Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What If You Only Took 4 Trades a Month?

Te artykuły również Cię zainteresują

Jak dużo transakcji podejmowałeś w ostatnim miesiącu? 4? 40? 400? Odpowiedź powie mi dużo o tobie oraz o twoim zachowaniu na rynku. Istnieje niezwykle silna korelacja między częstotliwością handlu lub ilością trade’ów w miesiącu oraz krzywą kapitału danej osoby.

Innymi słowy…

Pokaż mi stale wzrastającą krzywą kapitału, a prawie na pewno stoi za tym trading o mniejszej częstotliwości. Pokaż mi stale obniżającą się średnią kapitału, a prawie na pewno stoi za tym handel o wysokiej częstotliwości.

Dzisiejszy artykuł, w którym używam hipotetycznych przykładów, jest bardzo ważny, jeśli chodzi o teorię oraz pojęcia. Zamierzam pokazać ci mój styl tradingu i przeprowadzić cię przez hipotetyczne przykłady trzymiesięcznego handlu, jest to bardzo podobne do mojego comiesięcznego stylu handlu. Chcę pokazać ci, w jaki sposób handluję, jak myślę, jak często otwieram transakcje, w jaki sposób planuję stosunek ryzyka do zysku itp., więc zacznijmy…

Nawyk 4 transakcji na miesiąc…

Moja filozofia zarówno tradingu, jak i całego życia pokazuje, że mniej znaczy zazwyczaj więcej, że prostota jest lepsza, sam opisuję siebie jako minimalistę, szczególnie w handlu. Istnieje parę ważnych powodów, dlaczego tak robię. Moje doświadczenie pokazuje, że im bardziej próbujesz wywierać presję na rynku i chcesz “wymusić” pieniądze, tym mniej ich zarobisz.

Oznacza to, że wolę tradować z mniejszą częstotliwością, bo rzeczywistość pokazuje, że to działa. Traderzy mający wiele transakcji albo ci, którzy są day traderami, mają tendencję do nadmiernego powiększania kosztów w spreadach/prowizjach tak samo jak do porażek na rynku. Warto wspomnieć, że ponoszą oni także bardzo duże emocjonalne koszty związane z tak częstym tradingiem, jest to naprawdę stresujące i wykańczające, kosztuje cię dużo fizycznie, jak i w relacjach z przyjaciółmi i rodziną.

Powinieneś zrozumieć, że:

1. NIE MUSISZ handlować dużo, by dużo zarobić.
2. NIE MUSISZ mieć wysokiego odsetka wygranych trade’ów, by dużo zarobić.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Kiedy zrozumiesz te dwa punkty, to zaczniesz zmieniać swoje myślenie o tradingu. Pomyśl, że mając nawet 50% nieudanych transakcji nadal możesz być DUŻO na plusie. Spytasz, jak to możliwe? Dzięki odpowiedniemu stosunkowi ryzyka do zysku – przez świadomość, że twój stosunek RR zwykle wynosi 2:1. Znaczenie odpowiedniego stosunku jest często niewystarczająco rozumiane i mało wykorzystywane przez większość traderów, przez co tracą. Kiedy nie będziesz wykorzystywał tego stosunku na swoją korzyść, to będziesz musiał mieć bardzo wysoki procent udanych transakcji, a to trudne do wykonania.

Spójrzmy teraz na hipotetyczny przykład 3 miesięcy mojego tradingu. To nie są moje aktualne transakcje, ale te wykresy SĄ dobrą ilustracją transakcji zawartych na podstawie dobrych jakościowo setupów. Niektóre z nich w tabeli (straty) są totalnie zmyślone wyłącznie dla przykładu.

Oto wyniki w miesiącu nr 1:

Zauważ w tabeli poniżej, że 4 transakcje były trzymane około miesiąc. Zwróć uwagę, że były 2 porażki i 2 udane trade’y, ale oba udane były w stosunku 2R, czyli 2:1. Rezultatem jest 2R zysku. Więc jeśli ryzykowałbyś powiedzmy 500$ na 1 transakcję, to miałbyś w tym miesiącu 1000$ zysku, nieźle jak na tylko 4 transakcje, które wymagałyby bardzo MAŁO inwestowania z twojej strony.

Pierwsza udana transakcja w powyższej tabeli była wynikiem dobrego pin bara spadkowego na ważnym poziomie, jak widać na wykresie niżej. Ten trade przyniósł 2R zysku. Zwróć jednak uwagę, że wymagał on 2 – 3 tygodni do rozegrania się, od wejścia do zakończenia transakcji. Musisz mieć cierpliwość do grania w ten sposób, dlatego zawsze mówię, że cierpliwość pozwala zarabiać. Większość traderów wchodziło, a potem bardzo szybko kończyło transakcje podczas tych tygodni, przez co traciło pieniądze, rozwalało swój kapitał na opłaty związane ze spreadem, nie spało po nocach, generalnie byli sfrustrowani i źli. Ale nie ty! Ty handlujesz metodą zakładającą 4 transakcje miesięcznie!

Druga udana transakcja dała także 2R zysku. Zaczęła się od byczego tailed bara sygnalizującego odwrócenie trendu, który powstał po powrocie ceny do wsparcia, jak widać na wykresie poniżej.

Pamiętaj, że te przykłady są hipotetyczne. Zdolny trader może łatwo zyskać więcej niż 50% udanych transakcji w niektóre miesiące. Próbuję pokazać ci, że nawet mając niski procent udanych trade’ów (nawet mniej niż 50%), to jeśli dobrze zarządzasz ryzykiem, to nadal jesteś w stanie dobrze zarobić. Traderzy wpadają w tarapaty przez wchodzenie w głupie transakcje i zgadzanie się na głupie straty, które były niepotrzebne, ryzykowanie za dużo i tracenie za dużo oraz generalnie odbieganie od swojego planu.

