Naga MarketsCBAProkuratura Regionalna w Łodzi w toku śledztwa prowadzonego w sprawie grupy przestępczej działającej na szkodę funduszy inwestycyjnych, 30 lipca 2019 roku poleciła funkcjonariuszom poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymać kolejne dwie podejrzane osoby. W sprawie chodzi łącznie o 600 milionów złotych wyłudzonych od około 2 tysięcy inwestorów indywidualnych, wynika z wtorkowego komunikatu prasowego CBA.


Zatrzymani członkowie grupy przestępczej to Marcin W. i Anna R.-S., prezesi spółek biorących udział w oszustwie. Przewiezieni zostaną do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, gdzie prokurator ogłosi im zarzuty i przesłucha w charakterze podejrzanych.

Wielomilionowe oszustwo

W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że Marcin W. koordynował nabycie po znacznie zawyżonej cenie nieruchomości w Otwocku przez spółkę celową funduszu inwestycyjnego, której był prezesem. Wskutek tej operacji spółka ta poniosła szkodę w wysokości ponad 5,8 mln złotych.

Z kolei Anna R.-S. została zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy, które polegało na przelaniu kwoty 6,4 mln złotych, pochodzącej od spółki Marcina W. w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości, na konto spółki zarejestrowanej na Cyprze, którą kierował Piotr W. Ten ostatni przebywa obecnie w areszcie.Marcin W. był wieloletnim współpracownikiem Piotra W. i zasiadał w zarządach innych kontrolowanych przez niego podmiotów.

Wyłudzili 600 mln złotych

Przeprowadzane czynności są kolejnymi, jakie prokuratorzy wykonują w obszernym i wielowątkowym postępowaniu. Główny wątek śledztwa dotyczy oszustwa dokonanego na szkodę inwestorów prywatnych – około 2000 nabywców certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych – na łączna kwotę około 600 milionów złotych.

Nadto zarzuty stawiane osobom podejrzanym w tej sprawie dotyczą działania na szkodę tychże funduszy inwestycyjnych i ich spółek portfelowych. Podejrzani usłyszeli również zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 90 milionów złotych.

Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty przedstawiono 27 osobom, spośród których wobec 7 stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Sprawa piramidy finansowej ciągnie się od początku roku

Pierwsze zatrzymania w sprawie wyłudzenia łącznie 600 milionów złotych od 2 tysięcy inwestorów indywidualnych miały miejsce jeszcze w początkowym kwartale roku, kiedy CBA zatrzymało 11 osób.

Zatrzymani w latach 2012-2017 tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie całego kraju.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrwa rozprawa sądowa dot. Bitfinex
Następny artykułSirin Labs ogłasza dalsze plany ekspansji na azjatyckie rynki.
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here