Naga MarketsAnalitycy STO Investment Research Desk starają się przybliżyć czynniki mające wpływ na kształtowanie się kursów walutowych.

Na obserwowane przez nas kursy walutowe może wpływać szereg czynników począwszy od wydarzeń związanych z polityką czy gospodarką aż do poziomu stóp procentowych. Jednak czym są te kursy walut? To prawdziwy kamień węgielny rynku walutowego, to nic innego jak cena jednej waluty wyrażona w innej walucie. Cena ta – lub też kurs walutowy – jest odzwierciedleniem ogromnej ilości czynników. Niektóre z nich, tak jak embarga czy sankcje gospodarcze dość łatwo jest wskazać. Inne z kolei są trudne do uchwycenia przez początkujących analityków. Pytaniem na które odpowiedź chciałby znać każdy trader jest dość prost – jaki wpływ na wycenę waluty będzie mieć dane wydarzenie? Spróbujmy pochylić się nad tym tematem…


Wpływ polityki na kursy walut

Przykładem wpływu wydarzeń o charakterze czysto politycznym na kursy walut może być znana nam już Trumponomica, czyli zbiór ambitnych planów zmian w gospodarce. Innym przykładem będzie reakcja dolara na sam tylko wybór Donalda Trumpa na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W dniu poprzedzającym inaugurację Trumpa można było zaobserwować pewne zawahanie się wyceny USD, pomimo faktu byczego trendu który miał miejsce po ogłoszeniu wyników wyborów. Od 27 do 29 listopada (wówczas prezydent Trump ogłosił zamiar nałożenia wyższego podatku na dobra importowane do Stanów Zjednoczonych) również mogliśmy obserwować widoczny trend spadkowy, który również był poprzedzony solidnymi wzrostami.

Po ogłoszeniu wyników historycznego już referendum w sprawie Brexitu, brytyjski funt wpadł w dosłowny korkociąg rozpoczynając spadki z poziomu 1,49036 w dniu referendum i znajdując lokalne wsparcie na 1,28987 dziewięć dni później. Choć opisane powyżej przykłady należą raczej do rzadkich i ekstremalnych wydarzeń mających równie ekstremalny wpływ na wycenę danej waluty, to jednak doskonale pokazują jak pewne wydarzenia o charakterze politycznym mogą wpłynąć na rynek walutowy.

Poziom inflacji

Zmiana poziomu cen w gospodarce ma bezpośredni wpływ na wartość danej waluty na rynku. Cieszący się statusem bezpiecznej przystanii japoński jen jest doskonałym przykładem jak stabilna gospodarka oraz utrzymujący się niski poziom inflacji w kraju wpływają na wycenę rynkową waluty.


Śledzisz rynki finansowe? Sprawdź rozwiązania szyte na miarę lub załóż darmowy rachunek demo >>>


Wprowadzając do obiegu nowy zasób pieniądza (co czyni wiele silnie zadłużonych państw) państwo jest w stanie zwiększyć dynamikę wzrostu cen w gospodarce oraz obniżyć wycenę krajowej waluty na rynku.

Przepływy kapitału oraz bilans handlu zagranicznego

Choć te dwa terminy wydają się zbieżne, tak naprawdę opisują różne aspekty różnicy w poziomie eksportu oraz importu danej gospodarki. Kraj z wysoką nadwyżką w handlu zagranicznym będzie krajem, który więcej produktów eksportuje niż importuje. Będzie to miało również wpływ na siłę danej waluty. Obecnie, krajem mogącym pochwalić się największą nadwyżką w handlu zagranicznym są Chiny. Pekin raportuje nadwyżkę rzędu 593 miliardów USD – niemal dwukrotnie więcej niż pozostające na drugim miejscu pod względem poziomu nadwyżki handlowej Niemcy.

Autor: STO Investment Research Desktokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here