Oto wyniki miesiąca nr 2:

W tabeli widzisz 4 transakcje rozegrane w około miesiąc. Były 2 nieudane trade’y oraz 2 udane, udane miały stosunek 3R i 1R. Rezultatem był zysk na poziomie 2R. Jeśli więc zaryzykowałbyś w 1 transakcji 500$, to w tym miesiącu miałbyś 1000$ zysku, nieźle jak na 4 transakcje wymagające od ciebie bardzo NISKICH nakładów finansowych.

Pierwsze udane zlecenie to interesujący sygnał fakey, który powstał na D1 na S&P500 w zgodzie z ostatnim niekontrolowanym trendem, w którym była cena. Zysk wynosił tutaj 3R, ale mógł być nawet większy – 4 lub nawet 5R. Mając jeden duży udany trade, to nawet jeśli masz niewielką ilość zleceń na miesiąc tak jak ja, możesz wyjść na plus pomimo MIESIĘCY strat. Czy chcesz zobaczyć, czemu tak bardzo kocham ten styl handlu? Możesz nie robić nic podczas tego cyklu handlu – nie musisz siedzieć i zamartwiać się przed ekranem komputera, po prostu ustawiasz transakcje i zapominasz o nich…

Następna udana transakcja w tym miesiącu to inside bar zagrany na wybicie. Ten trade przyniósł zysk w postaci 1R, ponieważ ważny opór wchodził do gry, zanim zostało osiągnięte 2R, więc logika mogła nakazać wyjść przed osiągnięciem tego poziomu zamiast mieć nadzieję, że cena go wybije. Czasami jest w porządku, jeśli osiągniemy zysk 1R, jeśli to ma sens, ale nie powinno to być regularne zdarzenie, bo wtedy będziesz potrzebował wyższego procentu udanych transakcji, by móc zarobić.

Oto wyniki miesiąca nr 3:

W tabeli widzisz 4 transakcje rozegrane w około miesiąc. Były 2 nieudane trade’y oraz 2 udane, ale te udane obie miały stosunek 2R. Rezultatem był zysk na poziomie 4R. Jeśli więc zaryzykowałbyś w 1 transakcji 500$, to w tym miesiącu miałbyś 1000$ zysku, nieźle jak na 4 transakcje wymagające od ciebie bardzo NISKICH nakładów finansowych.

Pierwsza udana transakcja to oczywisty pin bar jako sygnał kupna na złocie, który powstał w obszarze zdarzeń, który omawiałem w newsleterze, jako strefa kupna, zanim powstał ten pin bar. Nastąpiło szybkie odwrócenie sytuacji, dając zysk 2R już po 4 dniach od wejścia.

Kolejna udana transakcja była trochę kontrariańska – inside bar jako sygnał sprzedaży na ważnym oporze. Zwykle lubię grać te setupy jako sygnały kontynuacji trendu i wybicia poziomu, ale w pewnych sytuacjach inside bar może zostać wykorzystany jako sygnał przeciwny trendowi. Mieliśmy zysk 2R, co skończyło się byczym pin barem w obszarze wsparcia, co stwarzało okazję do kupowania.

Najważniejsze punkty do zapamiętania:

– Minimalistyczne podejście do tradingu (i życia) jest tym, co kocham, i co działa dla mnie na rynku, będzie także działało dla ciebie, jeśli to wykorzystasz.

– Wszystkie transakcje powinny być zawierane na D1. Gram na tym interwale w 90% przypadków i ty też powinieneś. Przestań marnować swój czas i kapitał na niższe przedziały czasowe, bo to ważny powód, czemu tracisz.

– Jeśli nie będziesz postępować według wcześniej opracowanego planu, to nic z niego nie będzie. Musisz grać jak snajper, a nie jak operator karabinu maszynowego! To wymaga czasu, treningu i cierpliwości, by stać się w tym dobrym – jak we wszystkim.

– Musisz WIERZYĆ we własną strategię i w to, że przez długą serię zleceń rynek będzie po twojej stronie. Musisz handlować z odwagą, a nie być przestraszonym traderem, który desperacko chce zarobić.

Końcowe wyniki podejmowania tylko 4 transakcji w miesiącu poprzez 3 kolejne miesiące prezentują się tak:

Zakończenie

Chcę, żebyś obiecał sobie od jutra, że ZAANGAŻUJESZ SIĘ TYLKO w 4 transakcje na miesiąc. Spróbuj. Głęboko wierzę, że jeśli się do tego zastosujesz, to nie tylko ulepszysz swoje wyniki w tradingu, ale też obudzisz w sobie inne podejście do handlu, mam nadzieję, że to kompletnie zmieni kierunek twojej kariery.

Wyobraź sobie, że jeśli połączysz to proste podejście, które przedstawiłem dzisiaj, ze zdolnością wykorzystywania tylko najlepszych setupów, jak najlepszym umieszczaniem SL oraz TP, odpowiednim zarządzaniem kapitałem oraz spokojem i opanowaniem, to powinieneś być niepowstrzymany, być może mający więcej pieniędzy, a przede wszystkim prowadzący szczęśliwsze, zdrowsze życie.

Tutaj możesz znaleźć poprzednie ‘Artykuły dotyczące price action napisane przez Niala Fullera

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “What If You Only Took 4 Trades a Month?


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here