Naga MarketsWyniki finansowe polskich firm niższe aż o 19% niż w roku poprzednim, podaje GUSWynik finansowy naszych firm po pierwszym półroczu był o 19 proc. niższy niż rok wcześniej. Pierwszych sześć miesięcy zyskiem zakończyło jedynie nieco ponad 70 proc. przedsiębiorstw. Łączna strat powiększyła się względem ubiegłego roku aż o 88 proc.

Wyniki polskich firm pod presją pandemii

Najnowsze dane GUS, dotyczące wyników finansowych polskich firm za pierwsze półrocze, nie napawają optymizmem. Ich wynik finansowy netto wyniósł 62,3 mld zł i był aż o 19 proc. niższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Z prawie 75 do 71,6 proc. zmniejszyła się liczba firm, które osiągnęły zysk. Jego łączna wartość wyniosła 95,3 mld zł i była wyższa niż rok wcześniej o 0,9 proc. Jednocześnie jednak przedsiębiorstwa będące na minusie, poniosły łącznie straty sięgające 33 mld zł, co oznacza wzrost aż o 88,1 proc. Pogorszeniu uległ wskaźnik rentowności, zniżkując z 5,1 do 4,4 proc. Większa niż przed rokiem liczba przedsiębiorstw pochwaliła się sprzedażą na eksport, ale jego wartość sumarycznie była niższa o 10,6 proc.

O 6,6 proc., do 65,4 mld zł obniżyły się nakłady firm na inwestycje, co nie wróży najlepiej na kolejne miesiące i kwartały. Przedsiębiorcy wciąż obawiają się o perspektywy koniunktury gospodarczej i nie są gotowi na zwiększanie mocy produkcyjnych. Trudno się temu dziwić, skoro w pierwszym półroczu przychody zmniejszyły się 5,2 proc., przy czym mocniej ucierpiały firmy małe, w przypadku których spadek sięgał 5,6 proc. Największy spadek (o 29,2 proc.) zanotowano w kategorii usług, o 25,7 proc. obniżyły się przychody w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, o 11,6 proc. mniej niż przed rokiem przychodów osiągnęło górnictwo, a jedynie o 8,7 proc. spadły obroty w przetwórstwie przemysłowym. Wzrost przychodów zanotowano w gospodarce komunalnej, obsłudze rynku nieruchomości, informacji i komunikacji oraz w budownictwie.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here