Naga Markets

Wyniki JP Morgan Chase przekroczyły prognozy analityków. Na rynku panuje jednak strach JP Morgan Chase (JPM.US) podał w piątek wyniki, które przekroczyły prognozy analityków i przyczyniły się do przejściowego uspokojenia nastrojów inwestorów zaniepokojonych kondycją amerykańskiej gospodarki, której papierkiem lakmusowym jest m.in. sektor bankowy. Na zaskakująco dobre wyniki największego amerykańskiego banku pod względem wartości posiadanych aktywów wpłynęły podwyżki stóp procentowych, które przyczyniły się do wygenerowania wyższego dochodu z tytułu odsetek.

JP Morgan Chase czeka na okazję do krótkoterminowych wzrostów

Bank podał, że zyski w trzecim kwartale spadły o 17% w porównaniu z rokiem ubiegłym do poziomu 9,74 mld dolarów, czyli 3,12 dolarów na akcję, ponieważ spółka zawiązała dodatkowe rezerwy równe 808 mln USD na pokrycie kosztów związanych z tzw. złymi kredytami. Wyłączając 24 centy na akcję związane ze stratami na inwestycyjnych papierach wartościowych, bank wykazał zysk na akcję (EPS) w wysokości 3,36 USD, z łatwością przekraczając szacunki analityków.

Najważniejsze wyniki prezentują się następująco:

Zysk na akcję (EPS): 3,12 USD wobec szacunków na poziomie 2,88 USD (Refinitiv).

Przychody: 33,49 mld USD wobec szacunków na poziomie 32,1 mld dolarów (Refinitiv).

Przychody wzrosły o 10% do poziomu 33,49 mld USD, przy czym istotną wielkością jest wynik z tytułu odsetek, który wzrósł o 34% do poziomu 17,6 miliarda dolarów dzięki wyższym stopom procentowym i rosnącemu portfelowi kredytów. Wynik ten przewyższył oczekiwania analityków o ponad 600 milionów dolarów.

Nad sektorem banków ciąży jednak istotny czynnik ryzyka. Podnoszenie stóp procentowych jedynie do pewnego momentu sprzyja sektorowi bankowemu, przekładając się na wzrost przychodów z tytułu odsetek od udzielonych kredytów. Po przekroczeniu pewnego poziomu zaczyna rosnąć koszty ryzyka, czyli prawdopodobieństwa niespłacenia zaciągniętych zobowiązań przez kredytobiorców.

Analitycy obawiali się wpływu, jaki na bank będzie miała spowalniająca gospodarka. Szacuje się, że jeśli poziom bezrobocia w USA wzrośnie do 5-6%, bank prawdopodobnie będzie musiał zwiększyć rezerwy na straty kredytowe o około 5-6 mld dolarów w ciągu kilku kwartałów, jak powiedział Prezes JPMorgan Jamie Dimon Dimon w piątek podczas telekonferencji.

XTB

Pomimo zaskakująco dobrych wyników banków, co można traktować jako papierek lakmusowy amerykańskiej gospodarki inwestorzy inwestorzy obawiają się, że FED może nieumyślnie wywołać recesję. Przychody z bankowości inwestycyjnej i kredytów hipotecznych gwałtownie spadły, a firmy mogą ujawnić odpisy w związku ze spadkiem aktywów finansowych.

Co więcej, inwestorzy spodziewają się, że banki mogą zwiększyć rezerwy na straty kredytowe w związku z rosnącymi obawami o recesję; sześć największych amerykańskich banków pod względem aktywów ma zawiązać łącznie 4,5 mld dolarów rezerw, jak podają analitycy.

Powyższe oczekiwania rynkowe zdają się znajdować potwierdzenie w wyważonej wypowiedzi Dimona, który powiedział w tym tygodniu, że spodziewa się wystąpienia recesji w USA w ciągu najbliższych sześciu do dziewięciu miesięcy.

Źródło: xStation
Źródło: xStation

Podsumowując, zdaje się, że lepsze od oczekiwań wyniki największych amerykańskich banków nie tyle świadczą o wyjątkowo dobrej kondycji sektora bankowego, ile o wyjątkowo pesymistycznych nastrojach analityków giełdowych, którzy przygotowując się na ryzyko niechybnie zbliżającej się recesji ustalają konsensus rynkowy na asekuracyjnie niskim poziomie.

To jednak może stanowić okazję do wystąpienia krótkoterminowych wzrostów, czego mieliśmy okazję doświadczyć w trakcie upływającego tygodnia.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCzy Tesla padła ofiarą własnego sukcesu? Akcje dotkliwie tracą po publikacji wyników
Następny artykułMo-BRUK rozbuduje zakład w Niecwi. Spółka otrzymała pozytywną decyzję środowiskową
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here