Naga Marketspokojowa nagroda nobla, nobelJuż za niecałe dwa miesiące najpopularniejsza kryptowaluta będzie świętować swoje jedenaste urodziny. Amerykański inwestor i współzałożyciel Morgan Creek Digital Assets Anthony Pompliano uważa, że Satoshi Nakomoto powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za wynalezienie Bitcoina.


Waluty fiducjarne wspierają przemoc na świecie

W tweecie opublikowanym 3 września Pompliano napisał:

Satoshi powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. W końcu mamy walutę, która może przyjąć status globalnej rezerwy, bez konieczności angażowania kogokolwiek w przemoc.

Dorian Satoshi Nakamoto został błędnie zidentyfikowany jako twórca Bitcoina w 2014 roku.

Jednak propozycja Pompliano napotyka na oczywistą przeszkodę – zniknięcie Nakamoto pod koniec 2010 roku – co wywołało prawie tyle samo spekulacji i ogrom zainteresowania, co sama kryptowaluta, którą najprawdopodobniej Nakomoto wymyślili 31 października 2008 r. wraz z publikacją białej księgi Bitcoina.

Pomijając względy pragmatyczne, argumenty Pompliano opierają się na przekonaniu wielu zapalonych zwolenników najpopularniejszej kryptowaluty, że krajowe waluty fiducjarne są zasadniczo „wspierane przez przemoc”. Ich hegemonia oparta jest na historii przymusu, scentralizowanej kontroli i monopolu władzy.

W III wieku chiński cesarz Qin Shi Huang ustandaryzował waluty różnych walczących państw, tworząc pierwszą zjednoczoną walutę dla imperium o nazwie ling. Po drugiej wojnie światowej w ostatnim stuleciu, awans Ameryki do światowego supermocarstwa gospodarczego spowodował, że dolar przekształcił się w globalną walutę rezerwową – zarówno odzwierciedlającą dominację tego kraju, jak i instrument, za pomocą którego można zyskać większy wpływ i siłę przebicia.

W XXI wieku, krajowe waluty fiducjarne i rezerwowy system bankowy stają się przestarzałe, nasilając wstrząsy geopolityczne na całym świecie. Argentyna nałożyła kontrolę kapitału, ograniczając swobodę kupowania obcej waluty przez obywateli i przedsiębiorstwa. Coraz bardziej zaniepokojony naród Ameryki Południowej zrobił krok naprzód, gdy peso argentyńskie (ARS) ogromnie traci wobec głównych walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański.

KryptowalutyDzięki wynalazkowi zdecentralizowanych kryptowalut w ostatniej dekadzie – a także informacjom, że giganci technologiczni tacy jak Facebook, próbują wesprzeć nową technologię – krajobraz walutowy i tradycyjni zarządcy polityki pieniężnej są w obliczu bezprecedensowych wyzwań. W obliczu przedłużającej się wojny handlowej USA-Chiny dyrektor biura badawczego Chińskiego Banku Ludowego ostatnio argumentował, że Chiny zostały zmuszone do wydania własnej waluty cyfrowej z powodu potencjalnie nadmiernej roli dolara amerykańskiego.

Jeśli waluta cyfrowa jest ściśle powiązana z dolarem amerykańskim to może stworzyć scenariusz, w którym suwerenne waluty będą współistnieć z walutami cyfrowymi skoncentrowanymi na dolarach amerykańskich. Ale w istocie byłby jeden szef, czyli dolar amerykański i Stany Zjednoczone – powiedział dyrektor ChRL.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here