Naga Marketsccf forex comparic trend success sukces trading system zysk profitWiększość traderów wybiera sobie jeden interwał i zawsze się go trzyma. Zdarza się też, że opuszczają oni swoją ramę czasową i schodzą niżej, by znaleźć więcej okazji, co w zasadzie oznacza, że lekkomyślnie polują na sygnały z interwałów, których nie powinni wykorzystywać.

Profesjonalni traderzy wiedzą, że w tradingu najlepszym podejściem jest schodzenie w dół jeśli chodzi o interwały i wkrótce dowiesz się dlaczego.

Od góry w dół vs. z dołu do góry – największy błąd w analizie wielowymiarowej

Największym błędem traderów analizujących wykresy jest rozpoczynanie od niższych ram czasowych, a następnie przechodzenie coraz wyżej.

Traderzy kreują swoje opinie na niskich interwałach, a następnie starają się znaleźć wspierające je argumenty na wyższych ramach czasowych. Unikaj tego typu myślenia i zaczynaj od wyższych interwałów.
Traderzy kreują swoje opinie na niskich interwałach, a następnie starają się znaleźć wspierające je argumenty na wyższych ramach czasowych. Unikaj tego typu myślenia i zaczynaj od wyższych interwałów.

Rozpoczynanie analizy od interwału, na którym zawiera się transakcję, tworzy bardzo wąskie i jednowymiarowe spojrzenie na rynek, a także zatraca się przy tym sens płynący z analizy wielu ram czasowych. Trader zwyczajnie przyjmuje wtedy konkretny kierunek rynku w oparciu o niższy interwał i szuka sposobów na potwierdzenie swojego toku myślenia. Podejście, w którym zaczynamy od wyższych interwałów jest bardziej obiektywnym sposobem analizy, ponieważ mamy szerszy obraz rynku i dopiero wtedy schodzimy niżej.

right_way1

Wskazówka: Wykonywanie analizy wielowymiarowej w czasie gdy posiadasz otwartą pozycję może być nie lada wyzwaniem, ponieważ jesteś przywiązany do swojej transakcji. Będąc w transakcji, Twój obiektywizm zanika i starasz się ją usprawiedliwiać. Szczególnie kiedy jesteś w tracącej pozycji, musisz być tego bardzo świadomy przy wykonywaniu analizy i unikać usprawiedliwiania (stratnej) transakcji bazując na “szerszym obrazie” rynku.

Analiza wielu interwałów pozwoli Ci utrzymać otwarty umysł

Oczywiście, interwał dzienny jest mniej ważny jeśli handlujesz na wykresie 1-godzinnym. Jednakże trader, który nigdy nie opuszcza interwału, na którym dokonuje transakcji posiada bardzo wąskie spojrzenie na rynek i nie może umieścić wszystkiego w odpowiednim kontekście.

Każdy trader, niezależnie od tego jaki jest jego główny interwał, powinien musi rozpoczynać swój dzień od spojrzenia na wyższą ramę czasową, by móc ocenić sytuację w odpowiedniej perspektywie. Jednak tylko spojrzenie nie wystarczy, ponieważ jeśli wrócisz na niższy interwał i będziesz w środku sesji tradingowej, zapomnisz to co widziałeś na wyższym interwale. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z tym problemem:

1) Korzystaj z fizycznego notesu

Umieść na swoim biurku notes i opisuj to co widziałeś na każdym rynku, na którym zamierasz zawierać transakcje. Możesz również skorzystać z szablonu planu transakcji, który pomoże Ci utrzymać porządek.

2) Rób adnotacje na wykresach

Każda platforma tradingowa umożliwia wstawianie obiektów tekstowych, których możesz użyć do pisania bezpośrednio na Twoich wykresach. Wskazane jest również, by na swoich wykresach zaznaczyć interesujące Cię obszary. Dzięki temu będziesz mniej skłonny do przedwczesnych wejść / wskakiwania na rynek.

analysis_4h1

Analiza wielowymiarowa – krok po kroku

Jeśli chodzi o faktyczne wykonanie Twojej analizy wielowymiarowej, to nie musisz dać się zbytnio ponosić wyobraźni. Jednak wiedza o tym co robić i jak do tego podejść może pomóc Ci zbudować efektywną procedurę, która przeprowadzi Cię przez sesję tradingową.

