Naga Markets4 listopada 2019 roku to dzień, który jeden z inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z pewnością zapamięta do końca życia. Punktualnie o godz. 11:14 doszło bowiem wówczas na rynku produktów strukturyzowanych do niespodziewanego zdarzenia. Błąd grubego palca – bo o nim mowa – umożliwił jednem z inwestorów błyskawiczne wzbogacenie się o ponad 800 tys. zł.


Gruby palec na GPW

Błąd grubego palca to błąd klawiaturowy na rynkach finansowych, takich jak rynek giełdowy lub rynek walutowy, zgodnie z którym zamówienie kupna lub sprzedaży ma dużo większy rozmiar niż zamierzony, z powodu wprowadzenia niewłaściwych danych wejściowych.

4 listopada br. na instrumentach, które mają odzwierciedlać zmiany cen złota doszło do ponadprzeciętnej zmiany ceny. Kurs instrumentu RCFL3GOLD zakładającego wzrost cen złota i wykorzystującego dźwignię 3 podskoczył z 44,21 do 306,5 zł, a wycena instrumentu RCFS3GOLD zakładającego spadek cen złota i wykorzystującego dźwignię 3 wzrosła z 70,75 zł do 1522,20 zł.

Najprawdopodobniej winę za zaistniały błąd ponosi animator rynku, który wprowadzając błędne zlecenie do arkusza przyczynił się do notowanego wówczas wzrostu cen.

– Tego dnia na instrumentach RCFL3GOLD oraz RCFS3GOLD niestety pojawił się chwilowy błąd techniczny po naszej stronie i doszło do zawarcia kilku transakcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z GPW w tej sprawie, tak aby, takie sytuacje nie miały miejsca w przyszłości – wyjaśnia Mariusz Adamiak menedżer w Raiffeisen Centrobank AG, będącym emitentem wspomnianych instrumentów.

Wycisnął rynek jak gąbkę

Jak powszechnie wiadomo, giełda jest miejscem transferu pieniędzy pomiędzy inwestorami. W praktyce oznacza to tyle, że tam, gdzie jedni tracą, inni się bogacą. Błąd z 4 listopada br. perfekcyjnie wykorzystał jeden z inwestorów, który po zawyżonej cenie sprzedał 3000 struktur na instrumencie RCFL3GOLD i 20 na instrumencie RCFS3GOLD. Oznacza to, że dzięki tym transakcjom, w ciągu zaledwie kilku minut wzbogacił się on o ponad 800 tys. zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Chińskie problemy
Następny artykułZapasy ropy naftowej rosną trzeci tydzień z rzędu! WTI na sesyjnych minimach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here