Naga MarketsWykorzystanie informacji poufnych na giełdzie. Kiedy do tego dochodzi? - ABC InwestowaniaABC Inwestowania – to już dziś!

Już dziś i jutro (18 i 19 września 2020 roku) odbywa się I edycja konferencji ABC Inwestowania. Wydarzenie to otworzy przed Tobą drzwi do edukacji na temat rynków finansowych. Jeżeli chcesz inwestować, natomiast czujesz, że Twoja wiedza jest niewystarczająca, jesteś we właściwym miejscu.

Wykorzystanie informacji poufnych na giełdzie. Kiedy do tego dochodzi?

W pierwszym panelu konferencji gościem Karola Wenusa, adwokata i wspólnika w kancelarii WLZ, był Ludwik Sobolewski, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz mecenas Bartosz Graś, adwokat i wspólnik zarządzający kancelarii Graś i Wspólnicy.

Czym właściwie są informacje poufne?

– Na giełdzie jest tak, że jeśli coś jest informacją poufną, to lepiej, żeby szybko przestało nią być. – rozpoczął Sobolewski.

– Rynek kapitałowy musi być efektywny informacyjnie. Wszyscy muszą mieć możliwość zapoznania się z tymi samymi informacjami. Jeśli są równi i równiejsi, to ta wycena jest wtedy zdeformowana. – zaznaczył ekspert rynków kapitałowych. – Na giełdzie nie ma czegoś takiego jak informacja poufna. Jeśli jest, to trzeba ją ujawnić.

– Z perspektywy przedsiębiorców, którzy muszą konkurować z przedsiębiorstwami, które nie są na giełdzie i nie muszą ujawniać informacji – nie jest to w pełni korzystne. Po co ja mam być na giełdzie i mówić o całym swoim biznesie? – stwierdził Bartosz Graś.

Dołącz już teraz!

Eksperci zgodzili się co do tego, że niektóre informacje ciężko jest zakwalifikować jako poufne. Istnieje istotny problem w rozgraniczaniu tego, co ma być ujawnione, a kiedy nie ma takiej konieczności.

– Mamy obecnie zalew informacji poufnych, ponieważ spółki robią to na wszelki wypadek, bo boją się kar. – zauważył Karol Wenus.

Ludwik Sobolewski również dostrzegł ten problem i wspomniał jak Giełda Papierów Wartościowych podchodziła do problemu kilka lat temu.

– Wtedy, kiedy tworzyliśmy rynek NewConnect, to szkoliliśmy czy edukowaliśmy emitentów mówiąc tak: To jest rynek publiczny. Będziecie musieli publikować istotne informacje, szczególnie informacje cenotwórcze, szczególnie o was samych. – stwierdził Sobolewski.

– Ale mówiliśmy zarazem tak: Ale żadnego reklamiarstwa, żadnego opowiadania jaki fantastyczny jest wasz produkt. Żadnego raportowania, że komuś się tam przyśniło, jakie będziecie osiągać zyski.

– Bardzo uczulaliśmy ich, żeby nie było to wykorzystywane w sposób nadmierny. To nie chodzi o to, żeby teraz to był jakiś śmietnik, żeby zalać inwestora.

Dalsza część rozmowy i więcej na temat problemu informacji poufnych znaleźć można na oficjalnej stronie konferencji ABC Inwestowania.

Jeśli nie zdążyłeś na wystąpienie online na żywo – bez obaw! Wystarczy, że zarejestrujesz się na na oficjalnej stronie wydarzenia. Czekają tam na Ciebie kolejne wystąpienia, ale także te, które już się odbyły. Całe wydarzenie jest bezpłatne!

Zarejestruj się i odbierz nagranie z konferencji!

ABC InwestowaniaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here