Naga MarketsW miniony piątek poznaliśmy najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Mimo, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu 2021 roku wyniosła aż 850 tys. etatów, co okazało się najlepszym rezultatem od sierpnia 2020 r., to jednak wzrost bezrobocia oraz nieco wolniejszy wzrost wynagrodzeń względem oczekiwanego przyczynił się do zauważalnej deprecjacji dolara amerykańskiego.

NFP osłabia dolara… nie pierwszy raz

Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo – bankowych na świecie zwracają uwagę, że słabość dolara amerykańskiego tuż po publikacji raportów non-farm payrolls jest znanym schematem w tym roku. W ciągu pierwszych 30 minut po raportach NFP indeks dolara spadał bowiem w sześciu z siedmiu ostatnich przypadków.Ekonomiści ING uważają, iż piątkowy spadek dolara prawdopodobnie wynikał z realizacji zysków. Podobnego zdania są także eksperci z MUFG, którzy dodają, że słabość dolara amerykańskiego po ostatnim raporcie jest najprawdopodobniej odzwierciedleniem pozycjonowania przed raportem i wygórowanych oczekiwań co do wzrostu zatrudnienia.

– Uczestnicy rynku ponownie spodziewali się rewelacyjnego raportu NFP, potencjalnie pokazującego wzrost zatrudnienia o ponad milion osób, i już w poprzednich tygodniach redukowali krótkie pozycje w dolarze amerykańskim – wskazali ekonomiści MUFG dodając, że te wygórowane oczekiwania nadal stanowią bardzo wysoką barierę dla pozytywnych niespodzianek ze strony amerykańskich danych gospodarczych.

W ich ocenie, sam raport NFP za czerwiec był bardzo mocny i pokazał, że gospodarka USA stworzyła 850 tys. miejsc pracy w czerwcu i średnio 543 tys. miesięcznie do tej pory w tym roku. Nie był on jednak wystarczający, aby jeszcze bardziej zwiększyć oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku.

Zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym wciąż pozostaje bowiem o około 6,74 mln miejsc pracy poniżej szczytu sprzed pandemii, co przy obecnym tempie oznaczałoby kolejne 13 miesięcy zanim sytuacja wróci do stanu sprzed kryzysu.

Biorąc powyższe pod uwagę, wciąż uważają oni, iż Fed poczeka z podwyżką stóp do początku 2023 r.

– W związku z tym widzimy możliwość, że dolar amerykański odda część swoich ostatnich gwałtownych wzrostów, ponieważ obawy o jeszcze wcześniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej na razie słabną – przyznali ekonomiści MUFG dodając, iż oczekują, że ograniczanie QE rozpocznie się jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego i będzie procesem stopniowym przynajmniej przez pierwszą połowę 2022 roku.

Kurs euro wzrośnie do 1,22 USD

Obecnie oczekują oni, że kurs euro wzrośnie w tym roku do 1,22 USD, podczas gdy jeszcze do niedawna oczekiwali oni aprecjacji wspólnej waluty aż do 1,26 USD.

EURUSD Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro spadnie do najniższego poziomu od listopada – prognozuje ING
Następny artykułAż 15 spółek odnotowało roczny rekord notowań w poniedziałek. Akcje Bowim zyskały na zamknięciu ponad 13%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here