Naga MarketsLogo GoogleW poniedziałek na chwilę po zakończeniu sesji Alphabet opublikował wyniki za czwarty kwartał. Mimo iż zarówno przychody jak i zysk netto były powyżej oczekiwań analityków, akcje spółki-matki Google spadły o 3% w godzinach posesyjnych. W momencie pisania tego artykułu utrzymują się nieco powyżej 1100 USD, około 35 USD poniżej ceny zamknięcia.

Niezłe wyniki Alphabet

W czwartym kwartale zysk netto spółki wyniósł 8,95 mld USD, czyli 12,77 USD na akcję. W analogicznym okresie rok wcześniej Alphabet zanotował stratę na poziomie 3,02 mld USD (4,35 USD na akcję). Był to efekt wprowadzenia zmian w amerykańskim prawie podatkowym, które kosztowały giganta internetowego blisko 10 mld USD w czwartym kwartale 2017 roku.

Alphabet zarobił 1,3 mld USD z niezrealizowanego zysku z niezbywalnych papierów dłużnych. Jeśli nie brać tego wyniku pod uwagę, zysk netto wyniósł 10,91 USD na akcję, nieco powyżej mediany oczekiwań analityków (10,86 USD). Firma zaczęła raportować zyski i straty w zewnętrznych inwestycjach zgodnie z nowymi zasadami rachunkowości, które weszły w życie w zeszłym roku.

Ogólne przychody spółki wzrosły do poziomu 39,28 mld USD (32,32 mld rok wcześniej). Większość sprzedaży osiągniętej przez Alphabet pochodzi z różnych jednostek reklamowych Google. Koszt pozyskania ruchu, czyli opłaty uiszczane innym podmiotom za utrzymywanie Google jako domyślnej wyszukiwarki, wzrosły do 7,44 mld USD (6,45 mld USD w Q4 2017).

Przychody niezwiązane z reklamami (między innymi pochodzące ze Sklepu Play, sprzedaży urządzeń i usług związanych z chmurą) wyniosły 6,49 mld USD. Nie wiadomo dokładnie, jak rozkłada się udział poszczególnych segmentów w tym wyniku.

Wysokie koszty przyczyną spadków

Mimo dobrych wyników akcje spółki straciły w godzinach posesyjnych. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem na poziomie 2,04%. Na zamknięciu cena akcji Alphabet wynosiła 1141,42 USD (dzień wcześniej 1118,62 USD). Zaraz po publikacji wyników doszło do gwałtownego spadku o około 35 USD. Obecnie cena oscyluje w okolicach 1105-07 USD, co oznacza spadek o 3% w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia. Historyczne szczyty znajdują się 250 USD wyżej.

wykres alphabet google 5.02.2019
Sadek ceny akcje Alphabet w godzinach posesyjnych

Rynek zaniepokoiła prawdopodobnie skala wzrostów wydatków Google. W czwartym kwartale wydatki kapitałowe wyniosły 6,85 mld USD, o 80% więcej niż rok wcześniej. W trakcie konferencji po publikacji wyników przedstawiciele spółki poprosili inwestorów o kredyt zaufania. Obecne koszty powinny zwrócić się wielokrotnie w przyszłości. Niestety, spółka nie dzieli się dokładnymi wynikami związanymi z YouTube i cloud computing, a to tam mocno zwiększono inwestycje.

alphabet google wydatki
Gwałtowny wzrost wydatków spółki


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here