Naga MarketsDolar nowozelandzki – waluta, którą również możemy zaliczyć do walut surowcowych. Powód jest ten sam, co w przypadku dolara australijskiego oraz dolara kanadyjskiego. Spora część eksportu Nowej Zelandii oparta jest na surowcach. Poniższa grafika przedstawia główne produkty eksportowe tego kraju.

eksport NZD

Źródło: atlas.media.mit.edu

Jak się okazuje gospodarka Nowej Zelandii słynie z eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego. W całej sekcji „Animal Products” ponad 12 procent stanowi skoncentrowane mleko, potem masło 5.1 procent oraz pozostałe produkty związane z nabiałem.

Oprócz tego eksport Nowej Zelandii oparty jest na żywności (12 procent), drewna (8.7 procent), warzyw (6.2 procent) oraz pozostałych produktów. Z tego względu waluta NZD w największym stopniu uzależniona jest od produktów pochodzenia zwierzęcego oraz notowań towarów rolnych.

Szkolenia Admiral MArkets

Produkty pochodzenia zwierzęcego – NZDUSD

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie cen produktów pochodzenia zwierzęcego w Nowej Zelandii jest indeks GDT, który notowany jest na giełdzie Fonterry. Indeks wyliczany jest na podstawie aukcji nabiału na platformie Global Dairy Trade. Publikacja GTD odbywa się co dwa tygodnie, poniżej znajdują się notowania indeksu z ostatnich 10 lat.

GDT

Źródło: www.globaldairytrade.info

Niestety na stronie GDT nie możemy porównać indeksu z notowaniami NZDUSD. Aczkolwiek widząc wzrost cen aukcji nabiału możemy spodziewać się umocnienia dolara nowozelandzkiego. Natomiast spadek cen nabiału powinien być wiązany z wyprzedażą NZD. Poniżej przedstawiono także notowania NZDUSD na tle GDT index oraz korelację pomiędzy dwoma instrumentami.

NZD GDT

Od 2004 roku korelacja NZDUSD z indeksem GDT wynosiła powyżej 30 procent, czasami przekraczała 40. Widać, iż NZD reagował z opóźnieniem do notowań indeksu GDT, co można było wykorzystać jako swoją przewagę.

Oprócz tego warto również spojrzeć na korelację notowań NZDUSD z szerokim rynkiem surowców, który reprezentowany jest przez indeks CRB.

NZD indeks CRB

Korelacja pomiędzy NZDUSD (linia biała), a indeksem CRY często wynosiła 50 procent.

Korelacja – jak wykorzystać dane zjawisko na NZDUSD?

Korelacje można wykorzystać do potwierdzenia obranego kierunku transakcji na NZDUSD, z każdym razem, gdy kierunek transakcji zgadza się z kierunkiem notowań surowców zwiększa nasze prawdopodobieństwo sukcesu. Oprócz tego poprzez walutę NZD możemy uzyskać ekspozycję na rynek surowcowy.

Pobierz Ebook Strategie

Jak wykazała powyższa analiza korelacja NZDUSD oraz surowców nie jest bardzo duża, ponieważ w analizowanym przypadku mieliśmy także dolara amerykańskiego. Siłę korelacji NZDUSD oraz dolara amerykańskiego zobrazowano poniżej.

correlation martix

Źródło: Supreme Edition

Korelacja pomiędzy indeksem dolara, a parą walutową NZDUSD wynosi -81 procent, co należy uznać za bardzo silne powiązanie. Natomiast korelacja pary walutowej AUDUSD oraz NZDUSD wynosi +95 procent, ponieważ zarówno AUD jak i NZD uzależniony jest od surowców. Korelacje można sprawdzić za pomocą dodatku Supreme Edition.

Podsumowanie

Przy analizie kierunku ruchu dolara nowozelandzkiego warto wziąć pod uwagę kierunek notowań surowców oraz indeksu dolara. Jeżeli kierunek na indeksie dolara amerykańskiego jest przeciwny do kierunku NZDUSD, to mamy większe szanse na udaną transakcję.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here