Naga MarketsCities-with-high-unemploy-001Jest jedno słowo, którego w świecie rynków nikt nie chce usłyszeć. Słowem tym jest recesja. Dlaczego jednak mamy przejmować się kryzysem kiedy dane z największej gospodarki świata wskazują na wzrosty PKB oraz coraz lepszą kondycję rynku pracy? Wszystko z powodu jednego wskaźnika.


Krzywa zwrotów z obligacji prawdę Ci powie

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to istnieje tylko jeden indykator, który do tej pory bezbłędnie wskazywał początki największych kryzysów finansowych, które dotknęły współczesną gospodarkę. Mowa tutaj o krzywej zwrotów z inwestycji w papiery dłużne USA.

Analitycy Deutsche Banku rzucili okiem na wspomnianą krzywą i zauważyli, że wkrótce może dojść do jej odwrócenia. Oznacza to, że rentowności na papierach posiadających szybszy termin wygasania przekroczą zwroty na obligacjach długoterminowych.

To, że rentowności 10-latków amerykańskich wróciły poniżej 2%, a 30-latków osiągnęły rekordowe dołki nie jest żadną tajemnicą. W tym samym momencie na drugim końcu krzywej obligacje krótkoterminowe są płaskie lub pną się w górę w związku z przygotowaniami do pierwszej podwyżki stóp.

Czy krzywa rentowności zawróci w 2015?

O ile krzywa jeszcze nie zawróciła, to nie możemy wykluczyć takiej możliwości. Rynek z pewnością próbuje nam coś powiedzieć – pytanie brzmi jednak czy będzie to niekorzystne dla gospodarki?

Wykres przeciwstawiający rentowności z obligacji pięcio- i dziesięcioletnich
Wykres przeciwstawiający rentowności z obligacji pięcio- i dziesięcioletnich

Pionowe strzałki pokazują momenty zawrócenia krzywej rentowności, które pokrywają się z kryzysami gospodarczymi i recesją w przeciągu ostatniego półwiecza.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here