Naga Marketscommodore 64Badacze z firmy ARKInvest postanowili obalić mit odnośnie do tego, że wydobywanie bitcoinów niszczy środowisko. W ich opinii „świat z BTC to świat, który w stanie równowagi generuje więcej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł bezemisyjnych”. Co więcej, uważają oni, iż dzięki tej kryptowalucie dojdzie do większego przyjęcia takich rozwiązań.

  • Zdaniem dyrektora ds. badań z ARKInvest wydobywanie bitcoinów może zachęcać do inwestycji w energię słoneczną, a co za tym idzie przyspieszyć jej przyjęcie
  • Wraz z dwoma innymi badaczami opublikował on wpis na blogu, w którym wspólnie podkreślili, iż najstarsza kryptowaluta może nieść wiele korzyści dla planety
  • W ostatnim czasie tematyka ta została poruszona także przez Chrisa Larsena – dyrektora wykonawczego firmy Ripple. On z kolei próbował przekonać swoich odbiorców, że BTC powinno odejść od energochłonnego Proof of Work (PoW)

Bitcoin i jego wydobycie od pozytywnej strony

Choć najstarsza kryptowaluta jest często atakowana z powodu tego, iż w procesie jej wydobycia zużywa się dużo energii, grupa badaczy z firmy ARKInvest postanowiła przedstawić pozytywne aspekty z tym związane.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ich opinii mechanizm bitcoina może zachęcać do inwestycji w systemy energii słonecznej. Odpowiadając na słowa krytyków twierdzących, że mining BTC przynosi więcej szkód, niż korzyści, stwierdzili oni, że jest zupełnie odwrotnie.

Z drugiej strony ARKInvest może mieć silną motywację do tego, aby bronić najstarszej kryptowaluty. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż firma ta inwestuje zarówno w bitcoina, jak i w Coinbase Global Inc.

Opinie sceptyków

Nie każdy podziela wyżej przedstawione poglądy. Na temat szkodliwości mechanizmu Proof of Work, wykorzystywanego m.in. przez bitcoina w ostatnim czasie wypowiadał się Chris Larsen.

W opinii współzałożyciela Ripple problemu klimatycznego nie warto bagatelizować. Z tego też powodu uważa on, że osoby, które współtworzą oraz budują kod najstarszej kryptowaluty, powinny rozważyć przejście na inny model konsensusu.

Amerykański biznesmen zwrócił uwagę także na rosnącą ilość śladu węglowego. Dodał przy tym, że sam bitcoin rocznie uwalnia 63 miliony CO2.

Zgodnie z raportem wydanym przez Citigroup sieć BTC zużywa obecnie aż 66 razy więcej energii niż w 2015 roku. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here