Interwał tygodniowy (przegląd rynku). Szeroki obraz rynku. Gdzie ogólnie się znajdujemy? Czy są w pobliżu jakieś ważne obszary cenowe? Interwał dzienny (strategiczny). Szeroki obraz rynku II. Jaki jest trend długoterminowy? Ważne poziomy cenowe w nadchodzącym tygodniu? Interwał 4-godzinny (egzekucja). Jaki jest scenariusz? Gdzie chcemy wejść? Gdzie znajduje się obszar do ustawienia stopa oraz potencjalne miejsce na realizacje zysków? Co musi się stać przed wejściem w transakcję? Interwał 1-godzinny (egzekucja II). Przejście do działania. Oczekiwanie aż wszystkie sygnały będą zgodne.
Interwał tygodniowy (przegląd rynku). Szeroki obraz rynku. Gdzie ogólnie się znajdujemy? Czy są w pobliżu jakieś ważne obszary cenowe? | Interwał dzienny (strategiczny). Szeroki obraz rynku II. Jaki jest trend długoterminowy? Ważne poziomy cenowe w nadchodzącym tygodniu? | Interwał 4-godzinny (egzekucja). Jaki jest scenariusz? Gdzie chcemy wejść? Gdzie znajduje się obszar do ustawienia stopa oraz potencjalne miejsce na realizację zysków? Co musi się stać przed wejściem w transakcję? | Interwał 1-godzinny (egzekucja II). Przejście do działania. Oczekiwanie aż wszystkie sygnały będą zgodne.

Tygodniowy / Miesięczny – Gdzie jesteśmy?

Jeśli do zawierania transakcji używasz zwykle wykresu 4-godzinnego oraz 1-godzinnego, nie musisz spędzać na tym interwale zbyt wiele czasu. W zasadzie, chcesz tu po prostu nabrać wyczucie dla ogólnego kierunku rynku i głównych poziomów jeśli są blisko. Chodzi tu głównie o długoterminowe wsparcia i opory lub tygodniowe szczyty i dołki, które powinny być zaznaczone na Twoim wykresie.

analysis_weekly1

Dzienny – interwał strategiczny

Na dziennym wykresie musisz spędzić nieco więcej czasu. Analizujesz tu potencjalny kierunek rynku na nadchodzący tydzień, ale także określasz orientacyjne obszary do zawierania transakcji. Ponownie, narysuj linie / obszary wsparcia i oporu oraz oznacz szczyty i dołki swingów – nawet jeśli nie używasz ich w tradingu, warto mieć je na wykresie, ponieważ są one powszechnie wykorzystywane przez traderów.

analysis_daily1

Interwał H4 (H1) – Egzekucja

Zakładając, że interwał 4-godzinny służy Tobie do egzekucji, to właśnie w tym miejscu nakreślasz swoje transakcje i potencjalne scenariusze. Weź poziomy i pomysły z interwału dziennego i przełóż je na gotowe do wykonania na wykresie 4-godzinnym scenariusze transakcyjne.

analysis_4h1

Zadaj sobie pytanie, gdzie chciałbyś zobaczyć jak zmierza cena, co musi się wydarzyć zanim wejdziesz w transakcje i jakich sygnałów wciąż jeszcze brakuje?

Utrzymywanie otwartego umysłu – 2 wskazówki

Zawsze twórz scenariusz na długą oraz krótką pozycję kiedy zabierasz się za analizę wielowymiarową. Pozwoli Ci to utrzymać otwarty umysł i uniknąć myślenia jednowymiarowego. Trader, który szuka wyłącznie okazji do krótkiej sprzedaży będzie obojętny na wszystkie sygnały do spekulacji na wzrost. Z kolei trader w pozycji długiej przegapi sygnały, które mogą sygnalizować odwrócenie.

Ponadto, wykonuj analizę wykresów na innej platformie niż ta, na której zawierasz transakcje. Jeśli widzisz na monitorze swoje otwarte pozycje podczas analizy, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że będziesz nieobiektywny.

W poniższym wideo znajdziesz żywy przykład analizy wielowymiarowej (w j. angielskim):

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here