Naga Marketsflaga norwegiiNorwegia zyskała sobie reputację jednego z najspokojniejszych i najbardziej przewidywalnych zakątków globalnego przemysłu naftowego. Ostatnio rynek ten zdaje się jednak być pełen niespodzianek. Podczas, gdy w latach 2014-2016 firmy regularnie przekraczały oficjalne prognozy a produkcja ropy rosła wbrew spadajacym cenom, tak od roku 2017 dostrzec można, że wydobycie ropy w Norwegii maleje z roku na rok.


Norweska Dyrekcja ds. Ropy Naftowej zrewidowała swoje dotychczasowe prognozy i spodziewa się obecnie, że wydobycie czarnego złota spadnie w 2019 roku do najniższego poziomu od 31 lat. Oczekuje się bowiem, że produkcja będzie o prawie 60 mln baryłek mniejsza niż prognozowano podczas wcześniejszej projekcji. To 80.000 baryłek dziennie mniej niż oczekiwano dotychczas.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zmiana poziomy wydobycia ropy naftowej w Norwegii
Źródło: Bloomberg

Wyzwania techniczne na platformach lub pod dnem morskim, a także opóźnienia w produkcji z ubiegłego roku będą miały również wpływ na rok 2019 – przyznaje dyrektor generalny NPD, Bente Nyland. Zauważa ona także, że zarówno władze, jak i przedsiębiorstwa mogły być zbyt optymistyczne w swoich założeniach dotyczących rezerw i wskaźników produkcji.

Zobacz także: Wenezuelska szansa dla Iranu – raport z rynku ropy

Po tym jak ceny ropy naftowej spadły w 2014 r., firmy naftowe skupiły się w dużej mierze na tym, by obniżyć koszty i wybrać rozwiązania, które zwiększyłyby ilość zasobów na potrzeby swoich projektów. Mogło to doprowadzić do przyjęcia przez niektórych zbyt optymistycznego poglądu na to, ile baryłek uda im się wydobywać.

W praktyce okazło się bowiem, że Morze Północne staje się coraz bardziej dojrzałym basenem naftowym, a poszukiwania na Morzu Barentsa są nadal niezadowalające. “Problem z małymi polami polega na tym, że operator często ma mniej danych o zbiorniku pod dnem morskim, ponieważ projekt o mniejszych rozmiarach nie gwarantuje wykonania wielu odwiertów” – powiedziała Nyland. “Małe pola są najtrudniejsze do przewidzenia. Na większych wykonasz więcej odwiertów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Na małym polu uważasz, że jeden odwiert będzie wystarczający i nagle nie przynosi on oczekiwanych rezultatów” – dodała.

Zdaniem analityków, gwałtowne załamanie norweskiej produkcji ropy naftowej ma charakter tymczasowy. Zakładają oni, że dzięki złożu Johan Sverdrup w Equinorze, które ma rozpocząć produkcję w listopadzie tego roku, w roku 2020 będziemy mieli doczynienia ze spektakularnym skokiem w produkcji ropy naftowej. Przy zasobach ropy naftowej sięgających 3,2 miliarda baryłek i produkcji aż 440.000 baryłek dziennie w pierwszej fazie, gigantyczne pole Morza Północnego powinno w 2020 r. przyczynić się do największego rocznego wzrostu wydobycia Norwegii od lat 80.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWiadomości Comparic24.TV: Najważniejsze wydarzenia dnia
Następny artykułGrupa PlayWay reaguje 2% po dobrych wynikach sprzedażowych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here