Naga MarketsPo przedpołudniowej publikacji wstępnych wyników PMI przemysłowego ze strefy euro, o godzinie 15:45 poznaliśmy wyniki PMI przemysłowego i usługowego oraz zbiorczy wskaźnik dla gospodarki amerykańskiej. Jak wynika z oficjalnego raportu, producenci zgłaszają silny początek roku.


Wstępne wyniki styczniowego PMI przemysłowego na poziomie 55.5 okazują się zdecydowanie lepsze zarówno od poprzedniej publikacji (55,1) jak również od i tak już optymistycznych prognoz (55.2).

 

Zdecydowanie gorzej prezentują się natomiast szacunki dot. sektora usługowego. W tym przypadku ankietowani ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 54.5. Ostateczny rezultat (53.3) okazał się nie lada rozczarowaniem.

Fakt ten sprawił, że również zbiorczy wskaźnik PMI odnotował spadek do 53.8 z 54.1 poprzednio. Warto jednak zaznaczyć, że konsensus przed tą publikacją zakładał osunięcie aż do 53.5.

“W styczniu rozpoczął się zachęcający początek roku dla amerykańskiej gospodarki. Aktywność biznesowa w sektorach wytwórczym i usługowym nadal się rozwijała, przyczyniając się do dalszego wzrostu zatrudnienia a firmy zwiększyły swoje możliwości. Produkcja szczególnie dobrze sobie radzi, częściowo dzięki słabszemu dolarowi, co stanowi istotny bodziec dla gospodarki na początku roku” – komentował Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit. “Chociaż ogólne tempo wzrostu gospodarczego sygnalizowane przez ankiety spadło do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, wskaźniki prognozujące wskazują, że spowolnienie okaże się przejściowe. W szczególności optymizm biznesowy w nadchodzącym roku znacznie się poprawił, a napływ nowych zamówień osiągnął pięciomiesięczne maksimum” – dodał.

Sprzedaż nieruchomości spada do 5,57 miliona

15 minut później, o godzinie 16:00 rynki poznały wyniki sprzedaży istniejących domów w stanach zjednoczonych za grudzień ub.r. Jak wynika z raportu National Association of Realtors (pełna treść dostępna pod linkiem) w grudniu sprzedaż istniejących nieruchomości w Stanach Zjednoczonych spadła do 5,57 miliona z 5,78 mln jakie odnotowano w listopadzie 2017.

Spadek sprzedaży o 3,6% zawiódł oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się osłabienia jednak jedynie o 2.2%. Konsensus zakładał bowiem sprzedaż istniejących nieruchomości na poziomie 5,72 miliona.

Wszystkie wspomniane powyżej dane, zbiorczo przedstawia poniższa tabela:

Źródło: investing.com

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że słabe dane z amerykańskiej gospodarki wspierają aprecjację europejskiej waluty w efekcie czego kurs najpopularniejszej pary walutowej znalazł się na sesyjnych maksimach.

EURUSD M15


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRaport Ripple za IV kw.: Inwestorzy kupili XRP o wartości $20 mln
Następny artykułKomentarz giełdowy – rośnie niepewność względem jutrzejszej decyzji EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here