Naga MarketsŹródło: Wikimedia.org
Źródło: wikimedia.org

Ciężko jest żyć gdy stopa bezrobocia w kraju rośnie, a towary drożeją z dnia na dzień. Maksyma ta przyświecała ekonomiście jakim jest Arthur Okun, który to nazwał ten indeks łączący dodane wartości inflacji i stopy bezrobocia, “Wykresem Nieszczęścia”.


Wyżej wspominany wykres, którym podzielił się BusinessInsider ukazuje zestawienie krajów pod względem poziomu bezrobocia oraz stopy inflacji. Im wyższa liczba na nim widnieje, tym bardziej “nieszczęśliwy” jest kraj.

Warto rzucić okiem na stan światowej “nędzy”, podczas gdy większość gospodarek krajów rozwiniętych wykazuje bardzo niską inflację. Societe Generale, w najnowszym raporcie perspektyw dla światowej gospodarki ułożył wykres “nieszczęścia”, o którym mowa w niniejszym artykule.

Czołówkę “nieszczęśliwych” krajów otwierają Hiszpania, Rosja i Brazylia. Za poziom “nędzy” w Hiszpanii odpowiada ogromne bezrobocie, natomiast jeśli chodzi o Rosję i Brazylię to tam winna jest wysoka inflacja.

Z drugiej strony wykresu mamy z kolei Szwajcarię, Tajwan i Japonię, jako “najmniej nieszczęśliwe” kraje. Wszystkie trzy cechuje wysoka stopa zatrudnienia oraz inflacja na umiarkowanym poziomie.

Warto zauważyć na koniec, iż istnieją pewne uwagi co do tego wykresu. Badania wykazały, że większy wpływ na “poziom nieszczęścia” ma bezrobocie niż wysoka inflacja, tak więc jeśli faktycznie wziąć to pod uwagę, Rosja i Brazylia mogą być mniej nieszczęśliwe aniżeli sugeruje to poniższy wykres:

Źródło: BusinessInsider / Societe Generale
Źródło: BusinessInsider / Societe GeneraleConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here