Kopanie Bitcoin

Utrzymanie block chainu określa się mianem kopania (mining). Osoby zaangażowane w mining nagradzane są nowo utworzonymi Bitcoinami. Górnik (miner) może znajdować się w każdym miejscu na świecie. Będąc użytkownikiem sieci BTC udostępniamy moc obliczeniową naszych komputerów, niezbędną do jej utrzymania (P2P) – w nagrodę otrzymujemy natomiast nowe monety BTC.


Skąd biorą się te monety?

Między innymi z dobrowolnych przelewów, które realizują inni użytkownicy oraz z puli wszystkich 21 milionów monet, które mają zostać wydobyte (protokół BTC ogranicza podaż monet właśnie do takiej ilości). Mining jest więc generowaniem nowych monet na potrzebę systemu jako całości.

Bitcoin

Na jakiej zasadzie generowane są monety Bitcoin?

Liczba monet, które mogą zostać wydobyte w jednym blockchainie jest stała i dzielona pomiędzy wszystkich kopiących (górników). Zasady systemu mówią, że z czasem wielkość nagrody zmniejsza się. Obecnie jest to 12,5 Bitcoinów za jeden blok – następnie wartość zmaleje (średnie co cztery lata, dokładnie co 210000 bloków) do 6 BTC (szacowane na 2010 rok), konsekwentnie schodząc coraz niżej aż do momentu wydobycia ostatnich monet.

Jako, że liczba kopiących ulega zmianie, system uzupełniono o dodatkowe kryterium – im większa liczba górników, tym wyższy stopień szyfrowania danych. Oznacza to, że przy dużej popularności BTC wykopanie pojedynczej monety jest zdecydowanie trudniejsze – niezbędna jest większa moc obliczeniowa do rozwiązania danego bloku. Bloki generowane są w dziesięciominutowych przedziałach czasowych, a pełen węzeł co 2016 bloków (okres około 2 tygodni). Po analizie prędkości generacji bloków i po rozwiązaniu węzła system określa nowe poziomy trudności. W obecnych realiach oznacza to, że domowy sprzęt nie wystarcza, aby móc skutecznie kopać BTC.

Na rynku dostępne są specjalne podzespoły – tak zwane koparki – o wielokrotnie wyższych możliwościach, które wykorzystuje się do miningu. Nie zmienia to jednak faktu, że przeciętny użytkowników nie ma szans w rywalizacji z tak zwanymi farmami Bitcoinów.

Czym jest farma Bitcoin?

Typowa farma Bitcoinów bazuje na prostym założeniu – im więcej mocy obliczeniowej wygeneruję, tym więcej BTC zdobędę. Właśnie dlatego w różnych miejscach na świecie tworzone są ogromne hale (na pierwszy rzut oka przypominające serwerownie) służące tylko i wyłącznie do miningu.

Prędkość obliczeniowa największych farm liczona jest w petahash’ach na sekundę. Pobór mocy takich farm wynosić może nawet 21 megawatów! Oczywiście istnieją zdecydowanie mniejsze farmy.

Czy to jest bezpieczne ?

Teoretycznie jeśli jeden górnik ma 51% mocy obliczeniowej całej sieci może dokonać ataku poprzez doklejanie wydobywanych przez siebie bloków do dowolnego bloku z łańcucha bloków, który był już wydobyty wcześniej. Może to spowodować odwrócenie transakcji i użycie jeszcze raz tych samym monet.

W praktyce aktualna moc sieci jest ogromna i taki atak jest prawie niemożliwy a przynajmniej mało opłacalny.

Jak mogę kopać Bitcoin ?

Algorytm który obsługuje Bitcoin to SHA-256, należy więc wybrać sprzęt na którym moc jest relatywnie wysoka. Obecnie mining na kartach graficznych (GPU) jest nieopłacalny. Dedykowane są specjalne układy zwane ASIC lub FPGA (link do porównania znajdziesz poniżej). Mechanizm na którym opiera się łączenie bloków to Proof-of-work (PoW), oznacza to, że aby uczestniczyć w procesie tworzenia bloków trzeba się wykazać wkładem pracy.

Przydatne linki Bitcoin:

Polska giełda BitBay

https://en.bitcoin.it/wiki/Block_hashing_algorithm – szczegółowy opis wydobycia

https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison – porównanie sprzętu do kopania

http://www.bitcoinblockhalf.com/ – najważniejsze parametry sieci Bitcoin

https://coinmarketcap.com/ – kapitalizacja rynku kryptowalut

http://czybitcoinrosnie.pl/ – tu łatwo sprawdzisz czy cena Bitcoin rośnie.

                                       Kolejna lekcja: Ekonomia Bitcoina