Naga MarketsOd dawien dawna na rynku kapitałowym najważniejsza jest informacja. Niektórzy z nas za szybszy dostęp do informacji płacą dużo. Jednak jest pewien sposób, aby zobaczyć co się dzieje wewnątrz spółki oraz jak postrzegają przyszłość przedsiębiorstwa osoby pracujące na najwyższych stanowiskach. Chodzi o śledzenie ruchów Insiderów, czyli osób wchodzących w skład kierownictwa lub tez większych udziałowców firmy.

Zaraz po dokonaniu transakcji Insiderzy są zobligowani do pokazania ilości zakupionych/sprzedanych akcji. Jeżeli osoby wchodzące w skład np. rady nadzorczej widzą świetlaną przyszłość przedsiębiorstwa i wiedzą, że akcje są niedowartościowanie, to przeważnie skupują akcję. Jednak gdy wiedzą, że akcje są już przewartościowane, to zaczynają je wyprzedawać.

Zatem dzięki ruchom Insiderów możemy sprawdzić jak przedsiębiorstwo postrzegane jest przez najważniejsze osoby w firmie.

Platforma MetaTrader 4

Home Depot – Insider Trading – Przykład

Sprawdźmy, co robili Insiderzy spółki Home Depot przed kryzysem z 2007 roku. Poniższa grafika przedstawia transakcję osób wchodzących w skład przedsiębiorstwa na tle notowań spółki. Kolor czerwony oznacza transakcję sprzedaży, natomiast kolor zielony – kupna.

Home Depot insider trading

Od początku 2005 do końca 2006 roku Insiderzy na potęgę wyprzedawali akcje. Co kilka tygodni osoby najlepiej poinformowane wyprzedawały akcje o wolumenie przekraczającym 40 tysięcy. Pojawiały się także okolicznościowe transakcję kupna, ale bardzo można to odebrać jako zasłonę ciemnej chmury. Sprzedajemy milion, kupujemy pięć tysięcy i nikt nie powinien się zorientować.

Po dwóch latach od początku mocnej wyprzedaży spółki Insiderzy zaprzestali swojego działania, przyszła bessa. Cena akcji spadła z 40 USD do 20 USD. Przed osiągnięciem dołka Insiderzy zaczęli skupywać swoje akcje, znali dokładną wartość przedsiębiorstwa. Notowania Home Depot odbiły.

Kurs Forex 1-2-3

Insider Trading – gdzie szukać informacji?

Informacje na temat Insider Tradingu najszybciej pozyskamy ze strony gurufocus. Jest jeden minus, strona oferuje dostęp za darmo tylko do rynku amerykańskiego. Drugim ograniczeniem konta darmowego jest historia, możemy zobaczyć tylko 3 ostatnie lata transakcji Insiderów. Teraz spójrzmy na aktualne transakcję na Tesli.

Tesla Insider Trading

Tesla – od początku 2016 roku mieliśmy tylko dwie transakcję kupna, natomiast transakcji sprzedaży było o wiele więcej, pojawiały się w każdym miesiącu. Wniosek? Osoby wchodzące w skład spółki sądzą, że akcje są przewartościowane. Każde wynagrodzenie w postaci opcji na akcję lub też samych akcji są wystawiane na sprzedaż.

Z drugiej strony, gdy wierzymy w przedsiębiorstwo i uważamy, że spółka jest bardzo tania, to dlaczego mamy pozbawiać się przyszłych zysków?

Podsumowanie

Dzięki wgląd w transakcje Insiderów możemy uzyskać dostęp do długoterminowej perspektywy spółki giełdowej. Warto również zauważyć, że pomimo wyprzedaży akcji przez osoby dobrze poinformowane mija sporo czasu, zanim zobaczymy spadki. Z tego względu badanie ruchów Insiderów jest dla osób, które patrzą na rynek z kilkuletnią perspektywą, a nie tygodniową czy miesięczną.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here