Naga Markets"Wygra Summers! Wygra Yellen!"
Źródło: Wikipedia

28.08.2013

Witam serdecznie!

Te artykuły również Cię zainteresują
Przekopuję się dziś przez doniesienia prasowe na temat Syrii, broni chemicznej i ropy z jednej strony, a z drugiej Mark Carney, Bank of England i oczekiwane wystąpienie. Postanowiłem przekornie znaleźć coś ciekawego, co utknęło gdzieś na drugim planie.

W ten oto sposób znalazłem kolejny rozdział opowieści o nowym prezesie Fed. Pisałem już o tym dwa miesiące temu, w artykule: Kto obejmie Fed po Bernanke?

Sprawa nabrała ostatnio tempa, gdy CNBC doniosło, że wg “źródła zbliżonego do prezydenta” wyścig o fotel szefa Fed wygra Larry Summers. Jednak zaraz potem pojawiły się informacje, jakoby ani źródło ani news nie zostały zweryfikowane.

Obecnie CNBC donosi, tym razem powołując się na “trzy źródła znające sytuację”, iż rozpoczęła się właśnie oficjalna procedura przygotowywania i sprawdzania (przez FBI) pani Janet Yellen. Jak wyjaśnia stacja, prezydent najpierw zatwierdza kandydatów, którzy następnie zostają poddani procedurze weryfikacyjnej. Dopiero po zakończeniu tej procedury w stosunku do kandydatów, dokonywany jest wybór prezesa Fed. Dowiadujemy się także, że pan Larry Summers jest już sprawdzany w ramach wspomnianej procedury. Wydaje mi się, że to mogło być przyczyną poprzedniego doniesienia, “jakoby miał być już wybrany”. Wielu obserwatorów uważa go za faworyta, ponieważ jest blisko prezydenta będąc jego osobistym doradcą.

Ktokolwiek zostanie nowym szefem Fed, obejmie to stanowisko w przełomowym momencie. Od 2008 roku Fed utrzymuje ultra-niskie stopy procentowe oraz zrealizował kilka programów skupu aktywów czy powiększył bazę monetarną trzykrotnie do 3,6 biliona dolarów. Nowy szef Fed najprawdopodobniej będzie musiał się zmierzyć ze skutkami długotrwałej, bardzo luźnej polityki monetarnej. Będzie także musiał przygotować i przeprowadzić zakończenie aktualnego QE oraz strategię wyjścia ze skupionych aktywów. Za kadencji nowego szefa Fed możemy spodziewać się także zacieśniania polityki monetarnej, a w szczególności podniesienia stóp procentowych. Są to poważne wyzwania, którym nowy przewodniczący FOMC będzie musiał sprostać.

Larry Summers opisywany jest jako człowiek z charakterem, niektórzy nawet mówią wprost, że ciężko się z nim pracuje. Jednak charyzmatyczny i zdecydowany człowiek na tym stanowisku mógłby pokierować polityką monetarną wytrzymując presję innych członków komitetu, a także rynku.

Janet Yellen z kolei postrzegana jest jako ultra-gołębi cień Bena Bernanke, któremu nie przypisuje się cech przywódczych czy nadmiernej charyzmy. Tutaj powstaje pytanie, czy gołębia postawa w polityce monetarnej i ugodowe podejście do pracy komitetu, to odpowiednie cechy by sprostać przyszłym wyzwaniom?

Z jednej strony Summers jest doradcą prezydenta, ale z drugiej strony podejście Yellen jest bliskie gołębiemu sercu Barack’a Obamy, więc pewnie wybór nie przyjdzie mu łatwo.

Zapraszam do dyskusji na temat rynku Forex, banków centralnych oraz bieżącej sytuacji fundamentalnej na FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here