Naga MarketsJak wynika z opublikowanego 13 listopada raportu kwartalnego spółki PKO BP, zysk netto grupy w trzecim kwartale 2017 roku wzrósł do 902 mln zł z 769 mln zł rok wcześniej. Jest to wynik nie tylko lepszy od ubiegłorocznego ale również od i tak optymistycznego konsensusu, który zakładał wynik na poziomie 879,3 mln zł.


Wynik na poziomie 902 mln zł to wzrost o 17% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i o 5% w stosunku do drugiego kwartału 2017 r. Uwzględniając ten wynik, tylko od początku roku grupa PKO BP zarobiła prawie 2,3 mld zł umacniając się tym samym na pozycji lidera w polskim sektorze bankowym.

Głównym źródłem dochodów największego polskiego banku są kredyty i pożyczki. Ich wartość wzrosła w stosunku rok do roku o 7% do 214 mld zł. Źródłem wzrostu zysków w Q3 aż o 133 mln zł były wyższe wpływy z odsetek i prowizji. W skali roku bank poprawił statystyki obu tych źródeł o 11-12%. Warto również zaznaczyć, że grupa utrzymała utrzymała również największy (30,4%) udział w sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych.

Jak przeczytać możemy w raporcie, w I II kwartale 2017 roku, podobnie jak w poprzednich kwartałach, sektor bankowy funkcjonował w warunkach historycznie niskich poziomów stóp procentowych oraz wysokich obciążeń regulacyjnych, przy korzystnej sytuacji makroekonomicznej. Utrzymujące się ożywienie gospodarcze tworzyło sprzyjające warunki dla stabilnego rozwoju działalności sektora bankowego. Dobra koniunktura na świecie jak i w Polsce, wynikała głównie z coraz silniejszego ożywienia inwestycji i wzrostu konsumpcji prywatnej. Sytuację na rynku kredytowo – depozytowym kształtowała korzystna sytuacja na rynku pracy, charakteryzująca się rekordowo niskim bezrobociem oraz przy śpieszeniem wzrostu płac .

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego SA kontynuowała zrównoważony rozwój, skupiony na podnoszeniu jakości obsługi oraz zwiększeniu innowacyjności oferowanych produktów i kanałów dystrybucji, w szczególności bankowości mobilnej oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii w oddziałach.

Grupa Kapitałowa wkroczyła w drugi rok realizacji strategii „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”. Nowa strategia jest odpowiedzią na zmieniające się otoczenie rynkowe i potrzebę dostosowania się do nowych wyzwań stojących przed sektorem bankowym i polską gospodarką. Kierunek transformacji modelu biznesowego Banku pozostaje ściśle powiązany z dynamicznie postępującą cyfryzacją życia społecznego oraz strategią rozwoju gos podarczego Polski.

Dobre dane sprawiłī, że w chwili pisania tego artykułu kurs PKO BP zyskuje 1,06%.

Wykres PKO BP od TradingVierwConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 13 listopada
Następny artykułWzrosty złota i srebra. Słabnie dolar
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here