od jakiegoś czasu na światło dziennie wychodzą informacje, która firma posiada ogromne zobowiązania wobec innej. Teraz otrzymujemy informację, że kryptowalutowy pożyczkodawca – BlockFi – posiada ponad miliard dolarów ekspozycji związanej z FTX oraz Alameda Research.

Czy BlockFi straciło ponad miliard dolarów?

Serwis CNBC poinformował, że w wyniku pomyłki, zbankrutowany kryptowalutowy pożyczkodawca – BlockFi – przesłał do jednego z partnerów nieocenzurowane dane finansowe firmy. W wyniku tego ujawniono aktywa o łącznej wartości 1,2 miliarda dolarów, które mają związek z upadłą giełdą FTX oraz powiązaną firmą, Alameda Research. Jak informuje CNBC, kryptowalutowy pożyczkodawca posiadał ekspozycją na oba te podmioty.

Według raportu CNBC, niezredagowane dokumenty pokazują , że na dzień 14 stycznia BlockFi było w posiadaniu aktywów o wartości 415,9 miliona dolarów powiązanych z FTX oraz aż 831,3 milionów dolarów w pożyczkach udzielonych dla Alameda Research.

Dane wyszły ponoć na jaw po tym, jak przypadkowo wysłano je w nieocenzurowanej wersji w ramach prezentacji przygotowanej przez M3 Partners, doradcy zespołu wierzycieli. Firma przyznała, że zgłoszenie zostało przesłane przez pomyłkę.

Poprawnie zredagowana deklaracja, która pochodzi z 24 stycznia, ma związek ze sprzeciwem wierzycieli odnośnie tego, że BlockFi zamierzało wypłacić kluczowym pracownikom łącznie 12,3 miliona dolarów. Miało to na celu zatrzymanie ich na stanowiskach, mimo iż firma wstrzymała prowadzone dotychczas operacje.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bossa

Jak dowiadujemy się z kolejnego ogłoszenia, zredagowane fragmenty mówią o „tajemnicach handlowych lub poufnych informacjach dotyczących badań, rozwoju lub danych handlowych”.

Spora ekspozycja na FTX i Alameda Research 

Podczas pierwszej rozprawy dotyczącej upadłości BlockFi, która miała miejsce w dniu 29 listopada, adwokaci firmy poinformowali, że na platformie FTX utknęły ich fundusze w wysokości 355 milionów dolarów. Co więcej, poinformowano też o dwukrotnie większej ilości środków, opiewających wtedy na kwotę 680 dolarów w wyniku pożyczki dla Alameda Research. Obecnie wartość tych funduszy wzrosła ze względu na odbicie cenowe na rynku Bitcoina oraz Etheru.

Mimo że BlockFi próbowało odseparować się od FTX i Alameda podczas całego postępowania upadłościowego, to okazuje się, że nie jest to takie proste. Bowiem stan zobowiązań finansowych pomiędzy tymi firmami jest dosyć skomplikowany.

Sieć powiązań finansowych

Musimy się cofnąć w czasie na kilka miesięcy przed upadkiem FTX. Otóż w dniu 1 lipca FTX US, czyli amerykańskie ramię giełdy, otworzyło specjalną linię kredytową o wartości 400 milionów dolarów dla BlockFi. Chodzi o wsparcie firmy po tym, jak pożyczkodawca doznał dużych strat finansowych i popadł w kryzys płynności poprzez krach spowodowany upadkiem UST, algorytmicznego stablecoina od Terra.

Jak napisano w oświadczeniu sądowym, termin pożyczki wygasa w dniu 30 czerwca 2027 r., a oprocentowanie wynosi 5%. Co więcej, ta umowa dała gwarancję FTX US do nabycia udziałów BlockFi za „zmienną cenę do 240 milionów dolarów w oparciu o wyzwalacze wydajności”. Finalnie, zaciągając w zeszłym roku pożyczkę, by przetrwać, BlockFi silnie związało się z firmą Bankamana-Frieda.

To nie koniec. W dniu 28 listopada BlockFi złożyło pozew sądowy wobec spółki holdingowej należącej do Sama Bankmana-Frieda – Emergent Fidelity Technologies. Firma domagała się się spłaty zabezpieczenia, której EFT zobowiązało się dokonać w dniu 9 listopada, w tym udziałów w internetowym domu maklerskim Robinhood.

Tak więc można się pogubić w plątaninie powiązań finansowych BlockFi, FTX, Alameda Research oraz innych podmiotów rynkowych. Co istotne, BlockFi w dniu 28 listopada złożyło również wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWig20 traci 1% po godzinie środowej sesji! Analiza akcji: KGHM, Rafako, Grupa Azoty, Genomtec
Następny artykułTrwa wyprzedaż na WIG-Banki. Pojawią się kolejne wakacje kredytowe?
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.