Naga Markets

Mogłoby się wydawać, że zcentralizowane giełdy kryptowalut (CEX-y) wciąż cieszą się zaufaniem wśród inwestorów. Mimo iż kurs pierwszej kryptowaluty wciąż utrzymuje tendencję spadkową, to w ostatnim czasie wolumen wypłat Bitcoinów z tego rodzaju giełd osiągnął najniższy poziom od siedmiu miesięcy.

Wypłaty z giełd spadają

Upadek drugiej co do wielkości giełdy kryptowalut na świecie – FTX – silnie podkopał fundamenty tego rynku i spowodował miliardowe straty wśród inwestorów. Co więcej, wydarzenie to bardzo negatywnie wpłynęło na zaufanie do scentralizowanych giełd. Zaczęto wątpić w zapewnienia tego typu platform odnośnie ich deklarowanych rezerw oraz stabilności finansowej stojących za nimi firm. W efekcie bardzo wielu inwestorów wycofało miliardy dolarów w kryptowalutach z giełd.Jak wskazuje firma Glassnode zajmująca się analizą transferów kryptowalut na blockchainach, poziom wypłat środków z scentralizowanych giełd zaczął maleć. Co więcej, spadł on do minimów, które ostatni raz zaobserwowano 7 miesięcy temu. To w rezultacie może wskazywać na to, że po katastrofie FTX inwestorzy odzyskali wiarę w CEX-y.

W zeszłym miesiącu z scentralizowanych platform do handlu kryptowalutami wypłacono około 8 miliardów dolarów w ciągu tygodnia. Wypływy samego Bitcoina stanowiły około 3,7 miliarda dolarów, a łączna wartość ETH, które opuściły platformy wyniosła 2,5 miliarda dolarów.

Wypłaty przybrały na siły na początku grudnia po pojawieniu się doniesień, że ​​Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych może postawić przed sądem największą giełdę kryptowalut – Binance – za wspieranie przestępców w procesie prania pieniędzy. Chociaż dyrektor generalny giełdy – Changpeng Zhao określił – stwierdził, że był to wyłącznie FUD wywołany przez media, które chcą zaszkodzić jego firmie, to spekulacje doprowadziły w rezultacie do masowych wypłat. Co za tym idzie, w dniu 13 grudnia Binance przetworzyło 8 miliardów dolarów odpływów środków ze swojej platformy.

Jak informuje Glassnode, strach wśród inwestorów wydaje się opadać. Świadczy o tym między innymi 7-dniowa średnia krocząca dla wolumenu wypłat z wymiany bitcoinów, która spadła do ilości 986,237 BTC. Co istotne, ostatni raz taki poziom odnotowano w maju.

Kryptowaluty zostają na giełdach

Dodatkowo, z danych opublikowanych przez Glaasnode dowiadujemy się, że inwestorzy znacznie zredukowali liczbę wniosków o wypłaty innych kryptowalut z giełd.

Wolumeny odpływów z CEX-ów dla Ethereum osiągnęły najniższy miesięczny poziom, który wynosił 8 096,373 ETH, w porównaniu do około 45 tys. tokenów ETH, które opuszczały giełdy w połowie listopada.

Co więcej, poziom opuszczających CEX-y stablecoinów również spadł. Liczba wypłat USDC jest obecnie na najniższym od 22 miesięcy poziomie i wynosi 166,238.

 

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj