Naga MarketsSECAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła w poniedziałek, że sąd federalny na Florydzie nakazał Woodbridge Group of Companies LLC (Woodbridge) i jej byłemu właścicielowi zapłacić 1 miliard dolarów kary finansowej w związku z działalnością piramidy finansowej wycelowanej w inwestorów detalicznych.


Oszukano 8400 traderów, w grę wchodzi 1,2 mld dolarów

Sędzina Marcia G. Cooke z amerykańskiego Sądu Okręgowego dla Południowego Dystryktu Florydy zatwierdziła wyroki przeciwko Woodbridge i 281 powiązanym z nim spółkom nakazujące zapłatę 892 mln dolarów. Jednocześnie organy sprawiedliwości nakazały byłemu właścicielowi i prezesowi Robertowi H. Shapiro zapłacenie kary cywilnej w wysokości 100 mln dolarów oraz odprowadzenie 18,5 mln dolarów z tytułu nienależnie wypłaconych zysków oraz 2,1 mln dolarów z tytułu odsetek.

W grudniu 2017 r. SEC złożyła w trybie pilnym pozew przeciwko firmie i innym pozwanym, oskarżając ich o prowadzenie piramidy finansowej zakrojonej na szeroką skalę (o wartości co najmniej 1,2 miliarda dolarów), w ramach której oszukano 8 400 inwestorów detalicznych w całym kraju, z czego wielu z nich to seniorzy. Skarga SEC zarzuca, że Shapiro dokonywał płatności na rzecz inwestorów i wykorzystywał sieć spółek fasadowych do ukrycia nielegalnej działalności

“Najnowszy wyrok realizuje jedną z głównych misji SEC, polegającą na ochronie inwestorów detalicznych”, powiedziała Stephanie Avakian, współdyrektorka Wydziału Egzekwowania prawa SEC. ” Shapiro i inni oskarżeni będą pociągnięci do odpowiedzialności i będą musieli zapłacić znaczne kary za swoje wykroczenia”.

Wszyscy pozwani i oskarżeni w postępowaniu ugodowym, nie przyznają się ani nie zaprzeczają zarzutom SEC, wyrazili zgodę na wydawanie prawomocnych wyroków, które również trwale zakazują pozwanym naruszania przepisów prawa federalnego o papierach wartościowych w zakresie zwalczania nadużyć finansowych i innych przepisów prawa papierów wartościowych.

“Nasze dochodzenie pokazało, że kiedy fikcyjny model biznesowy Woodbridge upadł, firma przestała płacić inwestorom i złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem” powiedział Eric I. Bustillo, dyrektor biura regionalnego SEC w Miami. “Ugoda przewiduje zwrot znaczących środków dla inwestorów”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here