Naga MarketsMining BTC staje się coraz mniej opłacalnyOd powstania Bitcoina minęło już ponad 10 lat. W tym czasie górnicy wydobyli 17 993 600 BTC, co odpowiada dokładnie 86.00% przewidzianej podaży. W ciągu najbliższych kilku dni (do końca tego tygodnia) wydobyta zostanie 18-milionowa moneta. Oznacza to, że do planowanych 21 mln. pozostanie już jedynie 3 mln BTC. 


Pozostało jeszcze 43 906 dni

Biorąc pod uwagę, że co 4 lata następuje zmniejszenie podaży o połowę, mimo, iż w ciągu niespełna 11 lat wydobyto 86% całkowitej podaży BTC, wydobycie pozostałych 14% zajmie górnikom ponad 120 lat. Szacuje się bowiem, że 21-milionowy Bitcoin zostanie wykopany dopiero w 2140 roku.

Zobacz także: Bitcoin lepszy od złota? Koszt przechowywania majątku w BTC wynosi 2,1% rocznie

Minerzy, a właściwie wykorzystywany przez nich specjalistyczny sprzęt dokonujący obliczeń starają się rozwiązać matematyczne równania. Ten, komu uda się to jako pierwszemu otrzymuje nagrodę w postaci BTC. W chwili obecnej jest to dokładnie 12,5 BTC. Sieć BTC dostosowuje poziom trudności wydobycia tak, by każdy kolejny blok pojawiał się średnio co ok. 10 minut. Uwzględniając, że co 4 lata następuje tzw. halving, czyli zmniejszenie nagrody o połowę (kolejno do 6,25 BTC w przyszłym roku, 3,125 BTC za kolejne 4 lata, itd.) dość łatwo można obliczyć szacowany czas do wydobycia ostatniego BTC.

Jak analizować rynek kryptowalut? – bezpłatny webinar już dziś o 20:00

Nie trzeba robić tego jednak ręcznie. Twórcy serwisu JPK Traders przygotowali bowiem specjalny serwis punktbitcoin.pl, który odlicza i to nie tylko do całkowitego wydobycia BTC, lecz również do innych, istotnych wydarzeń takich jak np. kolejny hard fork czy halving:

Źródło: punktbitcoin.pl

Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że nawet po zakończeniu fazy wydobywczej, mało prawdopodobne, aby w obiegu dostępne było więcej niż około 75% podaży. W pierwszych latach, gdy cena BTC była niska, użytkownicy nie dbali bowiem tak bardzo o bezpieczeństwo swoich środków, w efekcie czego szacuje się, że bezpowrotnie utracono dostęp do około 17,92% monet. W zależności od metodologii, naukowcy uważają, że utracone monety stanowią około 20% podaży.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMACD Double Screen – GBPAUD, USDCAD – 15 października 2019
Następny artykułWtorkowy przegląd rynków – Funt zyskuje na wieść o możliwym porozumieniu dot. Brexitu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here