Naga MarketsWybuch pandemii koronawirusa i wprowadzone z jej powodu ograniczenia w przemieszczaniu doprowadziły do skokowego spadku popytu na paliwa, co w naturalny sposób przełożyło się na niezwykle dynamiczny wzrost zapasów ropy w magazynach i spadek jej ceny. Chcąc zatrzymać tę deprecjację, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) radykalnie zmniejszyła wydobycie.

  • Wydobycie ropy spadło do najniższego poziomu od wojny w Zatoce Perskiej
  • Cena ropy znów powyżej 40 USD

Wydobycie ropy spadło do najniższego poziomu od maja 1991 r.

Z najnowszych danych wynika, że OPEC zmniejszył produkcję ropy naftowej do 22,69 mln baryłek dziennie, co jest najniższym poziomem od czasu wojny w Zatoce Perskiej z maja 1991 roku.

Źródło: Bloomberg

Rekordowe cięcia produkcji dokonane przez OPEC i jego partnerów od maja br. pomogły ożywić popyt na rynku ropy naftowej. Ciągły wzrost liczby nowych zachorowań na COVID-19 oraz wprowadzane z tego powodu ponowne ograniczenia, w krajach, które niedawno odmrażały swoje gospodarki, zwiększa obawy o pojawienie się drugiej fali pandemii i kolejny spadek popytu na ropę.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj niewiarygodna zgodność panująca wśród członków OPEC+, którzy niemal jednomyślnie zgodzili się ograniczyć wydobycie. Jest to zaskakujące tym bardziej, że spadło ono do najniższego poziomu od niemal trzech dekad. Zdaniem ekonomistów było to możliwe jedynie dzięki skali załamania popytu i ryzyku ponownego spadku cen.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Cena ropy WTI powyżej 40 USD

Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że cena czarnego złota wzrosła w ostatnim czasie powyżej 40 dolarów za baryłkę. Jeżeli tylko aprecjacja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w wysokości 43 dolarów za baryłkę.

WTI Weekly

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWartość aktywów Quercus TFI wzrosła m/m do 2,29 mld zł na koniec czerwca
Następny artykułGrupa Azoty zrealizowała 6 mln euro synergii z przejęcia Compo Expert w 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here