Naga MarketsWyniki brytyjskiej gospodarki ciągną funta w dół. EUR/GBP w góręW ostatni dzień handlu w tym tygodniu funt odnosi straty, po niezadawalających wynikach brytyjskiej gospodarki. W sierpniu PKB Zjednoczonego Królestwa wzrosło o 2,1%, czyli ponad dwukrotnie mniej niż spodziewali się analitycy.

  • Ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB na poziomie 4,6%.
  • Liczba zarażonych COVID-19 w Wielkiej Brytanii przekroczyła już 564 tysiące osób.
  • BoE kupi aktywa o wartości 745 miliardów funtów.

Ożywienie wyraźnie spowolniło

Opublikowane w piątek dane na temat sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie napawają optymizmem. Ekonomiści pytani przez agencję Reutera spodziewali się, że PKB wzrośnie o 4,6%, w porównaniu do 6,4% w lipcu, 9,1% w czerwcu i 2,7% w maju.

Według Office for National Statistics, brytyjski produkt krajowy brutto wciąż jest o 9,2% niższy niż jego poziom w lutym.

Zobacz również: Chiński juan (CNY) kontynuuje silne wzrosty, pomimo niepewnego ożywienia gospodarczego

Słaby wynik gospodarczy w sierpniu może być jedynie zapowiedzią kolejnych problemów. Zjednoczone Królestwo zmaga się obecnie z kolejną falą infekcji COVID-19, a rząd Partii Konserwatywnej kierowany przez Borisa Johnsona jest krytykowany za podejście do walki z epidemią.

Pandemia może ponownie doprowadzić do recesji

W czwartym kwartale ożywienie gospodarcze może spowalniać i w rzeczywistości ma potencjał, by pójść w odwrotnym kierunku (…) Jak widzieliśmy w niektórych częściach Francji, istnieje coraz więcej przesłanek sugerujących, że rządy mogą ponownie zamknąć część branży hotelarskiej.

Wyliczyliśmy, że dwutygodniowe zamknięcie tego typu obiektów w całej Wielkiej Brytanii może doprowadzić do spadku miesięcznego PKB o około 3%. Gdyby zamykanie tych obiektów stało się trwałe w okresie zimowym, ogólny wzrost w czwartym kwartale mógłby łatwo osiągnąć wartość ujemną. – oceniają analitycy ING.

Z kryzysem stara się walczyć Bank Anglii, który już dwukrotnie obniżał stopy procentowe, a także rozpoczął program zakupu aktywów o wartości 745 miliardów funtów.

W piątek funt szterling traci 0,30% w stosunku do euro, które odrabia straty z czwartku i środy i zbliża się do poziomu 0,9120. Natomiast w przypadku kursu GBP/USD obserwujemy bardzo niską zmienność w okolicach 1,2935.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here